Lucia Lužinská, projekt Jazz Goes To School – o hudbe, o džeze + CD (Un)covered (2008)

„Peniaze či popularita sú slabou motiváciou, na to treba hlbší zmysel, cieľ“. (Lucia Lužinská)

Konečne niekto, kto chce zmeniť myslenie, ponímanie hudby. Lucia Lužinská spolu s All.Time.Jazz, chce ukázať čo je krásne na džeze. Projekt je určený pre stredoškolákov. Koncertná májová púť začala v šiestich mestách po Slovensku s názvom Jazz Goes To School.

Hlavná myšlienka projektu je estetika a výchova mládeže. Lucia Lužinská je herečka s krásnym hlasom. Veľmi sa mi páči jej vyjadrenie: „Peniaze či popularita sú slabou motiváciou, na to treba hlbší zmysel, cieľ“.

Hlavnou prioritou speváčky je estetika a hudobné vzdelávanie mladých, aby sa prestali báť alternatívnych žánrov.

Lucia Lužinská (33.rokov):

 • miluje hudbu a herectvo
 • absolventka herectva VŠMU
 • spieva od pätnástich rokov
 • na gymnáziu spievala v zbore Cantica Nova
 • operný spev u profesorky Eleny Holičkovej
 • v 2004 ju prijali na Kunst Universität v rakúskom Grazi, vyštudovala džezový spev
 • s bratislavskou formáciou All.Time.Jazz spolupracuje už šesť rokov
 • projekt Jazz Goes To School (2008), pokračovanie 2.série (2009)
 • CD – All Time Jazz & Lucia Lužinská – (Un)covered (2008)

Všetko to začalo tromi koncertami a to v Bratislave, Banskej Bystrici a  Košiciach. Ohlas bol výborný, aj preto sa projekt rozširuje po Slovensku. Pribudli koncerty v Nitre, Prešove a Poprade. Bohužiaľ koncerty sa konali od 18. do 27.mája.

Zloženie projektu Goes To School (2.séria):

Lucia Lužinská – spev, výchova, Boris Čellár – gitara, Juráj Kalás a Róber Ragan – kontrabas (stiedajú sa podľa potreby), Vlada Kostadinovič (Srbsko) – bicie. Špeciálny hosť – reper Čistychov.

Začiatky: Bohužiaľ projektu sa nedostalo podpori od ministerstva školstva, Lucia chcela iba formálnu podporu, nešlo jej o peniaze. Vyjadrenie bolo „legislatíva nám to neumožňuje, učebné osnovy“. Bolo aj vyjadrenie, že džezu sa dostáva dostatočnej podpori tak, prečo podporiť niečo nové. 

Ja to nechápem a krútim hlavou, tak čo chce štát podporiť, na čo idú peniaze. Keď už ministerstvo školstva odmietne podporiť projekt s takou úžasnou myšlienkou, tak sa pýtam čo chce podporiť?

Jedno veľké nepochopenie, nezáujem, každý sa stara iba o seba, každý sa ženie iba za peniazmi. Treba zmeniť myslenie ľudí, hlavne tích ktorí, v úvodzovkách majú „páky“ pri rukách. Treba si stále prečítať myšlienku, ktorú Lucia povedala.

Lucia sa aj napriek nepodpore od ministerstva, nevzdávala. Veď sama sa vyjadrila, že dostať sa k informáciám o džeze, prípadne ho študovať na Slovensku je veľmi ťažké. Tak, ako aj v iných hudobných štýloch, tak aj v džeze sú samorasti, ktorí to robia s nadšením, radosťou. Šťastie, že existujú aj inak zmýšľajúci ľudia, ktorý projekt podporili. Veria, že to má zmysel.

Jazz Goes To School je hodinový koncert. Lucia niekedy zahrá na hudobných nástrojoch a publiku sa snaží vysvetliť, ako sa hudba odvíja od rytmu. Vysvetľuje pôvod džezu a ako ovplyvnil iné hudobné štýly (populárnu hudbu). Trošku si neviem predstaviť, ako to asi vyzeralo na koncerte, pretože došlo k spojení s groove a hip hopom – spievaná na hite Sumertime. Hip hopovú scénu zastúpil reper Čistychov. Bohužiaľ koncerty už prebehli. Momentálne nie sú na stránke naplánované nové koncerty, koncerty nájdete TU.

Lucia sa vyjadrila, že všetky hudobné žánre je možno spojiť. Ide iba o tvorivosť.

Lucia  robí edukačné koncerty, kde má návštevník možnosť sa naučiť správne tlieskať na swing, prečo sú v džezových formáciách vlastne všetci hráči aj sólistami, aranžovanie skladieb a mnoho iného.

„Baví ma takýmito drobnými kvapkami priťahovať a spájať podobne zmýšľajúcich ľudí. Posúva ma to vo všetkých smeroch – po profesijnej, kreatívnej aj po ľudskej stránke“. (Lucia Lužinská)

„Chcela som sa venovať hudbe, ktorá by vyhovovala môjmu cíteniu, prejavu a hlasu. Prelom u mňa nastal, keď som raz počúvala Billie Holiday a pochopila som, čo všetko sa dá s ľudským hlasom dokázať. Jazz je jedinečný v tom, že spev sa tu chápe ako hudobný nástroj. Ponúka veľmi veľa možností pri frázovaní, práci s rytmom, melódiou a harmóniou. Je v ňom nesmierna sloboda.“

Nezabudnuteľná pesnička Summertime, Fine and Mellow, My man, The Blues are brewin. Fuuu Billie Holiday, krása. Tomu sa vraví spev.

Billie Holiday – Strange Fruit

CD – All Time Jazz & Lucia Lužinská – (Un)covered (2008)

Boris Čellár- guitar, arrangements, Fritz Pauer, Tomáš Gajlík- piano, Štefan Bartuš- double bass, T.H.Curtis, Peter Solárik- drums, Lucia Lužinská- vocal

Tracklist:

 1. Never Will I Marry
 2. Vienna Blues /Pauer/
 3. Invitation
 4. Paris /Pauer/
 5. I Remember Augusta /Čellár/
 6. Augusta /Čellár/
 7. If I Should Lose You
 8. Flamenco Sketches
 9. Almost Like Being In…
 10. Stíchnutie /Lužinská/

Vypočuť celé piesne si môžte TU, je tam aj staršie CD First Take (2005). Cena CD (Un)covered (2008) 11,59€ (349SK) v cene ja zahrnuté poštovné a balné. CD si môžete objednať TU. Veľmi príjemne počúvanie.

Viac o CD sa dozviete TU, prípadne si pozrite video.

All Time Jazz a Lucia Luzinska

Oficiálna stránka TU.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.