Longital – Teraz (2010)

“Liečivá hudba Daniela Salontaya a Shiny je silná a zrozumiteľná. Elektronické pesničkárstvo akoby s
prižmúrenými očami: ešte nie sen, ale určite už nie ani normálna, bdelá realita.”

Longital sú dvaja zvukoví cestovatelia: Shina (spev, basgitara), Daniel Salontay (spev, gitara, slák) a virtuálny elektronický! Spoluhráč Xi-Di-Nim (laptop, Lemur Jazz Mutant, zvuky prostredia, loopy,sample). Longital hrajú „heart beat“ – hudbu zo srdca, ktorá upokojuje myseľ a hýbe telom. Texty v slovenčine prinášajú poetiku z miesta v ktorom ju opustil Dežo Ursiny.

alternativeVďaka Shinimnu podmanivému hlasu, Salontayovej virtuóznej hre slákom na gitare a použitím nevídaného elektronického nástroja Lemur Jazz Mutant je Longital jedným z najoriginálnejších zjavov slovenskej hudobnej scény. Koncert Longital je strhujúcou dávkou energie, hudobných farieb, slov a obrazov. Skupina vznikla v roku 2005 v Bratislave zo známej no personálne premenlivej skupiny Dlhé Diely. Daniel Salontay a Shina spojili svoje sily a s eleganciou vykročili mimo hranice žánrov, aj Slovenska a odohrali stovky koncertov v 11 krajinách Európy. Longital je starý názov skaly Dlhé diely, na ktorej Dano a Shina žijú a tvoria. Skupina založila jedno z najprestížnejších nezávislých vydavateľstiev Slnko records, na ktorom okrem Longital vychádza to najlepšie zo slovenskej scény. Album Gloria zaradili poslucháči Rádia FM medzi tri najlepšie albumy roka 2008 na Slovensku.

Po úspešnom albume Glória prichádza novinka s názvom Teraz

Každý má v sebe nejakú vášeň, niečo čo môže robiť pre druhých najlepšie, ako nikto iný, niečo čo ide z najväčšej hĺbky jeho bytosti – aj keby to bola najbanálnejšia vec na svete, napr. obslúžiť ľudí v obchode, alebo zametať ulice. Tým dopĺňa celkovú skladačku tohto sveta do jeho úplnosti a zároveň nachádza sám seba ako nenahraditeľnú bytosť, ktorá stojí na svojom mieste pevne. Platňa Teraz je o tom postaviť sa na toto miesto tu a teraz, zaujať svoje miesto, žiť radostne aj so všetkými skúškami a prekážkami, ktoré sú pred nás kladené.

  • nový album Teraz vyšiel 22.10.2010.
  • v sobotu 6.11.2010 Tabačka (Košice) krst albumu Teraz.
  • Mraky Draky je podľa mňa najlepšia skladba na albume.
zdroj: www.longital.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.