Melodický rock v podaní kapely Experiment

Jemný melodický rock (pop rock) ponúka kapela Experiment z Nového Mesta nad Váhom. Debutový album nesie názov „Cez ružové okuliare„, ktorý ponúka jemné melodické skladby. Celkový dôraz sa kladie na speváka, ktorý vyniká dobrým slovenským hlasom a hrou na klávesy (pripomína mi Maťa Ďurindu z Tublatanky). Za tým všetkým stojí jeden človek – Lukáš Trautenberger. Rytmus drží vo svojich rukách Adam Nemček hrou na rytmickú gitaru.

Bicie, sólová gitara a basgitara dotvárajú celkový zvuk kapely o ktorí sa postarali Adam Líška, Michal a Ondrej Šprtka. Veľkým plus je mladý vek kapely a slovenské texty, ktoré sa píšu veľmi ťažko.

Otvoril som oči a všetko je rozmazané. Lekári vyzerali normálne – ľudskí , len nemali také divné okuliare, ktoré vyzerali ako keby ste skrížili ‚Lennonky‘ s plaveckými okuliarmi. Album prináša výpoveď človeka, ako sa má keď sa pozerá a žije s ružovými okuliarmi. Celé to je ako v knihe od Juraja Andrássyho – Cez ružové okuliare. V knihe má každý svoje ružové okuliare. Ešte nemáme prístroj „Vé-er-vé-vé“. Možno raz sa to zmení ako sa spieva v skladbe Milión tvári. Zatiaľ nám musí stačiť hudba od kapely Experiment, ktorá dokonale nahrádza prístroj „Vé-er-vé-vé“.

Experiment – Cez ružové okuliare

Text: Dievča ešte spi. Tak ju nebuď z krásnych snov, možno sa urazí a nepôjde za tebou. Namyslená a žiarlivá. Takú ty vôbec nechceš. Tvoja cesta spanilá naberá na iný smer. Na svet sa pozeráme. Cez ružové okuliare. A ten je hneď iný taký iný, taký farebný.

Všetko o Experiment

…informácie pripravil bubeník Adrián.

Sme pomerne mladá kapela z Nového Mesta nad Váhom, ktorá v januári 2010 oslávila iba prvé výročie. Máme na konte niekoľko koncertov v Novom Meste nad Váhom a po okolí a jedno CD s názvom Cez Ružové Okuliare obsahujúce 11 skladieb. Ale o tom potom, teraz pekne po rade. Ja osobne som prvý týždeň fungovania kapely nezažil. Ku kapele som sa pripojil až týždeň po vzniku to bolo presne po tom ako môj kamarát Adam Nemček,  ktorého som si pamätal už iba zo škôlky (aj keď sme mali v škole vedľa seba triedy) prišiel za mnou, vysvetlil mi,  že hrá na gitaru v začínajúcej kapele,  ktorá má ale iba dvoch členov(druhý člen bol Lukáš Trautenberger vtedy ešte gitarista a spevák) no a počul,  že ja som bubeník a oni práve okrem iného hlavne bubeníka hľadajú. Položil mi otázku,  či by som sa k nim pridal. Neveril som tomu veľmi,  ale nezaváhal som,  keďže moja stará kapela sa nikam neuberala. Už na druhý deň sme sa stretli v skúšobni a rozprávali sa o tom akoby sme sa asi chceli uberať. Toto sa udialo presne 19.1.2009 čo sa považuje za oficiálny zrod kapely.

Dohoda bola taká, že na prvých skúškach budeme skúšať coververzie od Ine Kafe a neskôr sa budeme tiež uberať podobným smerom. Našťastie tieto coververzie nám vydržali iba jednu skúšku. Spevák Lukáš je hudobne veľmi kreatívny tak už na druhej skúške priniesol vlastné nové nápady a oficiálne prvá skladba kapely bola skladba s názvom „Ja sa mám„,  ktorá sa za pár mesiacov dosť obmenila a nakoniec má podobu,  akú môžete počuť na albume. Lukáš definitívne od gitary presedlal za klávesy. Tak sme sa rozhodli nezahadzovať s coververziami,  pretože nič nám nemôžu priniesť. Pokračovali sme v skladaní vlastných skladieb a hľadaní basgitaristu.

Skladieb pribúdalo a vytýčil sa aj náš štýl. Je to taký nekomerčne  komerčný rock. Nazývaný aj gitarový popík s občasným dvojkopákom.

