Jednoduché texty a dobrý gitarový zvuk Talkshow

Slovenskú skupinu Talkshow som si vybral práve pre jej silné gitarové cítenie. Je to jedna zo skupín, ktoré si viem predstaviť na menej komerčnej stanici MTV 2. Jedinou nevýhodou je celkový hudobný systém Slovenska. Nieje sa čomu čudovať patríme k priemeru exportu do zahraničia. Dovolím si tvrdiť, že celý posun smerom vpred zabezpečila skladba „Try„, ktorá obsahuje všetky svetové predpoklady. Možno tento pocit viedol režiséra filmu „Fabrika smrti“ zvoliť práve spomínanú skladbu, ktorá by mala odznieť niekde vo filme. Jednoduché texty, dobrý gitarový zvuk práve na tom stavia Talkshow.

Talkshow je zatiaľ nepodpísaná, indie-rock/post punk revival kapela a neviem, čo všetko sa napísalo o ich škatuľkovaní. Post punk revival to by som si nikdy nedovolil tvrdiť. No a indie štýl je veľmi špecifický tým, že ak ho raz počúvate zrazu sa do hudby tak vžijete až Vás napadajú rôzne stvárnenia, predstavy a vždy tam objavujete niečo nové. Indie hudba musí prinútiť poslucháča vrátiť sa stále k albumu, ktorá mu vždy rozpovie niečo nové. Možno mnohý z Vás si povedia, o čom tu píšem. Hneď po skupine Talkshow predstavím jeden skvelý zahraničný indie album. To  čomu sa približuje skupina je určite alternatívna scéna svedčia o tom texty, ktoré nemajú hlbšiu myšlienku. Andreas to vystihol album je jeden veľký žúr.

Talkshow – Try

Všetko o Talkshow (TLKSHW)

…informácie pripravil spevák Andreas.

Vznikli sme v roku 2008 v apríli v Bratislave, kde mame skúšobňu, okrem bubeníka sme však všetci z Prievidzkého okresu. Pred Talkshow sme každý hrali v iných kapelách, aj spolu aj nie. Takým hlavným dôvodom bol vznik pesničky „Try“, ktorú som napísal ja a náš gitarista Robo. To bola naša prvá spoločná vec. Tak sme ju išli nahrať do štúdia Lavagance, z produkciou nám pomohol Marek Rakovicky. Následne, sme ju poslali do rádia FM, kde sa dostala do povedomia ľudí. Keďže nám u Mareka v štúdiu funguje spoločný „spirit“ rozhodli sme sa aj pre nahrávanie albumu u neho. Nahrávali sme album na 2 etapy. Minulý rok sme od marca do mája boli na tour s kapelami Swan Bride a Lavagance, počas tohto obdobia vznikli aj pesničky, ktoré sú na našom debute. Z môjho pohľadu čo sa týka albumu, tak je taký „party“ aj ta koncepcia tích pesničiek, sú surové, tvrdé, melodické, tanečné, riffové presne odrážajú to obdobie, ktoré sme tam zachytili, taký jeden veľký žúr:) Veľa sme sa hrali zo zvukom vintage aparátov, kombinovali sme ich z rôznymi bednami  a efektami, takisto aj nástrojmi, keďže na tom si dosť zakladáme, hlavne na zvuku no to je u nás povestné🙂 Skúšali sme rôzne synthy, analógové samozrejme. Treba vypočuť hlavne a napísať názor. Každý samozrejme vníma inak, niekomu sa páči niekomu sa nepáči.

Za taký celkom prvý úspech určite považujeme to, že sa hráme na rádiu FM, pretože to rádio je fakt skvelé. Hlavne si všíma mladé kapely ako sme aj my, a potom asi, že sme hrali pred The Horrors/UK/ vo viedenskom klube SZENE, ktorí mimochodom získali album roka v časopise NME.

Momentálne pracujeme na tom, aby sme veľa hrali  a promovali ten album medzi ľudí. Live koncerty sú pre nás prvoradé, lebo čim viac cestuješ, tak stále spoznávaš nových ľudí a to sa nám páči, samozrejme festivaly. Takisto už robíme aj na novom materiáli. Skúšame sa zas niekam ďalej posunúť, aj čo sa týka zvuku aj pesničiek. Pripravujeme klip, ktorý by už čoskoro mal byť hotový, nový web a tak všetko postupne by to na jar malo prísť. Čo sa týka skladania tak snažíme sa všetci dokopy, texty robím po väčšine ja. Zo slovenskej scény mame veľmi radi Lavagance, Swan Bride a From our Hands.

