Júnový program košickej Štátnej filharmónie

Koncert mladí mladým, umelci vedcom otvorí zaujímavá skladba Košičana Norbiho Bodnára Ad libidum. Na koncerte (nielen) pre vedeckú obec sa už tradičné predstavia poslucháči vysokých škôl múzických umení. „Nezriedka sú to bývalí absolventi košického Konzervatória. Je to zaujímavá príležitosť sledovať rozvoj ich talentu.  V programe sa tento rok predstaví aj huslista Tóno Čonka študujúci v Prahe, ktorý už kedysi ako talentované dieťa s našim orchestrom hral,“ vraví dramaturgička ŠfK, Mária Kornucíková.  Zaujímavosťou na koncerte bude bezpochyby aj dielo M. Lilhu, ktorý napísal skladbu pre sólo pozaunu.

Mladí mladým-umelci vedcom

  • 6. 6.  štvrtok | DU o 19:00 | B cyklus | vstupné: 7 / 6 / 5 €

 

ŠfK, dirigent: Gergely MÉNESI
husle: J. TOMKA * husle: A. ČONKA * viola: V. PROKEŠOVÁ
pozauna: M. PLHÁKOVÁ * gitara: K. SAMUELČÍK

Bodnar * Tedesco * Mozart * Linha * Bruch

Koncert koncertov

  • 13. 6. štvrtok | DU o 19:00 | A cyklus | vstupné: 7 / 6 / 5 €

dirigent: Zbyněk Müller
klavír: Ivo Kahánek
M. I. Glinka: Predohra k opere Ruslan a ľudmila
P. I. Čajkovskij: Koncert pre klavír a orchester č. 1 b mol
R. Wagner: Predohra k opere Rienzi
R. Strauss: Till Eulenspiegel, symfonická báseň

Fedora – Záverečný koncert 44. sezóny

27. 6. štvrtok | DU o 19:00 | A cyklus | vstupné: 10 / 8 / 6 €

Fedora – Záverečný koncert 44. sezóny

dirigent: Zbyněk Müller
spev: Nana MIRIANI & Gianluca ZAMPIERI
W. A.Mozart: Symfónia č. 39 Es dur, K 543
U. Giordano: Fedora – koncertné prevedenie opery
Záverečný koncert sezóny bude veľkolepý
Zaznie Mozart i skvost talianského operného verizmu, Fedora

Orchester Štátnej filharmónie Košice sa so svojou 44. koncertnou sezónou rozlúči veľkolepo.  Na koncerte 27. júna zaznejú  Mozartova Symfónia č. 39 Es dur a skvost talianského operného verizmu, Giordanova Fedora. Diriguje šéfdirigent ŠfK Zdeněk Müller, hosťami večera budú speváci Nana Miriani a Gianluca Zampieri.

Mozartova Symfónia č. 39 Es dur je jednou z najhranejších a najslávnejších symfónií. Mozartov symfonizmus tu doslova žiari. Okrem nádhernej pomalej časti uchváti aj brilantné finále.

Počas večera si na svoje prídu aj milovníci opier. Giordanova Fedora mala premiéru v roku 1898. V postave Lorisa Ipanova sa vtedy predstavil legendárny tenorista Enrico Caruso. Hoci v prvej polovici 20. storočia bola s úspechom pravidelne uvádzaná v mnohých operných domoch, neskôr sa presadzovala čoraz ťažšie. Zmena nastala začiatkom 90. rokov, kedy zažila skutočné „znovuzrodenie“ po celom svete vďaka skvelým interpretom. V role Fedory zažiarili napr. Mirella Freni, Renata Scotto či Agnes Baltsa, v úlohách Lorisa okúzlili Plácido Domingo, José Carreras či José Cura.

„Partitúra Fedory je písaná s ľahkosťou a skúsenosťami operného skladateľa. Je pomerne pestrá – povedal by som, že sa v nej dá nájsť väčšina vyjadrovacích prostriedkov, ktoré mali skladatelia v tom čase k dispozícii,“ vraví šéfdirigent ŠfK Zdeněk Müller, ktorý operu hudobne naštudoval v ostravskom Národnom divadle moravskoslezskom.  V Košiciach zaznejú koncom júna vybrané časti z tohoto diela. Predstavia sa sopranistka Nana Miriani a tenor Gianluca Zampieri.