Skladieb bolo dosť na prvé koncerty. Prvé dva koncerty boli na mestských akciách v zostave Lukáš-klávesy, spev, Adam-gitara, Adrián-bicie. Bolo to suché potrebovali sme basáka ako soľ. Spása basák (Ondrej) sa našiel. No s ním sa našiel aj ďalší problém-nechcel sa pridať ku kapele. No bol to jediný basák na obzore a hrával som mnou aj v starej kapele a vedel som,  že je to basák veľmi dobrý. Tak sme zapojili všetky prisviedčacie metódy. Zaplietli sme do toho aj jednu z našich dvoch kamarátiek,  ktoré išli od začiatku s nami podporovali nás a verili nám. Za čo sa im chceme aj takto poďakovať. Je to jeho sesternica a tá zasa zapojila celú rodinu do presviedčania. Nakoniec sa k spokojnosti nás všetkých presviedčanie podarilo. Konečne sa skúšobňa triasla po skvelom hutnom zvuku basgitary:)..O jeho bratovi Mišovi som vedel,  že hrá na gitaru,  ale nevedel som na akej úrovni je tak som zatiaľ nad ničím neuvažoval a bol som ticho. Prichádzali ďalšie koncerty aj s basgitaristom a bolo to dosť dobré začali sme si veriť a ísť vpred. Raz som išiel k Ondrovi a Mišo mi zahral na gitaru. Ostal som s otvorenými ústami. Prijali sme ho do kapely. No nakoniec aj on povedal, že asi s nami hrávať nebude a vysvetlil mi to tak,  že jemu sa páči iná muzika. Povedal som mu,  že ak bude chcieť tak je u nás vždy vítaný. Nakoniec ho niečo presvedčilo tak ako Ondra a prišiel za nami na skúšku. Skúšať s nami začal už v druhej polovici leta 2009.No koncerty v lete sme už dohrali bez neho. Jeho gitarové party v pesničkách sa dorobili až v Septembri pri nahrávaní CD.

Po vydaní CD v novembri nasledoval krst, ešte nejaké koncerty a sme vlastne v prítomnosti. Ďalej skladáme songy na ďalšie CD chystáme sa vydať singel a rozoslať po rádiách a uvidíme ako sa naša hudba na Slovensku po čase uchytí.

Kapelu tvorí: Lukáš Trautenberger – spev, klávesy, Adam Nemček – rytmická gitara, Michal Šprtka – sólová gitara, Ondrej Šprtka – basgitara, Adrián Líška – bicie nástroje.


CD s názvom Cez ružové okuliare obsahuje 11 skladieb na ktorých sa autorsky podieľal Lukáš a Adrián. Album krstili riaditeľka CVČ Jana Heveryová spolu s autorom hymny Novostar, hudobným skladateľom Petrom Šímom z Moravského Lieskového netradične „hviezdnym prachom.“ Pre sme.sk potvrdil líder kapely Lukáš Trautenberger (autorom hudby i textov), že takmer všetkých sklady sú určené predovšetkým dievčatám. Osobne si myslím, že album má čo povedať aj mužskej strane. Veľa skvelých textov plných hlbších myšlienok.

Experiment – Cez ružové okuliare

 1. Intro
 2. Ja sa mám (L.Trautenberger/L.Trautenberger)
 3. Šanca (L.Trautenberger/L.Trautenberger)
 4. Cez ružové okuliare (L.Trautenberger/L.Trautenberger)
 5. Nemusíš sa báť (L.Trautenberger/L.Trautenberger)
 6. Schránka plná listov (L.Trautenberger/L.Trautenberger)
 7. Zhlboka dýchaj (L.Trautenberger/L.Trautenberger)
 8. Milión Tvárí (L.Trautenberger,A.Líška/L.Trautenberger,A.Líška)
 9. Športová /Nočným Mestom/ (L.Trautenberger/A.Líška)
 10. Z Výšin (L.Trautenberger/A.Líška)
 11. Pád do ticha (L.Trautenberger,A.Líška/A.Líška)

Za veľmi kvalitné skladby na albume považujem: Cez ružové okuliare, Milión tvári, Šanca, Nemusíš sa báť, Zhlboka dýchaj.

Prehrať tvorbu Experiment:

Najlepšou skladbou na albume je „Milión tvári„. Silný refrén – Mám svoju tvár a ja ju nepredám. Rád vás mám… …možno raz.

Experiment – Milión tvári

Text: Nenechaj sa urážať. Nenechaj sa klamať. Nenechaj sa unášať na nebezpečných vlnách. Milión falošných tvárí, falošných mien niektorí tvár neukážu no ja to viem.. Mám svoju tvár a ja ju nepredám. Rád vás mám… …možno raz. Chceš byť rovnaká ako ostatný? Život ti uteká niekde medzi klamstvami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.