Mahala Rai Banda a Besh O Drom prídu na Slovensko

Na podujatí Bubamara Balkan Night, ktoré sa uskutoční v piatok 13. mája v bratislavskom Majestic Music Clube, vystúpi okrem maďarských Besh O Drom aj legendárna rumunská Mahala Rai Banda. Usporiadateľskej agentúre Ore Pole sa ju podarilo získať na poslednú chvíľu vďaka zrušenému pražskému koncertu. Vstupenky sa predávajú za nezmenenú cenu v sieti Ticketportal.

Do Bratislavy po prvýkrát zavíta jedno z najcenenejších zoskupení na poli world music. Rumunský súbor Mahala Rai Banda, ktorý zahrá 13. mája v Majesticu, je podľa znalcov tejto scény ešte bláznivejšou a zároveň muzikantsky vyzretejšou variantou hudobných počinov Bobana Markoviča či Gorana Bregoviča. Hudobný magazín Songlines označil ich album Ghetto Blasters za druhý najlepší hudobný počin roku 2009. Usporiadatelia koncertu sľubujú „Kusturicov film naživo“ v podaní dychovej sekcie z rumunskej dedinky Zece Prajini, odkiaľ pochádza aj súbor Fanfare Ciocarlia, a huslistov a cimbalistov z dediny Clejani, odkiaľ zas pochádzajú priekopníci balkánskej world music Taraf de Haidouks. Mahala Rai Banda obohatila prvý diel série bratislavských podujatí Bubamara Balkan Night na poslednú chvíľu a slovenskú metropolu navštívi namiesto pôvodne plánovanej zastávky v Prahe.

Na podujatí Bubamara Balkan Night vystúpia okrem Mahala Rai Banda aj maďarskí Besh O Drom, ktorí mixujú balkánsku dychovku s elektronikou a motívmi z rómskej, transylvánskej, arabskej, židovskej a gréckej hudby. Ich hudbu niektorí prirovnávajú k dávnejšej tvorbe slovensko-maďarskej skupiny Ghymes, v zahraničí sa pre nich vžilo skôr pomenovanie „maďarskí balkánski pankáči“.
Okrem dvoch divokých balkánskych kapiel vystúpia 13. mája v Majestic Music Clube aj pražskí Gadjo.CZ Jam Soundsystem, inak hudobný počin šéfa legendárneho bratislavského klubu Rock Fabrik na Kominárskej Martina Juráčka, ako aj Malalata Sound System, DJ Plastelina či nestor slovenskej world music Robo Gregor.

Brány Majestic Music Clubu sa otvoria v piatok 13. mája už o 19.00, podujatie sa skončí až po jedenástich hodinách. Napriek pridaniu nového headlinera sa vstupenky predávajú v sieti Ticketportal naďalej za nezmenenú cenu.

Podujatie Bubamara Balkan Night je ďalším tohtoročným počinom agentúry Ore Pole, ktorá v tomto roku do Bratislavy priviezla švajčiarskych The Young Gods či flamenco-drum´n´bassovú úderku N.O.H.A. Na najbližšie mesiace pripravuje prvý bratislavský večer londýnskeho drum´n´bassového labelu Hospital (16. júla) zastúpeného interpretmi ako Nu:Tone, B-Complex či Furlonge zo spriateleného labelu Viper, alebo napríklad októbrový koncert viedenských Parov Stelar Band.

Lineup:

  • 19.00 Robo Gregor
  • 20.00 Mahala Rai Banda (Rumunsko)
  • 22.00 Besh O Drom (Maďarsko)
  • 00.00 Gadjo.CZ Jam Sound System
  • 02.00 Malalata Soundsystem
  • 04.00 DJ Plastelina
Viac info: www.orepole.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.