Multimediálny trojkoncert košického projektu DREAM

Dream je projekt, ktorý si za úlohu vytýčil spojiť hudbu a umeleckú projekciu. Jeho členovia pochádzajú väčšinou z Košíc. Na december si prichystali 3 koncertné vystúpenia.  Čo je na tom zvláštne? Multimediálnych projektov je na svete habadej. Vymyslí a nacvičí sa hudba, počas nej bude niekto premietať obrázky a možno, aby sa nepovedalo, hudobníci predvedú menšie divadelné vsuvky. Prekvapujúcejšie však je, že takýto projekt vznikol v Košiciach. Najväčšou perlou by mohol byť fakt, že „kapele“ s uvedenými ambíciami sa podarilo vybaviť v jednom jedinom meste 3 vystúpenia v rozpätí 3 týždňov. A aby toho nebolo málo, do projektu je zapojených nemálo hudobných zanietencov.

Bližšie informácie o „Sne“ nám poskytnú tí, ktorí ho tvoria a snívajú:

Z nápadíku, ktorý sa narodil začiatkom septembra 2010 a pozostával len zo spevu a hry na gitare, postupom času vyrástol nápadisko, ktorý priberal na počte zúčastnených aj kvalite. Pridali sa bicie, klavír, neskôr projekcia a nakoniec aj basa, kontrabas a husle. Počas troch jesenných mesiacov sme rozmýšľali, písali, skúšali, programovali, natáčali, strihali a dávali dokopy jedno. Atmosféru a pocit, na ktorý nezabudnete…

Nuž, nástrojové obsadenie je hodné povšimnutia. Kde sa spája precítený ženský spev, gitarové čarovanie a rocková rytmika s klavírom, kontrabasom a husľami, obvykle máme do činenia s veľmi silným zážitkom. Netreba samozrejme zabúdať na audiovizuálny podklad a stvárnenie. Sám som zvedavý, čo si pre fanúšikov komornej a netradičnej hudby jedna dáma a šesť pánov pripravili. Zatiaľ svoju tvorbu držia starostlivo pod prikrývkou.

Rozpis koncertov DREAM v Košiciach, playlist a priebeh všetkých 3 vystúpení je totožný:

03.12.2010 – 20:00 – Dobrá Čajovňa
(Mäsiarska 42, Košice)

07.12.2010 – 20:00 – Zebra Music Pub
(Hlavná 22, Košice)

20.12.2010 – 20:00 – Dobrá Čajovňa
(Mäsiarska 42, Košice)

VSTUPNÉ: 3 €, lístky je potrebné zakúpiť v predpredaji na mieste konania koncertu, pretože ich počet je údajne obmedzený.

Účinkujúci:

SandraSandra Urbančíková – spev, gitara

K Sandrinmu spevu a hudbe som sa dostal vďaka jej profilu na serveri myspace a kapele Los Massakeros. Vtedy som odhadoval jej vek na 22 rokov, no iba nedávno som zistil, že z uvedenej cifry musím odpočítať ešte 6 rokov. Ak si to zhrnieme dohromady, Sandra bude v deň prvého koncertu Dream, 3. decembra 2010, oslavovať sedemnáste (!) narodeniny. Už teraz ju však považujem za veľkú nádej a charizmatickú osobnosť mladej hudobníckej školy, zatiaľ iba košickej. Urbančíkovej mottom je veta: „Žijem, aby som spievala a spievam, aby som žila.“ Rovnako tak netreba zabúdať ešte na ďalší leitmotív jej života: „Life is a lot like Jazz… It is best, when you improvise“. Treba k tomu niečo dodávať? Hádam už len jednu informáciu, ktorá zrejme nikoho nenechá  na pochybách ohľadom jej ambícií a talentu. Sandra je jedným z hnacích motorov projektu…

Pôsobenie: Slovensko má talent 2008, kapely Observatórium Petra Tótha, Los Massakeros, Fuga a capella, Groovin Heads, Guitar Project, SunTraband, a pod.

harvanAdrián HARVAN – klávesy
Skvelý košický dirigent, skladateľ, saxofonista a samozrejme aj klavirista, ktorý sa narodil pre hudbu.

Pôsobenie: Štátna filharmónia Košice, Marián Čekovský, Four, atď.

Na snímke: vľavo Marián Čekovský, vpravo Adrián Harvan.

tomi okresTomi OKRES – basgitara, gitara
Profesionálny košický muzikant, basgitarista, gitarista, skladateľ. Jeden z najzodpovednejších hudobníkov projektu. Údajne vyžaruje najväčšiu oporu.

Pôsobenie: Cirkus, Siempre, Marián Čekovský, Katka Knechtová, IMT Smile, Richard Muller, atď.

uhrik rasto

Rasťo UHRÍK – basgitara, kontrabas

Úspešný kontrabasista (basgitarista), ktorý sa narodil v Prešove, študoval v Poľsku a žije v Prahe. Energický čarodejník so skvelými nápadmi. Čo na srdci, to na sláku.

Pôsobenie: Vertigo Quintet, Lanugo, Lenka Dusilová band, Yvonne Sanchez band, Matej Benko Quartet, Open Sextet, Radek Zapadlo Trio, Trio Beaty Hlavenkové, Naj Ponk (CZ), David Dorůžka (CZ/FR), Ingrid Jensen (Canada), Rich Perry (USA), Petr Zelenka (CZ/FR), Daniel Šoltis trio (SR), atď.

jozefJoži ZIMA – bicie, perkusie
Vychytený košický a „doCeléhoSlovenskaČastoCestujúci“ bubeník a perkusionista. V neposlednom rade učiteľ hry na bicie. Charizmatický, vždy usmiaty a energiu dodávajúci.

Pôsobenie: Stereo, David Kollar Band, Peter Bič Projekt, IMT Smile, Guitar Project, Los Massakeros, a pod.

paťo

Paťo TAKÁČ – husle
Ambiciózny huslista z Košíc. Milý, skromný, všetkému otvorený, s pozitívnym myslením. Jeho maľovanie slákom dotvára a zjemňuje náš hudobný odvar.

Pôsobenie: Nicole J. McCloud, Hrdza, Peter Lipa, atď.

michalMichal HOLEČKO – umelecká projekcia

Umelecký filmár s bydliskom v Košiciach, ktorý nepozná hranice a inšpiráciu hľadá za horizontom predstavivosti. Vnímavý, chápavý, pohotový, nadaný. Empatia, ktorou ovplýva, zabezpečuje príjemnú spoluprácu.

Na „přilepšenou“ pridávame dve fotografie z natáčania sprievodnej projekcie k spomínaným koncertom. Za prírodnú scenériu si Sandra vybrala zrejme to najlepšie, čo sa v okolí Košíc nachádza. Cintorín premonštrátov v Jasove, starostlivo ukrytý v lese. Ide o jedno z mojich najobľúbenejších miest, ku ktorého bráne vedie krížová cesta. V zime nadobúda jeho výzor a charakter diametrálne odlišný rozmer než v lete. Uvidíme, ako bude ponurá krása cintorína ladiť s hudbou projektu Dream… Dúfam, že muzikantom a filmárom ich zámer vyjde minimálne na 98 percent.

cemetary2

cemetery1

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.