Kvety Nikotínu (SK) odohrali v Nitre kvalitný a atmosferický koncert (report + interview)

Nitra – 3.10.2009, 20:00. Na námestí sa už chystá jedna z najlepších indie-rockových kapiel na Slovensku. Traja skúsený tridsiatnici z Komárna nesú názov Kvety Nikotínu. Skupina sa prvý krát preslávila albumom „Hnusné Básne“, o ktorom sa napísalo obrovské množstvo článkov (okrem množstva blogov aj v novinách). Sláve albumu pridal aj fakt, že bol prvým, internetom voľne šíriteľným, oficiálnym albumom. Je obdivuhodné, že hrajú v pôvodnej zostave už od druhej polovice deväťdesiatych rokov. V súčasnosti prezentujú najmä skladby z posledných troch albumov (Vážky, Hnusné básne a  Letostepi) a pripravujú nahrávanie EP alebo mini-albumu.

„Ešte v začiatkoch som robieval z cigaretového špaku kvietky. No a raz niekto na bránu garáže, kde sme skúšali, napísal, že som „nikotínový kvietok“. Potom to už prišlo samé.“ Ondrej Bagin

O skupine Kvety Nikotínu som prvý krát napísal v recenzii na album „Hnusné básne“. Článok o nich napísal aj kolega Martin ‘Gnarls‘ Sedlák a následne kapelu zaradil medzi profily kapiel na Musicone.sk. Ich štýl, ktorý je len ťažko definovateľný, je zmes indie rocku, alernatívneho rocku s psychedelickými retro klávesmi. Atmosferický minimalizmus v hudbe a texty plné symbolizmu, romantizmu a poetizmu, hovoria o pocitoch odcudzenia od spoločnosti, temnote, nostalgii, smútku, melanchólii a nešťastnej láske .

“Každý vzťah má svoju krivku, raz je hore, raz dole. Ak skladám piesne o „láske“, tak väčšinou v tých obdobiach „dole“, takže mnohokrát vyznievajú minimálne melancholicky. Veselé piesne o láske prenechávam komerčným kapelám. ” Ondrej Bagin

Pri zvukovej skúške hrala skupina song s názvom „Vec nás dvoch“ z albumu Hnusné básne, so špecifickým a chytľavým klavírnym motívom. Pred a aj počas koncertu boli problémy so zvukom. Aj napriek tomu, že boli problémy s odposluchmi, skupina odohrala excelentný koncert. Oficiálne prvá skladba „Les“, bola zaujímavá hlavne bubeníkom, hrajúcim na basgitare (Gabrielom Szalaiom). Temný úvod „lesa“ z albumu Letostepi vystriedala ďalšia skladba zo tohto albumu „Vlas„. Chytľavý klavírny motív a originalita jej nechýbali. Z alternatívneho úvodu, kapela prešla plynulo do vesmírneho rocku, v skladbe „Na marse„. Po nej nasledovali skladby Dom (z albumu Vážky) a tajuplná skladba Človek robot/Kopija, ktorá má práve na koncertoch neskutočne silnú atmosféru. Na koncerte sa objavili aj miestny bezdomovci, ktorí stále vykrikovali rôzne hlášky v štýle : „Dobre hráte chlapci. Dajte ešte jednu, nejakú rezkejšiu“. Ondrej na nich reagoval skladbou „Pichliače“, ktorou rozbláznil celý dav. V podobnom štýle znela blues-rocková skladbička „Kura“. Po rokenrolovom vybláznení nasledoval najatmosferickejší kúsok nazvaný „Vlci“. Reakcie ľudí na túto skladbu boli veľmi pozitívne a jej atmosféra bola cítiť po celom námestí. Po nej nasledovala melancholicko-tajomná „Cieľ, mŕtvy celý“. Dva tajuplné kúsky vystriedala skladba „Obaja„, ktorá je známa nielen dobrou hudbou, ale aj veľmi originálnym klipom a chytľavím refrénom. Ďalšou a zároveň najúspešnejšou skladbou bolo jednoznačne „Škaredé káčatko„. Ako som sa neskôr dozvedel, táto skladba kapelu (spolu s Pichliačmi) stále (aj po tisícich opakovaniach) baví hrať a vyžívajú sa v nej. Aktuálnu situáciou opisovala skladba „Zima„. Bonusovým prídavkom bola rakenrollová skladba „Telefón“ (jeden zo singlov albumu Letostepi – mohli ste ju počuť v étery Rádia_FM).

