Marek Brezovský ožije vo filme Hrana

Kto nepozná Mareka Brezovského nepozná Slovenskú hudbu – komornú, art-rockovú  v najpestrejších zvukoch a  skrytých emóciách s pocitom socialistickej doby v ktorej sa žilo. V predchádzajúcich článkoch o Marekovi som zabudol spomenúť skladbu venovanú pamiatke Mareka Brezovského a Paľa Krausa. Skladba je zo sólového albumu speváka Slobodnej Európy (Whiskyho). Album vyšiel v roku 1999, ale táto pesnička vznikla v roku 1995. Marek Brezovský bol geniálny klavirista a skladateľ, jeden z Whiskyho najlepších priateľov, ktorý sa podieľal aj na nahrávaní albumov Slobodnej Európy (Pakáreň, Unavení a zničení). Zomrel v roku 1994,vo veku 20 rokov na predávkovanie heroínom (pravdepodobne sa predávkoval úmyselne). Palo Kraus bol košický psychiater a hudobník, priateľ členov skupiny Slobodná Európa, v tejto pesničke nahrával ústnu harmoniku, žiaľ, album vyšiel až nejaký čas po tom ako sa zastrelil.

Venované pamiatke Mareka Brezovského a Pala Krausa. Whisky – Není toho veľa.

(Text skladby „Není toho veľa“): Není toho veľa, za čím by ti muselo byť nejak výrazne smutno, tá istá stará špina a tí okolo, čo si stále viac serú do huby žiadne dobré správy len nové reklamy a drogy a zákulisné ťahy a stále menej vecí, ktoré majú niečo spoločné so zdravým rozumom. Je to trochu moc mať uši, oči a svedomie a mozog chce to chladnú hlavu, ale na to treba istú dávku cynizmu.

Život je kur*a a keď nevieš byť k tomu dosť ľahostajný, tak sa ti ľahko stane, že to nazvú paranoidná schizofrénia, pridelia ti postel, dajú ti injekčný tisercin a elektrické šoky a tak ďalej, až kým ti nepriznajú invalidný dôchodok. Tak to už chodí, niečo podstatné tu nieje v poriadku, ty si v tom mal jasno, ale začal si sa ľutovať a ono ťa to zabilo… Je mi hrozne ľúto, že to takto dopadlo tvoj život není moja vec ale nemyslím, že to bolo k niečomu dobré…

Nasledujúce zábery nie sú zábermi z pripravovaného filmu Hrana…
http://www.youtube.com/watch?v=g-lIluaFY2A

Marek Brezovský ožije vo filme Hrana

Hneď na začiatok si dovolím tvrdenie – Udalosť roka či to príde tento rok, alebo o dva roky neexistuje nič ,čo by mohlo prekonať tento pripravovaný film. Prvý krát keď som si pozrel trailer –  presnejšie tématický koncept k pripravovanému filmu nemohol som sa vynadívať, že vidím a počujem hovoriť Mareka Brezovského. Okrem Mareka povedal pár slov Patrik Pašš ml., Oskar Rózsa, Patrik Lančarič, Ali Brezovský (otec), Vlasta Brezovská (matka). Mareková invenčnosť, vynachádzavosť, umelecké nápady boli zdrojom jeho slobody a zároveň mu priniesli večnosť v tomto svete. Marek to dokázal, lebo vedel napísať melódiu.

„Toto dielo by malo byť akoby nejakým znamením našej doby. Čoho bol Marek reprezentantom a tým, že jeho osud sa uzavrel tak, ako sa uzavrel, tak je v podstate symbolom niečoho, čo vlastne stelesňujeme všetci.“ Oscar Rózsa

Marek Brezovský – Cesta. Sonáta pre klavír č. 1

„Normálna kompozičná práca s normálnymi návratmi, proste každá jedna nota je tam absolútne pevná.“ Marek Brezovský

Umenie má veľa podôb, jednou z nich je komorná a art rocková tvorba Mareka Brezovského. Jeho individuálny prístup k práci ma inšpiruje neustále.

Prečítajte si:

One Reply to “Marek Brezovský ožije vo filme Hrana”

 1. Počas júnového turné sa projekt Hrana predstaví v šiestich slovenských mestách. Súčasťou projektu je aj reedícia pôvodného CD Hrana a pripravovaný celovečerný film s rovnomenným názvom.

  Termíny a miesta koncertov Hrana Tour 2011:

  1. júna (streda) – Prešov – Čierny orol (20:00)
  2. júna (štvrtok) – Košice – Kasárne / Kulturpark (20:00)
  4. júna (sobota) – Banská Bystrica – Robotnícky dom (20:00)
  5. júna (nedeľa) – Žilina – Dom odborov – Veľká scéna (19:00)
  7. júna (utorok) – Trenčín – Piano Club (20:00)
  9. júna (štvrtok) – Bratislava – Majestic Music Club (20:00)

  Vstupenky je možné zakúpiť si hodinu pred začiatkom koncertu priamo na mieste jeho konania alebo exkluzívne v predpredaji v sieti Eventim.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.