Kubiz (SK) – zaujímavá experimentálna hudba

Experimentálna hudba je niečo veľmi komplikované. Pre hudobníkov, no zároveň aj pre poslucháčov sa stáva táto hudba fantáziou. Vyjadriť sa v experimentálnej hudbe je náročne človek hneď zistí či ho hudba baví, alebo to zavrhne. Možno aj kvôli týmto faktom sa pomaly, ale isto prediera spomínaný štýl aj u nás. Kvalitu a veľký potenciál v tomto smere má kapela Kubiz. Kubiz je pre mňa príjemné prekvapenie na slovenskej scéne. Ide o banskobystrický inštrumentálny kvinte. Hrajú fúziu nu-jazzu, rocku a iných experimentálnych prvkov (prvky ľudové, progresívne, elektronické,…). Pesnička “Červený s bielym vrškom” je neuveriteľné spojenie už spomínaných hudobných štýlov. Veľa experimentujú čo sa dá nakoniec zistiť z počúvania ich MySpace profilu. „Potrhané cvičky„, „Mama“ a „Trupky“ to je momentálny playlist profilu. Cítiť zvuk trúbky, ktorá sa stáva súčasť ich skladieb. Na záver pridávam dokument Kubiz Live in wien.

  • Kapela Kubiz je zaradená medzi ostatné kapely v sekcii Profily Kapiel.

Všetko o Kubiz (SK)

Ako je to zvykom v malých dedinách či mestách, rozhodli sa traja mladí ešte nie veľmi skúsení muzikanti založiť hudobnú skupinu. Veľa hrali, skúšali džemovali, pili a iné dobroty. Vtedy za nástrojmi buď už stali alebo skôr sedeli Branko Jakubis, Lukáš Kubičina a Ivko Šufliarsky. Asi v rokoch 2007-2008 chlapci s kapely uvažujú o koncertnom programe, ktorý sa nakoniec vydarí. Vydarí sa už pod názvom Kubiz trio. Lenže, čas pokročil, zima ustúpila a prichádza čas, kde je potrebné oberať pomaranče, paradajky či aj papriku alebo kapustu. Medzitým sa Branko spoznáva s klávesistom Bukom, s ktorým vedú rozličné rozhovory a pijú, pijú vínko.

Martin Bukový tiež zvaný ako Buko začína zastávať funkciu písacieho stroja (klávesové nástroje) a píše spolu s Brankom piesne, ktoré neskôr za-archivujú v škole Fantázia s našim dobrým kamarátom a súkromným nahrávačom Minkom Slamom a jeho Slamony Records..nahrávajú svoje prvé demo…Veľmi sa tešia.

Kubiz – Červený s bielym vŕškom (live Banská Bystrica)

Aby sme sa vrátili respektíve postúpili v čase, náš kamarát a basový hráč na struny Ivko odchádza do zahraničia. Keďže chlapci sú plný vášne hrať, potrebujú náhradu. Tá náhrada prichádza v podobne mladého, pekne vyzerajúceho basgitaristu Tobiáša Kubičinu. Keď už sa to trosku začalo miešať a variť sa vo vlastnej šťave…rozmýšľajú že by chceli aj nejaký dych…najprv to bol Janko Daubner ktorého možno poznáte z iných skupín…pozdravujeme ho a tešíme sa J. Ako sa tak už tešia tak na banskobystrickú scénu prichádza rodený východniar Matúš Miženko zastupujúci post trupky a líder (lebo stojí vpredu a hovorí, lebo ostatní sa hanbia). Prijímajú meno KUBIZ. Myslím, že netreba hovoriť ako vznikol názov kubiz…

No, po čase začínajú si skupinu všímať rôzny ľudia, a tak Kubiz začína cestovať a hrávať. Cestujú od východu na západ cez Košice, Prešov, Brezno, Banskú Bystricu, Nitru, Bratislavu a dostávajú sa až do Viedne a mnohé iné mesta.

Kubizu sa podarilo nielen hrať vo Viedni ale aj v Zakopanom v Poľsku či v Olomouci u susedov v Českej republike. Medzi také väčšie úspechy Kubiz považuje spoločné hranie (menšie turné po Slovensku) s kapelami spoza mláky konkrétne najviac si zatiaľ cenia príchod amerického basgitaristu Steva Clarka a jeho trio Chris Stanley na bicie a Pat Marafiote na klávesové nástroje. Ďalej to bola ďalšia americká jazzová skupina Catapults and Parachutes s ktorými hrali v Poľsku a u nás na Slovensku a určíte netreba zabudnúť na všetky koncerty kde sa ľudia prišli zabaviť a tešiť z muziky ktorú hrajú. Zhruba v tých časoch sa nazbierajú kadejaké nahrávky z koncertov a tak sa rozhodnú ich dať na cédečku, kde zaraďujú piesne zo svojho prvého dema a piesne ktoré hrajú naživo…nazvali to Rarities…myslím, že teraz už možno výstižné a trefné…kto by to bol povedal.

Začíname sa pohybovať v rokoch 2008 – 2009…kde posledné leto začína byť pre Kubiz zlomové. Po veľkých úspechoch a či už aj neúspechoch alebo nezhodách či zhodách, opúšťa kapelu mladý nádejný a pekný basgitarový hráč Tobiáš Kubičina. Neskôr sa pridáva aj klávesový nástroj a za ním Martin Bukový zvaný Buko, kde pri ňom začali vetry silno duť a odfukovať noty iným smerom ako to bolo dovtedy známe. A tak sa skupina Kubiz mierne otáča a krutí inými smermi, kde je väčšmi priťahovaná túžbou hrať, a tak sa pridáva na basovú gitaru dlho ostreľovaný kov boj Martin Žiak. Kapela Kubiz momentálne funguje v takejto zostave 2009: Branko Jakubis (gitara), Lukáš Kubičina (bicie), Martin Žiak (basa) a Matúš Miženko (utajenko) a chystajú sa hrať!

Kubiz – Potrhané cvičky

Discografia: (albumy)

  • Rarities (2008) – demo
  • nový album sa NEočakáva

(spolupráce)

  • najviac si zatiaľ cenia príchod amerického basgitaristu Steva Clarka a jeho trio Chris Stanley na bicie a Pat Marafiote na klávesové nástroje.
  • americká jazzová skupina Catapults and Parachutes s ktorými hrali v Poľsku a u nás na Slovensku

Naše najznámejšie skladby: Červený s bielym vŕškom(Rarities), Tále (Rarities), Mama (Rarities), Cvičky (Rarities)

Kubiz členovia:
Branko Jakubis, Lukáš Kubičina, Martin Žiak a Matúš Miženko.

Prehrať tvorbu Kubiz + linky:

Stručné odpovede od Kubiz

Tvorba Kubiz sa jemne zmenila? V pesničke červený s bielym vŕškom to je zmes nu-jazzu a experimentálnej hudby. Nové veci sú viac experimentálne a cítiť vplyv trúbky.

Myslím, že sa zmenila určite zľahka no nieje to nejaký úplný obrat o 180 stupňov. Tie škatuľky podľa mňa nie sú už dnes vôbec dôležite a smerodajne. Nesnažíme sa určite štylizovať do neviem ako experimentalno-nujazzovo-alternativnej kapely. Hudba prichádza prirodzene a učime sa ju čo najúprimnejšie podať ďalej. Určite zásadný bod nastal, keď prišiel ku nám Matko Žiak, ktorý sa presťahoval do BB. Myslím, že je to ďalší dôležitý prvok, ktorý začal vytvárať zvuk a aj odkaz našej hudby. Vplývame na seba tak nejak vzájomne. Piesne vznikajú skôr v triu (basa, gitara, bicie), ako náčrty a trubka prichádza väčšinovou na koniec.

Ako to je s experimentálnou hudbou na Slovensku?

Čo je to experimentálna hudba? A na Slovensku?! Ak ide o nemainstreamovú, „Inteligentnejšiu“ (pardon za blbý výraz) časť slovenskej hudby tak ta určite existuje. Kapely ako BKK trio, M.A.F., H-Projekt, ZZub sú na Slovensku svojou hudbou unikátne. Je tu ale príliš malý priestor… Každopádne môžeme byť radi, že sa tu deje aspoň niečo.

Kedy môžeme očakávať debutový album?

Čo sa týka nahrávania, myslím že sme momentálne v procese ľahkého kvasenia. Niečo sa z toho hádam nakoniec upečie. Kedy to bude tak to uvidíme. Každopádne ide o to aby sme mali dobrý pocit a hlavne, aby sme ho cítili všetci naraz 🙂

Na záver sa opýtam, kde ste sa cítili najlepšie – Rakúsku, Česku, Slovensku, alebo Poľsku? Cítili z pohľadu organizačného, prístupu k vám ako ku kapele.

Ja som sa určite cítil najlepšie v Rakúsku a v Čechách. Tam je prístup úplne odlišný ako u nás v hociktorom klube. Zvukár je tam skutočne kvôli kapele a keď od neho niečo potrebujete nechytí z toho infarkt. Vo Viedni sme hrali napríklad v klube, ktorý ma k dispozícii dva byty pre muzikantov. To je niečo čo na Slovensku nemá obdobu. Snaď len s výnimkou K-Klubu v Detve.

PS: Boli ste pozrieť kasíno, keď ste boli v Rakúsku? – poprípade niečo iné zaujímave na vašich potulkách 🙂

Veterné mlyny cestou do Viedne.

One Reply to “Kubiz (SK) – zaujímavá experimentálna hudba”

  1. dlho som nenapísal žiadny komentár, pretože od toho by tu mali byť skôr čitatelia a nie pisálkovia, ale tentoraz nemôžem inak… Kubiz ma dostal… neotrelým prístupom, melodickým cítením, inštremuntálnymi kreáciami, atmosférou bez spevu… dostal som sa k nim vďaka Martinovi (opäť jeho povestný čuch na slovenské nádeje) a potom chýbal už len krôčik prekonať prvotnú apatiu z neznámej muziky… čas strávený pri ich „albume“ Rarities sa vypláca… kvalitná slovenská súčasná kapela… u nás ich je k môjmu prog/art/fusion vkusu málo… o to viac lutujem, že som živé vystúpenia Kubiz v minulom roku na východe Slovenska nenavštívil, kór keď ich jeden fanúšik označil za najväčší trhák festivalu Pohoda 2009… okrem uvedených linkov v článku odporúčam ešte jeden, na ktorom sa nachádza ďalší, oveľa dôležitejší odkaz na audio súbory… http://jazzforum.freehostia.com/index.php?option=com_joomlaboard&func=view&id=280&catid=2#280

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.