Medzinárodný organový festival nekončí…

Po tom, ako bol košický koncert Mareka Štrbáka 27. septembra zrušený, si museli priaznivci organovej hudby počkať na jeho vystúpenie zhruba mesiac a pol. Trpezlivosť sa zvykne vyplácať a nie inak to platí aj o poslednom koncerte 39. ročníka MOF Ivana Sokola, ktorý sa uskutoční 15. novembra19:00Evanjelickom kostoleKošiciach v réžii spomínaného hudobníka. 

marek štrbákAko povedal sám protagonista M. Štrbák, na septembrovom sústredení si privodil nachladenie tzv. krížov, po vystúpení v rodnom meste Spišská Nová Ves začal pociťovať bolesti hlavy a žalúdka. Lekár mu nariadil liečenie, preto musel byť košický koncert preložený. Nezostáva nám nič iné, iba zopakovať si informácie, ktoré sme v septembri o jeho koncerte uverejnili. Záujemcovia sa môžu tešiť na Johannesa Brahmsa a jeho “Prelúdium a fúgu A mol“, BartholdyhoSonátu č. 6 D mol“, “Lauda Sion, chorálové metamorfózy pre organ” od Jozefa Podprockého, “Pari intervallo” od vynikajúceho súčasného estónskeho skladateľa Arvo Pärta a obligátnu skladbu “Herr Jesu Christ, dich zu uns wend’” v podaní J. S. Bacha. V nedeľný večer odoznejú ešte “Variácie As dur” od Adolpha Friedricha Hesseho, “Mozart Changes” maďarského súčasníka Zsolta Gárdonyiho a na záver “Ah, vous dirai-je, Maman, 9 variácií a finále” od Christiana Heinricha Rincka. Spišský organista stavil na viacerých skladateľov, od ktorých si vybral iba po jednej ukážke.

evanjelický kostolNa margo organu v Evanjelickom kostole treba povedať, že má dva manuály (klaviatúry) a 23 registrov. Priestor chrámu je skôr komornejšieho charakteru. Z organizačných poznámok uvádzame, že zakúpené vstupenky platia naďalej, ďalší prípadní záujemcovia si ich môžu zakúpiť za 5 eur (dôchodcovia, študenti a zdravotne postihnutí za 2 eurá) v pokladnici Domu umenia, v Mestskom informačnom centre alebo Informačnom centre mesta Košice. Dúfame, že posledný koncert MOF Ivana Sokola bude dôstojnou bodkou za celým podujatím a že nasledujúci 40. ročník sa bude niesť v podobne kvalitnej a vyváženej atmosfére.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.