Impress (SK)

Výrazné klávesy, hlboký hlas speváčky a bicie, ktoré dotvárajú celkový zvuk. Novodobý Art rock s blúsovými, jazzovými a improvizačnými prvkami. Ide o novú nádejnú skupinu, ktorej meno je Impress. Apríl 2009 sa spája so skupinou, ktorá si prvýkrát spolu zahrala. Všetko to začalo v Novom Meste nad Váhom, paradoxne v škole, vďaka učiteľom. Treba pochváliť učiteľov.

Prvé skúšky sa začali až o 4 mesiace, kedy vznikol názov a prvé dema. Kapelu tvorí mladá krv, kde všetko zreje ako víno. Zloženie kapely: Anna Avdaljanová (spev, gitara, texty), Martin „Majlo“ Štefánik (klávesy), Jakub Kačic (bicie).

Impress – Impress

„Naša tvorba je nejaký nový tip hudby – spojenie štýlov rock, funky, blues, reggae, grunge, trochu jazz, improvizácie, 60., 70. roky a rôzne iné žánre hudby. Vlastne sa dá náš štýl nazvať jednoducho: Impress. Snažíme sa v ľuďoch zanechať dojem“. Impress

Z kapely cítiť silu a potenciál, ktorý určite má. Možno aj preto prirovnanie „všetko zreje ako víno“. Šťastie je prchavé! Prečo to vravím? Lebo sa netreba uspokojiť iba s túžbou, dosiahnutia určitej radosti, pretože keď dosiahneme to, po čom sme túžili zmocnia sa nás zvláštne starosti. Starosti hudobných skupín na Slovensku je veľa. No dnešné hudobné skupiny zabúdajú, že všetko sa nemusí točiť okolo úspechu, peňazí. Treba si zachovať radosť z hudby, nadšenie. Všetko to vravím preto, lebo to cítim z hudby Impressu. Postoj je dôležitý ako skutočnosť. Možno to je preto, lebo vek kapely po sčítaní veku členov dosiahol číslo 46. Bubeník ma 13, klávesak 16 a speváčka 17 rokov. V takom mladom veku produkovať takú hudbu je krásne samo o sebe.

„Kapela sa sama zaradila medzi alternatívny rock no na mňa pôsobia Art rockovo s blúsovými, jazzovými a improvizačnými prvkami. Impress na mňa urobil veľký „dojem“. Som hrdý, že patrím medzi prvých poslucháčov“. Martin ‚Gnarls‘ Sedlák

Tracklist Impress: Impress, Funny & Crazy, For Us, Príchod Jari, Summertime.

Ide o môj pohľad na hudbu, ktorú som mal zhodnotiť. Nakoľko sme všetci jedinečný, každí ma vlastný hudobný vkus. Skupina si priala, aby som zhodnotil ich hudbu, tak sa činím. Sám nemám rád vyjadrenia hudobných kritikov ani sa ním nesnažím stať. Osobne mi ide iba o to, aby som kapelám pomohol s propagáciou ich hudby.

Máš svoj štýl a život svoj, farby slnka sú zdroj môj. Tak si vyber klad alebo zápor, len sa netráp ak to nie je tvoj názor. Je to farebné či čiernobiele. To sú prvé slová, ktoré vám odznejú, keď si pustíte Impress. S počiatku sa mi nepáčil speváčkyn spev v tejto pesničke. Zdal sa posadený vyššie. Gitara, klávesy, bicie ok. Neviem čím to bolo zapríčinené, možno prvým dojmom. Z odstupom a hlavne veľkým množstvom prepočutí som prehodnotil svoj postoj. Možno aj pre text pesničky sám neviem, no paradoxne pesnička pôsobivý rovnako na ľudí aj z môjho okolia. Nezaujme vás na prvýkrát. Mne osobne prvé vypočutie nestačilo na to, aby som povedal, že som ostal očarený. A tak to s touto pesničkou ostane.

Očarený som ostal hneď pri druhej pesničke, ktorá je naspievaná v anglickom jazyku. Funny & Crazy. Treba pochváliť klávesaká, ktorý pripravil celkovú zvukovú podobu pesničky. Anna ma v tejto pesničke prekvapila, pekné hlasové prechody. Pesnička súca do rádií.

Impress – Funny & Crazy

Tretia v poradí je For Us. Začína to klávesovým introm, ktoré je dobré čo sa nedá povedať o celkovej pesničke. Z klávesaká cítiť vplyv a jeho vzor Mariana Vargu. V druhej pesničke som chválil spev, no v tejto pesničke je pre mňa nevýrazný v jednej línii. Nechytilo ma to natoľko. Bubeník tu bubnuje dosť dobre. Bavil ma iba zvuk.  No treba povedať, že na vystúpení to môže byť riadna pecka.

Číra voda v srdci kvapká premení sa z ľadu. Na zem spadne rýchlo z ľahká. Jak z nízkeho vodopádu. Tak táto balada s názvom Príchod Jari bola dobrá do momentu kedy sa pritvrdilo. Osobne by som to ponechal v nízkej polohe v ktorej to všetko začalo, čiže v baladickej verzii. Ako sa začalo hrať silnejšie strácal sa speváčkyn spev ako verzia nie je zlá no prijal by som aj druhu verziu – baladickú snáď Príchod Jari II. Pesnička ma najkrajší text z celkového albumu.

Posledná cover verzia Summertime vás dostane. Tu sa ukázala celková sila speváčky, ktorej sedí tak dobre až sa mi nechce veriť. Janis Joplin (Summertime) posadila túto pesničku niekde inde. Možno nám tu rastie nová Ella Fitzgerald (Summertime), ku ktorej sa speváčka svojím hlasom viac približuje. No nesmiem zabudnúť ani na Billie Holiday (Summertime). Impress priniesol pesničke nový rozmer nakoľko sa pridala improvizácia v podobe kláves. Tu je príklad toho ako bicie nerušia čo sa nestalo v štvrtej pesničke. V pesničke sa spieva Oh yo‘ daddy’s rich an‘ yo‘ ma is good lookin‘. So hush, little baby, don’t you cry. One of these mornin’s, I’m goin‘ to rise up singin‘. Pri tomto prevedení pesničky nemá dôvod dieťa na plač. Dúfam, že rodičia stoja a podporujú vás ako to konči aj v pesničke ‚Cause Daddy an‘ Mammy standin‘ by. Na záver prajeme veľa hudobných nápadov, koncertov a nebáť sa zakopnutí, lebo len cez tie sa stávate silnejšími. Kapelu zaradíme aj do sekcie Profily kapiel, ktorú postupne dopĺňame.

„My tu nie sme preto, aby sme boli ďalšia sériová kapela my sme tu preto, aby sme zanechali poriadny dojem a keď ho vo vás zanecháme našim vystúpením, hudbou a budete ho chcieť zažiť znova, tak vtedy budeme my spokojný a náš účel splnený“. Impress

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.