Július Klein a priatelia

Január sa nesie nielen v znamení osláv Nového roka. Riaditeľ Štátnej filharmónie Košice, Július Klein, si svoje životné jubileum pripomenie na pódiu Domu umenia (15. a 16.1. od 19.00hod.) po boku svojich priateľov, orchestrálnych hráčov a s priaznivcami košických filharmonikov v hľadisku. „Veľmi sa teším, že si po dlhšom čase zahrám s kolegami z domáceho orchestra. Večer by sa mal niesť v priateľskej, uvoľnenej atmosfére, no priznávam, že cítim veľkú zodpovednosť, ktorú dôverne pozná každý sólista. Preto som sa už od augusta začal na tieto koncerty intenzívne pripravovať,“ hovorí riaditeľ Klein, ktorý svojim „okrúhlinám“ prílišnú váhu neprikladá. „Aj keď sa človek istému pozastaveniu nevyhne, v živote cítim dostatok energie na napredovanie.“

Na pódiu sa okrem košických klarinetistov vystriedajú aj hosťujúci Ferenc Tomič a poľský klavirista Artur Jaroň. Raritou bude hneď vstup do programu, Mozartova predohra Figarovej svadby hraná aj klarinetovým súborom. Svoje hráčske majstrovstvo predvedie Július Klein v Rossiniho Introdukcii, téme a variáciách pre klarinet a orchester; so svojim priateľom F. Tomičom zahrá Kramářov Koncert pre dva klarinety a orchester. Záver večera sa ponesie v povznesenej, mierne jazzovej nálade, ktorú vždy spoľahlivo prinesie Gershwinova Rapsódia v modrom. Taktovkou bude sviatočný koncert prevádzať priateľ košickej filharmónie, vynikajúci český dirigent Leoš Svárovský.

„Program sme koncipovali tak, aby sa na jednej strane niesol v odľahčenom duchu, no aby si na ňom prišli na svoje aj milovníci klasickej muziky. Veríme, že to pre všetkých bude príjemný večer s krásnou melodickou hudbou,“ dodáva J. Klein.

koncertná sála Domu umenia
Wolfgang Amadeus Mozart: Figarova svadba, predohra, K 492
Gioacchino Rossini: Introdukcia, téma a variácie pre klarinet a orchester
F.V. Kramář-Krommer: Koncert pre dva klarinety a orchester, op. 35
George Gershwin: Rhapsody in blue (sólo klavír)

ŠfK, dirigent: Leoš Svárovský
sólisti: Július Klein, Ferenc Tomič & klarinetisti ŠfK a ŠD Košice & Artur Jaroň, klavír

Zdroj: Andrea Schusterová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.