Jaro Filip – Ten čo hrával s Dežom (1998)

AlbumDva roky pred smrťou (1998) vydáva hudobník s cigaretkou v ruke alias Jaro Filip, album „Ten čo hrával s Dežom“.  Spolu s Richardom Mullerom, Marcelom Buntajom, Oskarom Rózsom a Andrejom Šebanom vytvorili jeden veľmi svojský, muzikálne a aj textovo zaujímavý album. Nedá sa hovoriť o čistokrvnom jazz rocku, lebo bigbít a hard rock tu cítiť na každom kroku. Jarov tribute song pre Deža Ursíniho a zároveň titulná vypaľovačka „Ja som ten čo hrával s Dežom“, rozpúta krv v žilách každého správneho rockera. Dvojka s názvom „Informácia o ovzduší“ má strašne dobrú, melancholickú atmosféru. Mal som obdobie, keď som si ju púšťal ráno v MP3 prehrávači popri ceste hmlovitou krajinou. „Diabol v slabom tele“ je outsiderská skladba, v ktorej sa niekedy aj vidím po tej zápornej stránke. Text je dosť depresívny a nepochopia ho väčšinou dobráčikovia, ktorí nemali nikdy žiadne problémy, ale tí, ktorí sa topia v životných problémoch. Je veľmi poetická ale hlavne depresívna : „Aj tak sme iba hráči…na hracích automatoch“.

„Syn nosí moju tvár“ je skladba, ktorá ako hovoril Jaro na koncerte z Tržnice, sa týka obidvoch skladateľov (teda Richarda aj Jara). Song o jednej „Lady Di“ je plný dvojzmyslov. Moja oblúbená „Rocker“ plná hustej atmosféry, tvrdej bassgitary, razantných bicích a skreslených sól. Text hovorí sám o sebe. „Som rocker bez bázne a hany, honey, honey, honey. Som tajný agent s hlasnou hudbou. Mám z toho otvorené rany, rany, rany, rany. Som slušný človek s veľkou hubou“.  „Vízum do pekla“ je psychedelický výlet do rockov, keď bola v móde voľná láska, drogy a rock and roll. Všimnite si pasáž „spustil si Hey Joe“, keď sa skladba vygraduje do protirytmu, charakteristického pre originálnu Hendrixovú „Hey Joe“. Text je geniálny : „A potom ryšavá Foxy Lady dofrčala nahá na Harleyi, v nádeji, že s tebou odletí po hebeskej highwayi. Zbehli sa priatelia: Jim Morison aj Janis Joplinka a malý anjel so slzami márne hľadal ocinka„. „Vízum do pekla“ plynulo prechádza do ďalšej skladby „Boh aj v pekle prsty má“. V skratke – aj keď ste už v pekle, neznamená to, že bude sedieť s vašim „kamošom“. Hitler sedí so Stravinským a Napolen s majorom Nýmandom. Posledný song „Absolútne“ je absolútna melanchólia a depresia v hudobnej podobe. Jaro v spolupráci s Richardom Mullerom vytvoril hudbu, ktorá nieje len hudbou ale aj umeleckou výpoveďoum podaním peotických textov a jazz-rockovej hudby. A tak si „spolu Dežom“ vypočujte posledný sólový album génia Jara Filipa. V rockovom nebi si zapáli svoju cigaretku a zaspomína na staré časy, keď bol ešte na planéte zem. Len aby ho neposadili s Julom Satinským a nepokračoali so satirou aj po smrti. Veď Boh aj v pekle prsty má, otázka či aj v nebi … (troška čierneho humoru nikoho nezabije, že Jaro…

Tracklist: 1. Ja som ten čo hrával s Dežom 2. Informácia o ovzduší 3. Diabol v slabom tele 4. Syn nosí moju tvár 5. Lady Di 6. Rocker 7. Vízum do pekla 8. Boh aj v pekle prsty má 9. Absolútne

One Reply to “Jaro Filip – Ten čo hrával s Dežom (1998)”

  1. Už sa tešim, kedy si to vypočujem. Ja momentálne počúvam Mareka Brezovského, ktorý ma u mňa rešpekt a už sa teším kedy napíšem o ňom článok. Oskar Rózsa, bol ten čo mu produkoval album. Chlap s basgitarou a klavírov. Marek super hlas. Album Hrana je skvost, hneď prvá pesnička Keď kvety stromom opadnú “ …dám ti vzduch čo dýcham sám, keď bez vzduchu sa dusíš … keď kvety stromom opadnú, ja samoty sa bojím …“ nádherný klavír, text, hudobné stúpanie – klesanie atď.

    Chcem byť sám je pesnička, ktorá ma niekedy opisuje, určite ma tento stav aj niekto iný. Raz som dokonca išiel iba tak sám do mesta s knihou … objednám si pivo a ako v pesničke sa spieva bolo mi fajn. ( melancholická pesnička s nádherným textom )

    Už sa teším na album od Jara Filipa, už len zloženie, ktoré sa podieľalo na albume je záruka kvality.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.