Kvety Nikotínu – VIDEOGALÉRIA – Svätoplukovo Námestie, Nitra, 3.10.2009, LIVE

Kvety Nikotinu – Les (Live 3.10.2009, Svätoplukovo Námestie, Nitra)
Kvety Nikotinu – Vlas (Live 3.10.2009, Svätoplukovo Námestie, Nitra)
Kvety Nikotinu – Clovek robot / Kopija (Live 3.10.2009, Svätoplukov…
Kvety Nikotinu – Pichliače (Live 3.10.2009, Svätoplukovo Námestie, …
Kvety Nikotinu – Kura (Live 3.10.2009, Svätoplukovo Námestie, Nitra)
Kvety Nikotinu – Vlci (Live 3.10.2009, Svätoplukovo Námestie, Nitra)
Kvety Nikotinu – Obaja (Live 3.10.2009, Svätoplukovo Námestie, Nitra)
Kvety Nikotinu – Škaredé káčatko (Live 3.10.2009, Svätoplukovo Náme…
Kvety Nikotinu – Telefon (Live 3.10.2009, Svätoplukovo Námestie, Ni… (prídavok)

Koncert Kvety Nikotínu je ako návrat do éry, kedy bola kvalitná hudba zameraná na atmosféru. Bohužial, slabá propagácia mini-festivalu zapríčinila aj slabú účasť a veľa ľudí prišlo o tento skvelý koncert iba nevedomosťou. Karty zamiešali aj lokálne koncerty po okolí. Koncert musel byť predčasne ukončený nielen kvôli chorobe bubeníka, ale aj vďaka časovej tiesni.

Po koncerte nasledovali otázky, fotografovanie a interview so skupinou v bare. Bol to skvelý zážitok a zistil som, že Kvety Nikotínu niesu iba skvelí hudobníci, ale aj správni chlapíci. Interview je poskladaný z otázok, v rôznych časových intervaloch.

Interview so skupinou Kvety Nikotínu

Lucas Perny : Čo vás inšpirovalo pri skladaní hudby?
Ondrej Bagin :  “Nad inšpiráciou sa nikdy nezamýšľam, proste príde alebo nie. Vždy však skladám piesne keď je tma a ticho. Ostatné je potom na ostatných členoch kapely, našťastie si veľmi dobre rozumieme, aj po hudobnej stránke. Akurát, že nemajú radi tradičné piesne komerčnejšieho razenia, tie mi hneď zrušia – teda ak si ich ja ešte doma nevyškrtnem zo zoznamu.”

Peter Soós :  “Počúval som tiež kedysi The Doors alebo tie neskoršie Beatlesy, neskôr The Cure a celkom predtým ešte aj Depeche Mode. A ešte aj veľa iného. Možno aspoň Nicka Cavea by som mohol ešte spomenúť.
Ale nedá sa povedať, že by ma to zase nejako priamo inšpirovalo pri skladaní, možno sem-tam v niektorých skladbách.”

Lucas Perny : Do akého štýlu by ste sa zaradili?
Ondrej Bagin :  “ Začínali sme punkom a grungeom … asi ako každá kapela … ale teraz neviem čo hráme. Nech posúdia iní.”

Lucas Perny : Čo si myslíš o elektronickej hudbe?
Gabriel Szalai : “Poctivú elektroniku mám rád pre skvele spracované beaty. Najmä kapely ako napríklad Lamb, Portishead, Massive Attack a zo slovenskej scény Nylon Union.”

Lucas Perny : Ako vznikol názov Kvety Nikotinu?
Ondrej Bagin :  „Ešte v začiatkoch som robieval z cigaretového špaku kvietky. No a raz niekto na bránu garáže, kde sme skúšali, napísal, že som „nikotínový kvietok“. Potom to už prišlo samé.”

Lucas Perny : Na vašej hudbe je podľa mňa dokonalé, ako sa navzájom dopĺňate a každý hrá presne toľko koľko treba. Ani viac, ani menej.

Ondrej Bagin : „Áno. Na tomto je postavený náš celý systém skladania hudby. Nesnažíme sa robiť hudbu, kde bude každý sólovať. U nás hrá každý iba toľko, koľko je potrebné, absolútny dôraz kladieme na celok.”

Lucas Perny : Aké bicie používaš a aké máš s nimi skúsenosti?

Gabriel Szalai : „Bicie menších rozmerov. Malé korpusy, nielen kvôli transportu, ale najmä kvôli zvuku. Mám rád vyšší a kratší zvuk tomu – vyslovene ako efektový bubon a nie ako „ratatatatam“ prechod.  V našej hudbe nieje potrebné robiť prekombinované, presýtené bicie a preto mi to stačí.”

Lucas Perny : …a to vytvára štýl bubnovania, ktorý by som definoval ako minimalizmus s heslom : „V jednoduchosti je krása“..

Gabriel Szalai : „Úprimne, mi to vyhovuje. Neviem či mi to vôbec niekedy vadilo. Skôr mi občas vadilo, že mi skáču do nedokončeného celku (rytmus, prechody, nejaké efektné nuanci…). Väčšinou sa to rodí dlho a väčšinou sa to nezahrá rovnako.”

Lucas Perny : Vaše skladby o láske sú plné smútku a frustrácií zo vzťahov (napr. skladby ako Strom, Barbar a mnoho ďalších). Zažili ste asi veľa rozchodov alebo sklamaní ženami…

Ondrej Bagin : „Tie piesne o láske, ktoré skladám ja, sú iba o mne, resp. sú metaforou toho, čo práve zažívam. Nemajú v sebe žiadne veľké posolstvo, či veľké myšlienky, možno iba pre tých, ktorý sa s textami vedia stotožniť. A ja s partnerským vzťahom nemám žiadne problémy, som šťastne ženatý 🙂 To, že niekedy sa nejaké problémy naskytnú, je celkom prirodzené.”

Lucas Perny : Niktoíni majú neuveriteľne „hustú“ atmosféru.  Čo to všetko zapríčinilo?

Ondrej Bagin : „Jednoducho to je našim cieľom, piesne bez atmosféry by sme okamžite zrušili. Neviem si predstaviť počúvanie hudby pre zábavu. Ja ju počúvam iba ak má dobrú a ťažkú atmosféru.”

Lucas Perny : O vašej hudbe by sa dalo hovoriť hodiny. Jedna fanynka prirovnala skladbu „Vlci“ k atmosfére Jakubiskových filmov. Mne osobne pripomína mesačnú noc s priateľkou, niekde na samote v horách, na strednom Slovensku. Atmosféra lesa a miesta, kde je len príroda, noc, tma a vidiecka temnota…

Ondrej Bagin : „No vidíš, som rád, že sa ľudia snažia o interpretáciu tých textov. Ale práve preto radšej nič nepoviem, ak chcete, môžete našu hudbu počúvať, a to, čo si o skladbách a textoch myslíte, je už naozaj iba na vás.”

Kvety Nikotinu a Lucas Perny

Fotografie a videá : Lucas Perny, Igor Daniš (úvodná foto), Jakub Žitný (posledná foto) a další.
Web : http://www.kvetynikotinu.com/
Stránka tohto podujatia na kvetynikotinu.com
Recenzia na album „Hnusné básne od Lucasa Perného
Profilová recenzia od Martin ‘Gnarls‘ Sedlák
Lucas Perny : Oficiálna stránka
www.railman.szm.sk

7 Replies to “Kvety Nikotínu (SK) odohrali v Nitre kvalitný a atmosferický koncert (report + interview)”

  1. Skvelý článok. Kvety nikotínu sa mi veľmi páčia, majú skvelé texty :):):)ale koncertovať by mohli častejšie. Napríklad v takej NR by mohli byt na Silvestra :).Bolo by to zaujímavé ukončenie roka:)Tentoktát si ich určite nenechám ujsť 🙂 Chválim však aj autora,ktorý vedel, aké otázky sa má pýtať kapely,pretože určite zaujímaju viac ľudí. Mňa teda urcite 🙂

  2. fasa článok…ja síce túto kapelu veľmi nepoznám, ale tak mohli by aj na východ zavítať konečne…alebo tu teraz niekedy niekde boli?:)

  3. Ja poznam KN od konca 90tych rokov:) Su dobri. Stale cakam na nove albumy, sliedim terminy koncertov atd atd..
    Naposledy som bol na ich koncerte v Komarne ked hral aj Kolowrat.
    Dobre bolo.

  4. Stáhnul jsem si to. Mají zajímavou muziku. Takové klávesy na styl Doors zbožnuji a texty jsou dokonalé. Zbožnuji slováky a slovenštinu!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.