Marek Brezovský … génius (klavírny, textový, hudobný skladateľ)

Marek BrezovskýHudba sa dá aj počúvať. A nejde o hudbu. Pokiaľ chceš žiť, svoje šťastie si nájdeš. Vždy. (Oscar Rózsa)

Marek Brezovský človek pred,  ktorým mám rešpekt. Hneď na začiatok musím napísať, že album Hrana je najlepší art rockový album (aspoň podľa mňa). Určite sú v albume aj iné prvky, ako experimentálna, komorná, klasická hudba atď, ale ako celok je to určite art rock. Málo informácii je na internete o Marekovi Brezovskom, možno aj preto, že mal krátky život. Ak by nezomrel taký mladý, máme o jedného famózneho muzikanta viac. Nemôžem si pomôcť, ale podľa mňa to bol génius (klavírny, textový a určite aj ako skladateľ). Keď som spomenul, jeho krátky život, tak na spresnenie Marek zomrel ako dvadsaťročný na predávkovanie heroínom. Jeho najlepším spolupracovníkom, zároveň aj spolužiakom bol Oscar Rózsa, fenomenálny basgitarista.

PS: Od Oscara Rózsu počúvam momentálne pesničku Flying fish movie song, ktorej sa neviem nabažiť. Vypočuť si to môžte TU.

Marek hral na klavíry od piatich rokov. Ešte na bratislavskom konzervatóriu založil skupinu Art M trio. Vďaka patrí aj Ocsarovi, že sa odhodlal pripraviť z archívnych záznamov, album. Marek písal silné veci, čo je určite pravda, v albume Hrana, v jeho textoch sa vidím ja a určite sa nájdu aj iný. Ide o texty : abstraktné, experimentálne a hlavne o pocity človeka ( Mareka ), niektoré sú také jednoduché, iné komplikované, ale všetky sú dokonalé. Marek hral na klavír v dvoch štýloch, a to v prevedení vážnej a rockovej hudby, čo je tiež zaujímavý fakt, keď dokázal skĺbiť tieto dva štýly. Na obrázku je jeho otec Ali Brezovský.

Čo povedala Mirka o bratovi:

“ Mareka, ktorý bol všestranný skladateľ v oblasti vážnej, divadelnej aj populárnej hudby, spieval a hral v niekoľkých hudobných skupinách, zabili tvrdé drogy. Mal len dvadsať rokov. Dodnes však nie je jasné, či si zlatú dávku pichol nešťastnou náhodou alebo preto, že sa rozhodol boj proti droge vzdať. „Veľmi sa snažil so závislosťou bojovať. Aj doma sme mu všetci boli oporou, ale nebolo to jednoduché, lebo v konečnom dôsledku všetko záležalo na jeho vôli. Situáciu sťažovalo aj to, že začiatkom deväťdesiatych rokov, keď sa u nás tvrdé drogy prudko rozšírili, nebolo ešte na Slovensku dosť odborníkov, ktorí by mali s liečbou drogovo závislých skúsenosti. A od muzikantov, ktorí zápas s heroínom vyhrali, viem, že to bol veľmi tvrdý boj. Už sa zdalo, že sa Marek z toho dostáva, keď prišiel najtvrdší úder.“ Ani pätnásť rokov nezahojilo v rodine ranu po jeho strate. „S takouto tragédiou sa asi nedá vyrovnať. Bolesť nezmizne, len prestane byť taká ostrá. A zvyknete si s ňou žiť.“ No Mirke Brezovskej na brata zostali aj spomienky v podobe piesní, ktoré spolu zložili. Škoda, že sa Marek konečnej podoby mnohých z nich nedožil. Vyšli až po jeho smrti. Veľa skladieb dovtedy existovalo len v demopodobe, ale jeho najlepší kamarát a spolupracovník Oskar Rózsa sa ujal ich nahrávania, a tak sa zachovali spolu so skladbami a s piesňami, ktoré Marek stihol nahrať a naspievať za svojho života. Niektoré z piesní otextovala Mirka. „Hoci bol Marek odo mňa o desať rokov mladší, veľmi sme si rozumeli. Keďže som ho dobre poznala, vedela som vyjadriť to, čo si myslel“.

Tvorba, zoznam diel klasickej tvorby a nahrávky sú pekne napísane pre wikipédiu TU !!! Určite to stojí za prečítanie, aj keď veľa toho tam nie je, pokúsim sa o resumé.

 • Na konzervátoriu založil „Súbor súčasnej hudby“
 • Bigbítová skupina Avanavany (Marek Brezovský, Oscar Rózsa)
 • Marek založil skupinu Art M trio (Marek Brezovský – klávesy, spev; Oscar Rózsa – basgitara; Michal Kresťanko – bicie)
 • CD Hrana, 2CD Chcem byť sám, CD Chamber Music
 • Hudba k inscenácii hry Antona Pavloviča Čechova, čajka (klavírny part hral sám Marek)
 • Pre sláčikový orchester – Requiem, venované huslistke, ktorá nešťastne zomrela
 • Mnoho vecí pre orchester, diela pre klavír atď.
 • Improvizácie Marek a Oscar, ktoré volali hudba tvorená v reálnom čase

Čo povedal o Marekovi, Oscar Rózsa

„Bol hudobný génius, osobnosť, ktorú som za svoj krátky ale intenzívny život nestretol. Bol rodený skladateľ, čo je v dnešnej dobe málokedy vidieť. Mal obrovský arzenál nápadov, nebol typ, ktorý si sadne za klavír a horko-ťažko loví témy. Marek bol schopný šesť hodín improvizovať úžasnú hudbu. Mal neskutočné hudobné videnie. Robil nadčasovú hudbu, ktorá nepodlieha módnym trendom. Naša blízka priateľka, hudobná historička Viola Švantnerová povedala vetu, s ktorou sa úplne stotožňujem: Marek bol kométa, ktorá preťala naše dráhy a nenávratne zmizla preč. On žil neskutočne rýchlo, nezdržanlivo a dostal sa veľmi ďaleko“.

 • Krátko po smrti vychádza 2CD Chcem byť sám (celá škála jeho art rockovej tvorby)
 • V roku 1999, vďaka Oscarovi vychádza album Hrana (časť jeho art rockovej tvorby)
 • V roku 2000 z archívnych materiálov, vznikla scénická hudba k inscenácii Čajka
 • V roku 2004 CD – Chamber Music
 • Zaujímavosťou je, že Marek po sebe zanechal veľa tvorby, zhruba 9 CD-čka, kde sú zachytené jeho hudobné nápady, improvizácie.
 • Marek Brezovský získal In memoriam v roku 2000 za najlepšie scénickú hudbu k inscenácii Čajka.
 • Rodina –  Otec: Ali Brezovský (hudobný skladateľ), Matka: Vlasta Brezovská (piesňová textárka), Sestra: Mirka Brezovská (speváčka)
Keďže je toho veľa rozhodol som sa, že druhý diel venujem jednotlivým pesničkám a textom na albume Hrana. 🙂 … máte sa na čo tešiť , už to mám skoro celé.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.