Pripravujeme:

Posolstvo slova

  • 4. 7. štvrtok | Dóm sv. Alžbety o 19:30 | Mimoriadny | vstupné: 4 €

Marián Lejava, dirigent
A. Bruckner: Andante zo Symfónie č. 4
M. Krajči: Posolstvo slova/Svetová premiéra
Slávnostný koncert k 1150. výročiu príchodu sv. Cyrila a Metoda
Koncert sa koná v rámci priorít MK SR

Výročie príchodu Cyrila a Metoda oslávi aj filharmónia

SVETOVÁ PREMIÉRA!

Slovensko i ďalšie európske štáty si v tomto roku pripomínajú 1150. výročie príchodu Cyrila a Metoda na územie Veľkej Moravy. Práve vďaka nim náš národ získal písmo, a tým aj základ svojej identity.

V Dóme sv. Alžbety zaznie Posolstvo Slova

Štátna filharmónia Košice (ŠfK) oslávi tento významný sviatok svetovou premiérou diela charizmatického skladateľa Mirka Krajčiho. V jeho Posolstve Slova – Symfónii pre tenor, bas a veľký orchester sa 4. júla o 19.30 v Dóme sv. Alžbety predstavia vynikajúci speváci Ľudovít Ludha (tenor) a Gustáv Beláček (bas). Orchester ŠfK diriguje nadšenec pre súčasnú hudbu Marián Lejava.

Posolstvo Slova nie je prvou Krajčiho skladbou inšpirovanou pôsobením Konštantína a Metoda na našom území. Špecifikom je, že do tejto zakomponoval aj spev. To mu umožnilo prostredníctvom textu viac konkretizovať idey, postoje i posolstvá.

„Už od začiatku som mal jasnú predstavu o obsahovej, ideovej podstate textovej zložky skladby a preto som sa rozhodol, že text, ktorý následne zhudobním, napíšem sám. Zabezpečil som si tým, že podstata, esencia toho, čo chcem povedať, bude zachovaná,“ vraví M. Krajči. Ten sa v texte venuje hlavnému dôvodu, prečo tu Cyril a Metod boli a odkazu, ktorý tu zanechali. „Priniesli Slovo a Písmo. Slovo ako vieru a filozofiu Života, Písmo ako to, čím sa dá viera a filozofia šíriť všetkým, ktorí túžia po poznaní. Okrem toho priniesli Múdrosť ako samotné poznanie a hlavne sebapoznanie. Lebo práve poznanie seba je podľa mňa to, čo môže každého oslobodiť. Písmo a Slovo sú prostriedkami pre dosiahnutie Múdrosti – sebapoznania.“

Krajči sa netají svojím dlhodobým a veľmi osobným vzťahom predovšetkým ku Konštantínovi Filozofovi. „Už pred viac ako desiatimi rokmi som mu dedikoval svoj Koncert pre violončelo a orchester,“ vraví skladateľ, ktorý by bol rád, ak by poslucháči prenikli za hudbu a text jeho nového diela k skrytému vnútornému obsahu, ktorý sa snažil priblížiť.

Vierozvestci majú čo povedať aj dnešnému človeku

Podľa Krajčiho majú oslavovaní vierozvestci bezpochyby čo povedať aj dnešnému človeku. „Nepriniesli len kresťanstvo v nám blízkom jazyku na Veľkú Moravu, ale čo je podľa mňa ešte významnejšie, je zrnko skutočnej Múdrosti, ktoré tu pred viac ako 1000 rokmi zasiali, aby postupne klíčilo a rástlo. Ak pre človeka 9. storočia bol podstatnejší ich prínos v zmysle kresťanskej viery, pre dnešného človeka sa dostáva do popredia význam poznania. Poznania sveta a samých seba. Akoby predtým hlavným prínosom bola forma, dnes je ním obsah. Je to paradoxné, pretože žijeme v konzumnej spoločnosti zdôrazňujúcej formu, žijeme v dobe, kedy sa na nás zo všetkých strán priam valia podnety atakujúce naše zmyslové vnemy. A práve preto pre každého, komu tento trend prekáža, je ponuka niečoho hlbšieho iskierkou nádeje a východiska. Je na každom z nás, či ho chceme hľadať a či ho dokážeme objaviť…“ dodáva skladateľ.

Zmena programu a účinkujúcich vyhradená

Predaj vstupeniek: ŠfK, Dom umenia, Moyzesova 66 (t: 62 20763)
Denná pokladnica Po: 14.00-16.00,Ut-St-Št: 14.00-17.00 | Večerná pokladnica DU: hodinu pred koncertom.
Rezervácie vstupeniek na: www.sfk.sk a www.navstevnik.sk | Vstupenky aj v MIC Dargov, Hlavná 2 a v ICMK, Hlavná 59, Košice

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.