Hudobné sviatky v košickej Tabačke

Zvonku ošarpaná, pre turistov nevábna, zraku estétov nevyhovujúca. Stará budova na Gorkého ulici č. 2 v Košiciach. Dvomi slovami Kulturfabrik Tabačka. Chceli by sme potencionálnych záujemcov upozorniť na koncertné vystúpenia, ktoré sa v priestoroch spomínanej budovy uskutočnia v troch po sebe nasledujúcich dňoch. Ide o 16. – 18. november a hlavnými aktérmi budú poľskí Tides From Nebula, české duo Dva a slovinská kapela Nina Bulatovix.

Na úvod si vezmem ako výpomoc oficiálnu tlačovú správu:

Kapela Tides From Nebula pochádza zo susedného Poľska. 25. mája im vyšiel debutový album Aura, ktorý vďaka ich emotívnemu inštrumentálnemu post-rocku zožal u kritikov veľký ohlas. Niektoré médiá zaraďujú tento album k tomu najlepšiemu, čo v Poľsku tento rok vyšlo. Ich Aura má jednoducho tú pravú „auru“!“

Toľko úryvok z programu Tabačky. Keď som prvýkrát uvidel na webe oslovenie Tides From Nebula, moje prvé myšlienky samovoľne smerovali do krabice s nálepkou Metal. Až neskôr som zistil, že ide o skupinu, hrajúcu emotívny, inštrumentálny post-rock s progresívnymi tendenciami. Akonáhle som si jej hudbu vypočul, spracoval, vyhodnotil, dal som uvedenému žánrovému zaradeniu za pravdu. Na moje obrovské prekvapenie som však Poliakov našiel na serveri Metal Archives, známeho ortodoxným prístupom pri zaraďovaní výlučne Metalových skupín, aj keď je pravda, že sa zvykne občas pomýliť. Myslím, že urobil chybu aj v tomto prípade.
Poliaci hrajú rock, nie príliš komplikovaný, no nabitý silnými emóciami a hlavne atmosférou. Jej zloženie zodpovedá tradične zavedeným rockovým postulátom: gitarista Adam Waleszyński, druhú gitaru a klávesy ovláda Maciej Karbowski, basgitarista Przemek Węgłowski a bubeníkom je Tomasz Stołowski. Kapelu však robí výnimočnou to, že nemá žiadneho speváka. Poctivá hudba bez slov. Veľmi odvážny a riskantný ťah, no zdá sa, že Poliakom zatiaľ vychádza. Kto má záujem, v utorok 16. 11. si môže túto skutočnosť naživo za 3 alebo zľavnené 2 eurá overiť. Ich koncert začína o 20:00.

V nasledujúci deň, zhodou okolností sviatočný, bude koncertné pódium v Tabačke od 20:00 okupovať netradičné české duo s príznačným názvom Dva. Prípadní záujemcovia sa budú môcť tešiť na komorné vystúpenie. Kapelu totiž tvorí speváčka a saxafonistka Bára Kratochvílová, ktorej rovnocenným partnerom je gitarista a spevák Jan Kratochvíl. Znovu si predstavíme ich tvorbu prostredníctvom tlačovej správy.

Do povedomia sa títo dva-ja dostali hlavne singlom Nunovó Tango z albumu Fonók. Celá koncepcia albumu bola založená na tom, že svoju tvorbu označovali ako folklór ne-existujúcich národov. Vytvorili si vlastný jazyk, reč, prednes a pri počúvaní albumu ste mali pocit, že si vlastne vytvorili celý svet, v ktorom je Vám vynikajúco. Nominovaní s ním boli aj na cenu Anděl 2008.
Tento rok im vyšiel v poradí už tretí album, ktorý dostal názov HU. Tentokrát je koncept albumu postavený na pope z ne-existujúcich rádií, ako uvádza aj kapela: „Na albume je 13 piesní v neexistujúcich svetových jazykoch, počutých na 13 neexistujúcich rozhlasových staniciach.“ Album je trochu viac melancholickejší a pokojnejší ako jeho predchodca, ale stále ponúka originálny, nápaditý a kvalitný materiál, ktorý opäť produkoval berlínsky hudobník Jayrope.

Kapela sa v Košiciach predstaví v rámci európskeho turné, ktoré zahŕňa okrem Čiech a Slovenska aj Maďarsko, Rakúsko, Bulharsko, Rumunsko a Slovinsko. Očividne si ich ťažko zaraditeľná tvorba našla svojich fanúšikov. Napriek obmedzenému nástrojovému obsadeniu je prekvapujúco pestrá a zaujímavá. Mne osobne je najsympatickejší debutový album, poznamenaný českou nezávislou scénou, navyše koketujúci s hudobnou avantgardou a obsahujúci len ťažko rozoznateľné prvky tradičnej ľudovej tvorby. Ani ďalšie dva albumy nie sú na zahodenie, no kúzlo prvotiny sa umelcom podarí zopakovať málokedy. Dvojica experimentátorov na pódiu pôsobí vyhraným a suverénnym dojmom. Treba už len dodať, že vstupné na ich stredajšie vystúpenie činí 2, resp. 3 eurá.

Štvrtkový bod v programe Tabačky zastávajú slovinskí hudobníci Nina Bulatovix. Spočiatku som ich hudbe nevedel prísť na chuť, no postupom času sa mi ich premenlivá mixtúra alternatívneho rocku a hovoreného slova, zavŕšená výbušným gitarovým zvukom, dostala pod kožu. Na ich koncert, začínajúci o 20:00, sa dostanete zdarma.

Kapela Nina Bulatovix nesie meno hlavy miestneho oddelenia pre mládež a kultúru, ktorá chcela premiestniť Pekarnu z ich priestorov. Kapela pozostáva z troch členov (bassgitara, bicie, vokály). Nina Bulatovix hrala tohto roku na množstve undergroundových festivalov a vďaka ich politickým vyhláseniam sa teší veľkej publicite. Ich štýl je niečo medzi punkom, noise-om a hovoreným slovom, takže ich pokojne môžete prirovnať ku kapele Nick Cave And The Bad Seeds.

Trio z mesta Maribor zrejme predvedie strhujúce vystúpenie, preto si do každého ucha nezabudnite vložiť guľôčku vaty. Možno tým predídete nepríjemným následkom. Za pozornosť 18. 11. stojí aj sprievodná akcia, ktorou sa predstaví slovinské kultúrne centrum Pekarna Magdalenske Mreže. Je možné, že každého návštevníka, no hlavne umelca, presvedčia o tom, že čím nezávislejšia je jeho tvorba, tým viac je jeho duša šťastnejšia (neodpustím si svoju tradičnú skeptickú poznámku, a síce, že priamo úmerne je aj jeho žalúdok prázdnejší).

Odvážlivcom, ktorí si v priebehu spomínaných dní nájdu cestu do Kulturfabrik Tabačky, čaká zaujímavý program. O ďalších podujatiach, konaných v priebehu týždňa, sa dočítate na oficiálnej stránke. Mottom projektu kultúrneho svätostánku na Gorkého ulici v Košiciach naďalej zostáva Za málo peněz mnoho muziky…

One Reply to “Hudobné sviatky v košickej Tabačke”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.