I&SON (SK)

Ani neviem, ako dlho je kapela I&SON (SK), skôr dvojica hudobníkov na hudobnej „ceste“. Hudobná cesta začína dňom, kedy prvý krát skúšate niečo vytvoriť a nevzdáte sa. Možno to všetko ani nieje podstatné ako dlho, ale akú kvalitu produkujú hudobníci. V živote dieťaťa je dôležitý otec, ako aj matka. Otec nenahradí matku a tak to je aj opačne – matka nenahradí otca. Otec, ako autorita je v rodine dôležitý. To všetko sa odohráva v klasických rodinách – otec pracuje, sporadicky sa porozpráva s deťmi a oddychuje a oddychuje a… V hudobných rodinách to je niečo úplne iné. Otec sa stáva „dieťaťom“, ktorý je otvorenejší a aj vzťah vyzerá inak. Tým nechcem naznačiť, že klasické rodiny sú horšie, alebo naopak. Mne ide skôr o poukázanie na fakt, že ak robí hudbu otec a syn je to niečo úplne iné. Súhra, ktorá je cítiť sa odzrkadľuje aj do hudby. Príkladom toho celého je žilinská skupina I&SON. Otec a syn, ktorí sa venujú profesionálne hudbe viac ako 5 rokov.

I&SON robí zaujímavú povedal by som ukľudňujúcu hudbu, pri ktorej človek dokáže relaxovať. V minulosti som počúval post-rock, ambient. A tu sa zastavím. Dvojica I&SON sa zaradila do pop-rocku, rocku a alternatívneho rocku. To všetko je fajn ja si ju dovoľujem zaradiť aj do štýlu post-rock, imstrumental a ambient.

  • Kapela I&SON je zaradená medzi ostatné kapely v sekcii Profily Kapiel.

Všetko o I&SON (SK):

Začiatky našej skladateľskej dvojice I&SON siahajú niekde do roku 2004, hoci názov I&SON prišiel až o trochu neskôr, v roku 2005, kedy sme si povedali, že by hádam nebolo od veci pustiť niečo z našej tvorby aj do sveta. Začali sme, podobne ako ďalšie desaťtisíce neznámych hudobných skupín, alebo spevákov na rôznych internetových (prevažne zahraničných) hudobných portáloch ako je už spomínaný Showcaseyourmusic, Artistserver, Airplay Direct. Musictrax a pod. Dosť veľkým prekvapením pre nás bola vskutku priaznivá reakcia na skladbu Concrete Butterfly (z nášho prvého albumu Borned), o ktorú prejavili záujem na odvysielanie aj niektoré rádiá (napr. Radiosix International, FatCat radio) ako aj študentské hudobné databázy (živé vysielanie na školách v USA). Ťažko povedať, či išlo o skutočný úspech, no pocit, že hoci aj jeden človek rád počúva našu hudbu je skutočne fantastický. Preto sme pokračovali a najviac sa nám darilo (a aj darí) na Showcaseyourmusic, kde sme za viac ako pol roka stále v prvej tridsiatke.

Je veľmi obtiažne zadefinovať našu tvorbu do konkrétneho žánru. Ako ste si určite všimli, v našej tvorbe využívame viacero hudobných prvkov, zvukov a žánrov. Určite to nie je mainstream, hoci niektoré skladby majú tzv. tanečný charakter. Počas nášho pôsobenia sme zrealizovali aj viacero tzv. spoluprác s inými hudobníkmi, najmä so skutočne skvelým basgitaristom z Belgicka (Rob´s bass cafe!), Conalom Savinsom a Nikou Savins z Austrálie. V súčasnosti skladáme hudbu aj pre niektoré talentované začínajúce speváčky.

Vzhľadom k skutočnosti, že v našej tvorbe ide viac o hudbu na počúvanie ako o tanečnú hudbu, nemohlo to asi ani inak dopadnúť, že sa v súčasnosti venujeme skladaniu hudby pre filmy, reklamy, webové prezentácie, príležitostné akcie, či TV seriály. Tejto činnosti sa venujeme však veľmi krátko na to, aby sme sa mohli výraznejšie presadiť.

I&SON – We Are Happy

Discografia: (albumy)

  • Borned (2006)
  • My Private Country (2007)
  • Blue Satin (2008)
  • I&SON Soundtracks (2009)

(spolupráce)

  • Rob´s Bass Cafe! (2007 – 2009) – Turkish Girl, Marie Antoinette, Russian Winter a i.
  • Conal and Nika Savins (2008) – Circle of friends.
  • V súčasnosti spolupracujeme s talentovanou speváčkou Alseydou (tiež na Showcaseyourmusic) a so speváčkou, ktorá si hovorí L@i@.

Naše najznámejšie skladby: Concrete Butterfly (Borned); Gothica (Borned); Masquerade (Borned); Rest in peace (My privat coutry); Flash (My privat country); Flowers and fools (My privat country); Sailing Away (Blue Satin); Lost message (Blue Satin), For her (Blue Satin); Dense Anger (Blue Satin); Consternation (I&SON Soundtracks); Children´s dreams (I&SON Soundtracks);

I&SON členovia:
Andrej Horák & Filip Horák

Prehrať tvorbu I&SON + linky:

Ako to je s vydaním albumu? Kde sa vaša hudba dá kúpiť?

Hoci sme sa so synom zaoberali aj otázkou vydania vlastného albumu a túto možnosť sme nevylúčili, zatiaľ sme sa do toho naostro nepustili. Máme nejaké kontakty na „music placement agencies“, ktoré sa snažia našu hudbu predať na potreby TV,Film,Reklamy,Web promotion atď. No zatiaľ nám to nevyšlo (hoci veríme, že je to iba kvôli časovému odstupu – uverejnenie skladby od jej predloženia do podpisu zmluvy trvá minimálne dva až tri mesiace:-( takže ešte nevieme, ako na tom vlastne sme – zaradili nás do svojich katalógov iba pred dvoma mesiacmi (čo je samo o sebe dosť úspech). Popravde, naša hudba sa dá kúpiť aj tam, no nie tak ako by si niekto možno myslel – za skladbu sa tam dáva od 500 – 15 000 USD:-(. Tzv. non-exclusive license.

I&SON – For Her

  • Zaujímavá možnosť dostať sa k hudbe I&SON, čítaj ďalej.
Takže naše skladby sa kúpiť priamo nedajú ALE – spustili sme takú vlastnú „promotion“ cez niektoré stránky ako Facebook s cieľom dostať našu hudbu do sveta skrz ľudí, ktorým sa naozaj páči pomocou tzv. Iandsonteam membership – tým, ktorí prejavia záujem o „členstvo“, posielame tri vybrané skladby z showcaseyourmusic celkom zadarmo. Zatiaľ sme to iba rozbehli (taký malý marketingový pokus) a odozvy sú podľa mňa lepšie ako som čakal.
Čiže sa nenudíme a ak má niekto naozaj o našu hudbu záujem, po zaslaní „žiadosti“ (pár viet, či sa dotyčnému naša hudba páči alebo nie a podobne + sklady, ktoré by chcel) na iandsonteam@gmail.com mu pošleme linkom tri vybrané skladby.

Pár viet na záver:
Bolo veľmi zložité, ktorú skladbu zaradiť do mini prehrávača, nakoľko sú všetky veľmi pestré, ambientné, inštrumentálne. Kapele prajeme veľa úspechov.  Hudba I&SON nemá konkurenta v štýle, ktorý prezentuje, „na slovenskej scéne to je jednoznačne tak“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.