Talkshow tvoria:  Andreas – hlavný spev, gitara, Róbert – gitara, Hadik – bicie, George – basa, spev

Debutový album je zabalený do zaujímavého bookletu. Album obsahuje desať skladieb + bonusovku pripravoval sa v štúdiu Lavagance. Dnes by rád každý iba kritizoval no v hudbe je to vždy tak, že niekomu ulahodí viac a niekomu menej. Jediný problém, ktorí kapela má aspoň z môjho pohľadu (pozn. autora vychádzam z diskusií) časť ľudí nechce uveriť originálnosť. To všetko sa ťahá ešte s kapelou Nič nové – dnes už rozpadnutou. Talkshow je pre mňa oproti Nič nové posun vpred. Mnoho ľudí nehľadá hlbšie skladby a práve to ponúka Talkshow. Album je určite originálny. Človek je  ovplyvnený okolím to sa nedá poprieť v hudbe, obliekaní a správaní človeka. Možno by album potreboval aj jeden hlbší text. V kapele Nič nové pár takých bolo … možno prekvapia niečim na druhom albume.

Talkshow – Talkshow

 1. Gandalf
 2. Turn Off The Radio
 3. Polar Bears
 4. Blood On Your Hands
 5. Interlude
 6. Faith
 7. These Lights
 8. Slowly Girl
 9. Stella
 10. Try
 11. 3

Za veľmi kvalitné skladby na novom albume považujem: Gandalf, Blood On Your Hands, Slowly Girl, Try, Interlude by som si vedel predstaviť ako intro na koncertoch.

Talkshow – Gandalf

Prehrať tvorbu Talkshow + linky:

Otázky pre Talkshow

Mnohí ti vyčítajú tvoju angličtinu. Čo by si k tomu povedal?
Je mi to absolútne jedno a hlavne mi je to smiešne, keď mi Slovák vyčíta ako mam spievať po anglicky. Ak myslíš výslovnosť, tak nikdy nebudem hovoriť ako Angličan, Američan alebo človek čo sa v anglicky hovoriacej krajine narodil. Niesom native speaker, aj keď sa snažím čo najčastejšie chodiť do anglicky hovoriacich krajín…a ak myslíš texty, tak každý môj text mi prejde gramatickou úpravou od kamaráta z Londýna, ktorý je Angličan, vyštudoval angličtinu a poéziu, píše texty a takisto ako ja hra v kapele, a na rozdiel od par závistlivých internetových kritikov z mojou angličtinou problém nemá. Narodil som sa na Slovensku žijem tu už 20 rokov, takže tak….

Videoklip sa bude točiť k skladbe These Lights. Vedel by si už bližšie povedať,  čo ho bude charakterizovať? Bude v klipe bližšia myšlienka. Tvrdiť, že klip bude najnákladnejší na Slovensku nebude až tak pravdivé. Stále si za tým stojíte? Alebo ste pod tým mysleli niečo úplne iné?
Ku klipu ti toho moc povedať neviem, jedine čo môžem povedať je to, že sme ho točili v máji 2009 a budúci týždeň si ho ideme prevziať. Ale všeobecne je to triková zaležitosť. Čo sa týka nákladnosti klipu, opäť otázka nie na mňa. Jedine čo však viem, že klip robil Hitchiker Films, že sme mali velikánsky filmový štáb, kameru aj s obsluhou zo Švédska, štáb z Prahy a Slovenska, atď…. Treba uvidieť a potom povedať názor.

Čo by si rád odkázal ľuďom, ktorý Vám nechcú uveriť originálnosť, autentickosť skladieb? To sa ťahá ešte s kapelou Nič nové aspoň ja mám ten pocit. Na internete koluje veľa neprajných argumentov.
Že nech svoj čas radšej míňajú na hľadanie originálnych a autentických skladieb…, a internetovým neprajníkom nech svoj čas radšej trávia v skúšobni ako za netom. Aspoň nebudú tlstí a škaredí, a do konca života odkázaný na xyz. (@Gnarls: bohužiaľ musel som zmazať odkaz nakoľko odkazoval na nevhodnú stránku).

Do akej miery ťa ovplyvnila (ovplyvňuje) kapela Oasis?
V 90. rokoch sa mi žilo super!

Ako sa Vám chodí v botaskách od firmy Botas?
Báječne.

Ako sa Vám hralo na Frequency 2009? Dojmy, pocity… Aká kapela ťa zaujala?
Frequency sme nehrali, lebo na nás booker zabudol, avšak festival sa nám ospravedlnil a boli sme hosťami. Takisto nám sľúbili účasť tohto roku, ale ešte stále nieje potvrdená. Preto to ešte nemusíme ani riešiť. Nerád dávame von nepotvrdené veci. Videli sme Radiohead čo ja moc rád, Blocparty takisto, atď. Festival je veľmi kvalitný, dramaturgia perfektná, ľudia veselí, cesta príjemná, pivo drahé.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.