Laibach v košických Kasárňach Kulturpark

Posledný mesiac roka býva tradične bohatý na rôzne podujatia. Ide však zväčša len o masové vystúpenia a rôzne koncerty populárnych hudobných interpretov. Priaznivci alternatívnej (alebo ak chcete, nezávislej) scény si však po dlhom čase prichádzajú na svoje. Ešte ani nestihla opadnúť vlna nadšenia nad Koncertom za masovú kultúru, už začínajú prípravy na privítanie dôležitých zoskupení. Zrejme vrcholným koncertom bude vystúpenie slovinskej legendy Laibach 6. decembra v košickom svätostánku  Kulturpark so začiatkom o 21:00.

Tento rok je pre nezaraditeľných Slovincov výnimočný. Členovia kapely si v ňom pripomínajú 30. výročie od jej založenia. Pozrime sa spoločne na jej dlhú cestu úskaliami tvrdého showbusinessu.

LaibachLaibach pochádzajú zo slovinského mestečka Trbovlje, no ich názov je odvodený od nemeckého názvu ich hlavného mesta – Ľubľany. Laibach sa nikdy nepokúšali byť obyčajnou rockovou skupinou. To, čo museli v bývalej Juhoslávii prežívať v 80. rokoch, by možno vydalo na jednu celkom peknú a obsiahlu monografiu. Počas ďalších rokov si trúfli takmer na všetko, preto získali status nielen kultu, ale aj kontroverznej skupiny. Nahrávali coververzie hitov od Opus, Queen, Beatles, Rolling Stones, no nebáli sa ani svojráznych úprav Wagnera či Bacha. Základom ich tvorby však vždy zostáva kultivovaná industriálna hudba, plná experimentov a zaujímavých riešení. Je veľmi ťažké pomýliť si ich… Možno by stála za zmienku aj skutočnosť, že Laibach spolu s Einsturzende Neubauten či Throbbing Gristle inšpiroval celú vlnu neskorších industriálnych skupín na čele s  nemeckými Rammstein. Nazameniteľná je aj ich prepracovaná pódiová show či odvážne multimediálne projekty, premietané pri koncertoch na zadné plátno.

BIOSNázov ich tohtoročného decembrového turné Laibach Revisited odkazuje na vydanie nového rovnomenného dvojalbumu, ktorý obsahuje remasterovanú verziu prvého albumu „Laibach“, doplneného o bonusové nahrávky + výber skladieb z rokov 1980-1986 v nových aranžmánoch. Treba ešte upresniť, že spolu s nimi sa v Košiciach predstaví mladý košický audiovizuálny projekt BIOS. Nepôjde o predskokana, ale vystúpi netradične po skončení koncertu Laibach.

Lístky na živú show je možné zakúpiť v sieti Ticketportal za predpredajovú cenu 15 eur. Na mieste koncertu budú vstupenky stáť 20 eur. Kto má vážny záujem vidieť niečo neobvyklé so špecifickým názvom „Neue Slowenische Kunst“, bude mať na Mikuláša dobrú príležitosť. Treba však byť pripravený na čokoľvek… Slovinci nikomu nič nedarujú a odporúčam návštevníkom nasadiť si do uší vatu. Na druhej strane, Slovincov ako všetko na svete však netreba brať smrteľne vážne. Koniec-koncov, ich tvorba zaváňa značnou dávkou recesie a nadhľadu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.