Klipy od Coldplay, alebo ich „Francúzska revolúcia“ na cd Viva La Vida or Death And All His Friends (2008)

La liberté guidant le peuple (1930).
(Sloboda vedie ľud na barikády)

Po piatku zaradím niečo jednoduché na stránku. Rozhodol som sa prispieť do rubriky „Klipy vyberá Musicone.sk„. Od kapely Coldplay vyberám dva klipy z nového albumu Viva La Vida or Death And All His Friends (2008). Myslím si, že najnovší album je pekná symbolika Francúzskej revolúcie. Samotný obal CD, tvorí známy obraz od Ferdinanda Victora Eugène Delacroixa.

Významná osobnosť 19.storočia, bol najvýznamnejším maliarom v období romantizmu. Album Viva La Vida or Death And All His Friends sa stane určite „albumom budúcnosti“. Niečo brilantné. Coldplay je alternatívna rocková kapela. Zloženie skupiny: Chris Martin (spevák, klavír, klávesy, gitara), Jon Buckland (gitara, harmonika, vokály), Guy Berryman (basová gitara, harmonika, vokály), Will Champion (bicie, klavír, vokály). Viac info o kapele na oficiálnej stránke. Na záver dve obľúbené pesničky: „Fix you“ je z úspešného albumu X&Y (2005) a  „Everything’s not lost“ som zaradil preto, aby ste si zakričali „yeah“. Pesnička „Everything’s not lost“ je z prvého albumu Parachutes (2000).

Coldplay – Violet Hill

Text „Violet Hill“ (Fialový Vrch): Bol dlhý a tmavý december. Na strechách si pamätám, bol sneh, biely sneh. Jasne si pamätám z okien sa pozerali, zatiaľ čo my sme dolu mrzli. Keď je budúcnosť stavaná, karnevalom idiotov počas šou. Najlepšie by bolo, keby si si ľahla dolu. Keď ma miluješ, nedáš mi to vedieť? Bol dlhý a tmavý december. Keď sa banky stali katedrálami a hmla sa stala Bohom. Kňazi zvierali Biblie. Vytiahnutí von, aby pripravili svoje pušky a kríž bol držaný vo výške. Pochovaj ma v pocte, keď som mŕtvy a daj pod zem. Moja láska je odporujúca, keď je odhalená. Keď ma miluješ, nedáš mi to vedieť? Nechcem byť vojak, ktorý je kapitánom nejakej ponárajúcej sa lode. Mala by sa schovať, hlboko pod hladinu. Keď ma miluješ, prečo by si ma nechala odísť? Vzal som moju lásku dole na „Fialový Vrch“, tam sme si sadli do snehu. Celý čas bola stále ticho, tak keď ma miluješ, nedáš mi to vedieť? Keď ma miluješ, nedáš mi to vedieť?

Coldplay – Viva La Vida

Text „Viva La Vida“ (Žiť dlhý život): Vládol som svetu. Moria by sa dvíhali, keby som prikázal. Teraz ráno zametám ulice sám. Ulice, ktorým som kedysi vládol. Zvykol som hádzať kocky. Vidieť strach v očiach mojich nepriateľov. Počúvať, ako by zástup spieval: „Starý kráľ je mŕtvy! Nech žije kráľ! Minútu som držal kľúč. Potom sa múry predo mnou zavreli a zistil som, že moje zámky stoja na pilieroch zo soli a piesku. Počujem zvoniť jeruzalemské zvony, spievať chór rímskej kavalérie. Buď mojim zrkadlom, mojim mečom a štítom. Mojimi misionármi v cudzom poli. Z nejakého dôvodu, ktorý neviem vysvetliť. Raz pôjdeš tam, kde nikdy, nikdy nepadlo jediné čestné slovo. To bolo vtedy, keď som vládol svetu. Bol to strašný a divoký vietor, ktorý sfúkol dvere, aby som mohol vstúpiť. Zničené okná a zvuk bubnov. Ľudia neverili, čo sa zo mňa stalo. Revolucionári čakajú na moju hlavu, na striebornom podnose. Len ako bábka na osamelej šnúrke. Ach kto by kedy chcel byť kráľom?  Počujem zvoniť jeruzalemské zvony, spievať chór rímskej kavalérie. Buď mojim zrkadlom, mojim mečom a štítom. Mojimi misionármi v cudzom poli. Viem, že svätý Peter nezavolá moje meno. Nikdy žiadne čestné slovo, ale to bolo vtedy, keď som vládol svetu.

