MP3 Novinky

Zdarma MP3

 

Alternative Rock (alebo alternatívna hudba, alternatíva, v Spojenom kráľovstve tiež nazývaná ako Indie – od slova Independent = Nezávislý) je žánrom rockovej hudby, ktorý vznikol v 80. rokoch 20. storočia a populárnym sa stal v priebehu 90. rokov 20. storočia. Ako hudobný žáner alternatívny rock obsahuje rôzne subžánre ktoré vzišli z nezávislej scény ako sú grunge, britpop, gothic rock a nezávislý pop. Tieto žánre majú spoločný rys s filozofiou punku, ktorá bola základom pre alternatívnu hudbu 70. rokov 20. storočia. Zdroj: sk.wikipedia.

Rock je druh populárnej hudby s výraznými vokálmi, ktoré sú sprevádzané gitarami, bicími a basgitarami. Niektoré rockové štýly často využívajú aj klávesové nástroje ako klavír, organ, a syntetizátor. Rock má korene na konci 40. a na začiatku 50. rokov v USA. Vyvinul sa z blues, R&B a country. Vplyv na vývoj rocku mali aj pop, jazz a folk. Zdroj: sk.wikipedia.

Pop alebo pop-music je hudobný žáner zameraný na pobavenie čo najširšej časti poslucháčov. Popové skladby sa spravidla skladajú zo slôh a refrénov s predvídateľnou štruktúrou. Texty sú nenáročné, opakujúce sa témy. Časťou ľudí býva pop niekedy odmietaný ako „neumelecký hudobný žáner“. Pop ako hudobný štýl vznikol na začiatku 60. rokov 20. storočia po ústupe štýlu rock and roll (prvá etapa vývoja rockovej hudby). Zdroj: sk.wikipedia.

Rhythm and blues alebo rhythm’n’blues (skrátene R’n’b, R&B) je pojem ktorý po prvýkrát použil Jerry Wexler z Billboard magazínu v USA v roku 1949 na označenie afroamerickej populárnej hudby, ktorá kombinovala džez, gospel a blues. Nahradil ním dovtedy používaný termín „race music“ (rasová hudba), ktorý bol považovaný za hanlivý. Od sedemdesiatych rokov pod r’n’b rozumieme aj funk, soul a disco, v dnešnej dobe tento termín označuje predovšetkým moderné varianty soul a hip hopu. Zdroj: sk.wikipedia.

Hard Rock je jedna z variácií rock’n’rollovej hudby, ktorá má svoje korene na začiatku šesťdesiatych rokov v štýloch garage a psychedelického rocku. Charakteristický je skresleným (silovo deformovaným) zvukom elektrických gitár, basovej gitary a bicích nástrojov. Heavy metal (skrátene tiež „metal“) je druh rockovej hudby, ktorý sa ako vymedzený hudobný štýl objavil na prelome 60. a 70. rokov v Spojenom kráľovstve a Spojených štátoch. Korene má v hardrockových kapelách, ktoré kombinovaním blues a rocku vytvorili nový hudobný štýl, charakteristický používaním elektrických gitár a bicích, a takisto hlasitým a skresleným zvukom. Zdroj: sk.wikipedia.

Hip-hop alebo hip hop je hiphopová subkultúra, ktorá sa skladá z jednotlivých elementov: Rep, Breakdance, DJ-ing a Graffiti. Koncom sedemdesiatych rokov sa objavil v hudbe štýl, ktorý možno považovať za rap. Vychádza z černošských štvrtí amerických veľkomiest, ako sú Bronx a Harlem v New Yorku, Compton v Los Angeles. Černosti žijúci v týchto štvrtiach plných drog, gangov a násilia hľadali možnosť, ako vykričať svetu svoje pocity. Raper môže byť vo výbere slov slobodný. Je na ňom, aký slovník bude používať. Zdroj: sk.wikipedia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *