Medzinárodný organový festival Ivana Sokola

Paleta hudobných nástrojov je veľmi široká, napriek tomu len máloktorému z nich sa podarilo vydobyť si samostatné festivalové podujatie. Významný úspech v tomto smere zaznamenal organ, povinná súčasť koncertných siení a väčšiny kostolov. Jeho zvuk je nezameniteľný a vyznačuje sa značnou variabilitou, ktorú mu umožňuje dosiahnuť kombinácia voliteľných registrov.

logo šfk

Organové tóny vedia s pocitmi a náladou človeka poriadne zakývať. Na dotvorenie sugestívnej atmosféry je potrebná hlavne dobrá akustika, ozvučený priestor a adekvátne prostredie. Myslím, že kostoly sú pre tento účel najvhodnejšie. Nie nadarmo sa vraví, že prostredníctvom organu Boh komunikuje s veriacimi…

ivan sokol

Medzinárodný organový festival (MOF) Ivana Sokola je považovaný za najstarší svojho druhu na území Slovenska. V roku 1970 ho založil sólista košickej Štátnej filharmónie (ŠF) rovnakého mena (1937 – 2005), ktorý bol nielen významným organistom, ale i veľkorysým človekom, obdareným skromnosťou. Počas 20 rokov bolo podujatie súčasťou Košickej hudobnej jari, v roku 1991 sa osamostatnilo. Odvtedy býva úvodom ku koncertnej sezóne košickej ŠF. Od roku 2006 sa jeho pôsobnosť rozšírila do ďalších miest východného Slovenska (Rožňavy, Levoče, Kežmarku, Popradu, Spišskej Novej Vsi, Prešova, atď.)

dom umeniaV septembrových dňoch dostanú fanúšikovia vážnej hudby ďalšiu možnosť prežívať hudobné zážitky, tentoraz na 39. ročníku MOF. Podujatie organizuje tak ako každý rok Štátna filharmónia v Košiciach, pod záštitou Ministerstva kultúry SR a primátora mesta Košice, ktorí poskytli i finančnú výpomoc. Spoluorganizátormi koncertov sa stali Občianske združenie Gotika z Rožňavy, Evanjelický a. v. cirkevný zbor v Kežmarku, Mestské kultúrne centrum Spišská Nová Ves a Mesto Poprad. K uvedeným subjektom sa pridala Slovenská sporiteľňa ako generálny partner a traja mediálni sponzori, Korzár, Hudobný životKam do mesta. V rámci celej akcie sa uskutoční 9 koncertov. Prebiehať budú nielen v Košiciach, ale i v Rožňave, Kežmarku, Poprade a Spišskej Novej Vsi.

roman peruckiPrvý z nich je naplánovaný na 10. 9. v košickom Dome umenia a odohrá ho poľský hudobník Roman Perucki. Ten istý umelec si ho zopakuje 13. 9. v Rožňave, v Katedrále Nanebovzatia Panny Márie. Program bude zameraný na výber z diel skladateľov, konkrétne Anonyma, J. S. Bacha, Georga Muffata, Felixa Mendelssohn-Bartholdyho, Friedricha Markulla a bardejovského rodáka Jozefa Grešáka.

naji hakimMedzinárodnú účasť potvrdí i druhý koncert v spolupráci s Francúzskou alianciou Košice, na ktorom sa 17. 9. v Dóme svätej Alžbety predstaví rodák z Bejrútu, klavirista a skladateľ Naji Hakim, žijúci dnes vo Francúzsku. Okrem vlastných skladieb odohrá i ukážky z tvorby rodákov Charlesa Tournemireho a Leona Boellmanna, pri vystúpení nevynechá ani J. S. Bacha. Jeho koncert je prezentovaný ako podporné podujatie Európskeho roka kreativity a inovácií 2009.

pavel kohoutNa tretej akcii, konanej v spolupráci s Českým centrom, vystúpi organista mladšej generácie, Pavel Kohout. Jeho recitál sa uskutoční 20. 9. v Kostole Košických sv. mučeníkov a 22. 9. ho čakajú až 2 kežmarské objekty. V Košiciach bude jeho program tvoriť J. S. Bach, Antonio Vivaldi, Ludwig van Beethoven, Joseph Haydn a Jozef Grešák. V Kežmarku dôjde k zaujímavej situácii, prvú polovicu kompletne v Bachovej réžii odohrá v Drevenom artikulárnom kostolíku, druhú diváci uvidia v Novom evanjelickom kostole. Ku Grešákovi pribudnú francúzski klaviristi César Franck, Claude Debussy a Marcel Dupré, a podstatnú časť by mala zohrávať tvorba Pavelovho rodáka Petra Ebena (otca bratov Ebenovcov).

marek štrbákŠtvrtý recitál v poradí bude patriť slovenskému organistovi Marekovi Štrbákovi. Najprv svoje umenie predvedie 24. 9. v Evanjelickom kostole v Spišskej Novej Vsi, o tri dni neskôr (27. 9.) to znovu bude Evanjelický kostol, tentoraz v Košiciach. Programy oboch vystúpení sa budú líšiť. Na prvom odznejú úryvky z diel Bacha, Adolpha Friedricha Hesseho, Zsolta Gárdonyiho, Christiana Heinricha Rincka, Mendelssohna-Bartholdyho, Mozarta a Grešáka. Na druhom uvedie Štrbák okrem prvých piatich menovaných pasáže zo skladieb Johannesa Brahmsa, nášho Jozefa Podprockého a estónskeho skladateľa Arvo Pärta.

hans fagiusFestival bude uzatvárať švédsky interpret Hans Fagius. Jeho vystúpenia sú naplánované na 29. 9. v košickom Dóme sv. Alžbety a 1. 10. v popradskej Konkatedrále Sedembolestnej Panny Márie. Obidva programy budú mať styčné body iba v prípadoch Bacha a Grešáka. Na prvom budú mať poslucháči možnosť okrem nich počuť úryvky z Ake Malmforsa, Josepha Jongena, Erlanda von Kocha a Gabriela Pierného. Na druhom koncerte zaznejú pasáže z Dietricha Buxtehudeho, Georga Böhma, Bo Lindeho a Mendelssohna-Bartholdyho.

j. s. bachProgramy všetkých zúčastnených sľubujú fanúšikom vážnej hudby vynikajúce zážitky. Spojivom každého z nich je meno J. S. Bacha, účinkujúci si ho uctia chorálovou predohrou „Herr Jesu Christ, dich zu uns wend“ s podtitulom „In Memoriam Ivan Sokol“. Zároveň od barokového génia odohrajú ďalšie skladby. Zaujímavým javom je prítomnosť tvorby Jozefa Grešáka, ktorého na vystúpení nezahrá iba Naji Hakim. Organizátorom podujatia sa podarilo aj tento rok získať zo sveta koncertných sál zvučné mená. Ich vystúpenia budú obsahovať širokú škálu hudobných skladateľov od 17. storočia po súčasnosť. Zostáva už len popriať ŠF patričné množstvo návštevníkov, vydarené vystúpenia a do budúcnosti veľa ďalších úspechov pri prípravách festivalu. Uvidíme, čím nás prekvapia o rok, kedy sa bude konať jubilejný 40. ročník.

dom umenia organOd 24. 8. je možné vstupenky zakúpiť v pokladnici Štátnej filharmónie v Dome umenia, od 2. 9. i v predajniach košického Mestského informačného centra (v OD Dargov) a Informačného centra mesta Košice na Hlavnej 59. Lístok stojí 5 €, pre študentov, ZŤP a dôchodcov 2 €, na koncert Pavla Kohouta 20. 9. je dobrovoľné vstupné. Ceny vstupeniek mimo Košíc budú zverejnené na plagátoch ostatných miest. Záujemcovia o bližšie informácie sa môžu obrátiť na manažérku festivalov Štátnej filharmónie, Mgr. Janu Šargovú. Podrobné programy účinkujúcich zverejníme v rámci osobitných článkov.

Časový rozpis festivalu

Roman Perucki (POL)
10. 9. KOŠICE – Dom umenia (19:00)
13. 9. ROŽŇAVA – Katedrála nanebovzatia Panny Márie (16:30)

Naji Hakim (FRA)
17. 9. KOŠICE – Dóm svätej Alžbety (19:30)

Pavel Kohout (CZE)
20. 9. KOŠICE – Kostol košických svätých mučeníkov (19:30)
22. 9. KEŽMAROK – Drevený artikulárny kostolík / Nový evanjelický kostol (19:00)

Marek Štrbák (SVK)
24. 9. SPIŠSKÁ NOVÁ VES – Evanjelický kostol (18:00)
27. 9. KOŠICE – Evanjelický kostol (19:00)

Hans Fagius (SWE)
29. 9. KOŠICE – Dóm svätej Alžbety (19:30)
1. 10. POPRAD – Konkatedrála Sedembolestnej Panny Márie (18:00)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.