Coldplay – Fix you

Text „Fix you“ (Nespustiť ťa z očí): Keď sa snažíš najlepšie ako vieš, ale nemáš úspech. Keď dostaneš čo chceš, namiesto toho čo potrebuješ. Keď sa cítiš tak unavený, ale nemôžeš spať. Uviaznuť v neúspechu a slzy začínajú stekať po tvojej tvári. Keď stratíš niečo čo nemôžeš nahradiť. Keď miluješ niekoho, ale príde to nazmar. Môže to byť horšie? Svetlá ťa povedú domov a roznecujú tvoje kosti. A ja sa pokúsim nespustiť ťa z očí. Vysoko nad a nízko pod. Keď si priveľmi zamilovaný než, aby si to nechal tak. Ale ak to nikdy neskúsiš, nikdy nebudeš poznať, presne to čo má pre teba cenu. Svetlá ťa povedú domov a roznecujú tvoje kosti. Pokúsim sa nespustiť ťa z očí. Slzy stekajú po tvojej tvári, keď stratíš niečo čo nemôžeš nahradiť. Slzy stekajú po tvojej tvári a ja. Slzy stekajú po tvojej tvári. Sľubujem, že sa poučím z vlastných chýb. Slzy stekajú po tvojej tvári a ja. Svetlá ťa povedú domov a roznecujú tvoje kosti. A ja sa pokúsim nespustiť ťa z očí.

Coldplay – Everything’s not lost

Text „Everything’s not lost“ (Všetko nie je stratené): Ak si sa niekedy cítil zanedbaný. Ak si niekedy myslel, že všetko je stratené. Budem počítať mojich démonov. Dúfať, že všetko nie je stratené. Všetko nie je stratené, keď počítam mojich démonov. Je tu vždy jeden na každý deň. S dobrými úmyslami, ostatných zaženiem preč. Ak si sa niekedy cítil zanedbaný. Ak si myslel že všetko je stratené. Budem počitať démonov. Dúfať, že všetko nie je stratené. Keď si myslel že to bol koniec. Mohol si to cítiť okolo, nie je tu nikto pre teba. Nenechaj, aby ťa to stiahlo na dno, pretože ak si sa niekedy cítil zanedbaný. Ak myslíš že všetko je stratené. Spočítam všetkých démonov.  Spievaj: „Všetko nie je stratené. Poď! Všetko nie je stratené. O yeah. Všetko nie je stratené. Poď! O yeah, o yeah, o yeah. Všetko nie je stratené“. Spievaj: „Všetko nie je stratené. Poď! Všetko nie je stratené. O yeah. Všetko nie je stratené. Poď! O yeah, o yeah, o yeah. Všetko nie je stratené“.

  • Na záver nezabudnite na „o yeah„.

2 Replies to “Klipy od Coldplay, alebo ich „Francúzska revolúcia“ na cd Viva La Vida or Death And All His Friends (2008)”

  1. Vynikajúce. Musicone žije britpopom. „Viva la vida“ klipy mi prišli ešte pred úspechom v hitparáde ako doporučené na Youtube. Už vtedy som si pomyslel že vzniklo konečne niečo počúvateľné v mori dnešnej sračkovej komerčnej pop music. Klip ma zaujal hneď ako prvý. Aj napriek tomu, že je článok krátky, je výstižný a dobre spracovaný (vynikajúce su najmä preklady). Len tak ďalej Martin.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.