Keď kvalitný folk, tak Peter Janků, Klenoty Eda Klenu a Trojka Zuzany Homolovej + VIDEO

Predstavte si, že si pustíte komerčné rádio a začujete v ňom slovenskú folk-rockovú hudbu. Bohužial, na Slovensku nemožný scenár. Ako sa teda môže dostať bežný smrteľník k skutočným a nepoznaným klenotom našej scény? Musí hľadať a nasávať informácie z každej strany alebo proste čakať, že to za neho náhoda vyrieši.  Možno sa vám to podarilo v jedno nudné prázdninové popoludnie pri pozeraní TV.  STV Dvojka, ktorá je jedinou televíziou, v ktorej nájdete niečo pre alternatívne zmýšľajúceho diváka/poslucháča, vysielala záznam z festivalu Folk Martin 2009. Aj keď to nebol hlavný vysielací čas, človek hľadajúci niečo iné, než len mainstreamový odpad, si prišiel na svoje.

Keď si neviete prestaviť ako znie kombinacia slovenských folklórnych tradícií, avantgardného minimalizmu, sonórnej hudby, alternatívneho folku, world and ethno music, navštívte koncert Trojky Zuzany Homolovej, v ktorej hrá okrem samotnej Zuzany, veľmi známy folker Samo Smetana z ethno skupiny Banda a multižánrový gitarista Miloš Železňák. Skupina kladie dôraz na atmosféru a experimentálne prevedenie svojej hudby, ktorá spája nespojiteľné. Hudba, ktorá vplýva na človeka akoby vznikla počas vládnutia lady Erzsébet Báthory v tajomných Čachticiach,  vytvára tajomnú až strašideľnú atmosféru aj vďaka využitiu experimentálnych nástrojov a autentického dialektu. Vypočujte si túto zaujímavú hudbu v skladbe „Tem čívskem cinteri„.

„Folk psychedelický“ klip Zuzany Homolovej k prerábke balady „Keď som ja k vám chodievávau“ na spôsob Velvet Underground.

Na festivale hrá aj sám Peter Janků, ktorý patrí k popredným postavám slovenského folku. Texty svojich melódií sa snaží vložiť do príbehov a prezentovať v nich svoje názory a postoje.  Na folkovej scéne sa objavil v druhej polovici devätdesiatych rokov. Charizmatické vystupovanie, inteligentné texty a skvelá gitarová technika sú hlavnými charakteristikami tohto pesničkára. V samotnom dokumente robí rozhovory spolu so Soňou Horňákovou, ktorá tiež vystúpila na festivale. Na záver by som ešte chcel dodať, že Peter je okrem iného aj dobrý scénograf a televízny publicista. Nasledujúci song je venovaný folkerovi, ktorého meno sa dozviete až na konci skladby.

http://www.facebook.com/peterjanku

Posledným objavom tejto relácie je skúsený folker Edo Klena a jeho skupina Klenoty z Prešova. Edo Klena hrá už od roku 1986 a dodnes je pravým undergroundovým hudobníkom.  Pôvodne hrával so skupinou Východ a ako sám povedal, snaží sa spojiť bigbít a folk.  Skupina Klenoty hrá pôvodnú tvorbu tohto pesničkára už od roku 2006 a okrem festivalov, si bez problémov zahrajú aj v kluboch a krčmách. Festival, na ktorom prevládala zväčša pokojná a tichá atmosféra, sa po príchode Klenotov zmenil na rockový koncert. Spojenie folku a blues/rocku, so severácky znejúcimi husľami Petra Wittnera, drsnými bicími Miša Gála a basgitary Mira Siváka, vytvárajú spolu s ostrou gitarou a prejavom lídra Eda Klenu dynamickú zmes kvalitnej muziky nabitej energiou.  Najlepším kúskom je skladba „2009„, ktorá hovorí o nevere, odchode do zahraničia za prácou a peniazoch.

Kedy sa už v masových médiách začne hovoriť o skutočných umelcoch?

Kedy sa znova vráti éra kvalitnej hudby?

5 Replies to “Keď kvalitný folk, tak Peter Janků, Klenoty Eda Klenu a Trojka Zuzany Homolovej + VIDEO”

  1. skvely článok a tie klipy su vazne zaujimave..neviem kde by som sa k nim dopracovala 🙂 To, aby sme sa dočkali, že rádia budu hrat toto. na to sa velmi nespolieham. dávno tam nepustili niečo kvalitné- preto ho už ani nepočúvam

  2. Pripájam sa k hore uvedenému textu a dávam hlas též Peťovi Janků, pretože to je pre mňa „smeroplatné“ 🙂

  3. na Slovensku máme dve Zuzany, Mojžišovú a Homolovú, ktoré potvrdzujú, že z tradičnej ľudovej hudby sa oplatí brať a prekrúcať to do dnešnej doby… aj keď už dlhšiu dobu o nich nepočuť, dúfam že to s nimi dopadne dobre… mám obavy, že už sa nestačí oháňať jednoduchou fúziou rocku a ľudovej hudby, ale pozerať pritom aj na jazz, neo-folk alebo experimentálnu tvorbu, spojenú s elektronickým ruchom.. ako však odpovedať na posledné Lucasove otázky? kvalita bola, je a bude, no stále zostane len záležitosť pre menšinu a nie pre masy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.