Profily

Slovensko je krajina, ktorá ponúka veľa hudobných talentov. No stále akoby si hlavný hudobný „znalci“ nechceli priznať ich prítomnosť. Dnešné mainstreamové rádia, nedávajú priestor všetkým kapelám rovnako. Zdá sa nám to ako začarovaný kruh, ktorý sa nikdy nezmení. Ako je možné, že priestor dostávajú kapely, ktoré spievajú, hrajú iba v jednej línii. Dokonca „znalci“ určujú, čo je dobré a čo nie. Touto cestou chceme poukázať na skupiny (interpretov), ktoré sú zaujímavé už len z dôvodu, že vznikli na Slovensku. Treba ukázať celému svetu, aké talenty máme. Ak sa kapela sama nepresadí doma, nie to už v zahraničí tak jej nik nepomôže. Internet sa stáva miesto propagácie. Budeme tu prezentovať všetky hudobné štýly. Ak sa Vám niektorá zo skupín zapáči, kúpte si CD. Či už cez vydavateľstvo, obchod prípadne priamo cez skupinu.

Sme publicisti, a preto iba píšeme. Skutočné hodnoty tvoria ľudia, o ktorých budete v tejto rubrike čítať.

Krátke profily slovenských kapiel (interpretov):

Kubiz (SK)

Experimentálna hudba je niečo veľmi komplikované. Pre hudobníkov, no zároveň aj pre poslucháčov sa stáva táto hudba fantáziou. Vyjadriť sa v experimentálnej hudbe je náročne človek hneď zistí či ho hudba baví, alebo to zavrhne. Možno aj kvôli týmto faktom sa pomaly, ale isto prediera spomínaný štýl aj u nás. Kvalitu a veľký potenciál v tomto smere má kapela Kubiz.

I&SON (SK)

Ani neviem, ako dlho je kapela I&SON (SK), skôr dvojica hudobníkov na hudobnej “ceste”. Hudobná cesta začína dňom, kedy prvý krát skúšate niečo vytvoriť a nevzdáte sa. Možno to všetko ani nieje podstatné ako dlho, ale akú kvalitu produkujú hudobníci. V živote dieťaťa je dôležitý otec, ako aj matka. Otec nenahradí matku a tak to je aj opačne – matka nenahradí otca.

Plastic Swans (SK)

Keď som prvýkrát počulI saw chapel” neveril som, že počúvam slovenskú kapelu (hudbu). Niečo tak zaujímavé a zároveň mystické. Musím podotknúť, že ma spevákov hlas doslova a do písmena bavilo počúvať. “Devils” je úžasná, obsahuje všetko: razantný hlas, začiatok mystický s prechodom na rytmus. Skladby “Gypsy Love” mi príde smutná a zároveň veselá.

Fuera Fondo (SK)

V prvom rade oceňujem kvalitnú oficiálnu stránku, ktorú nemá každá kapela (niektoré ju vôbec nemajú). Fuera Fondo je kapela, ktorá ma oslovila pesničkou “Kráčajúc svetom“. Začal som si ju viac všímať a zistil som, že to je niečo nové, energické. V pesničke sa mi páči melódia, ktorá je nenútená a poslucháča nedráždi. Zaujímavé  hlasové dopĺňanie.

TANX (SK)

Fantázia je veľmi komplikovaná, pretože veľa ľudí nezaujíma. Filmy o fantázii si pozrie málo ľudí, pretože nevidia a hlavne nechcú sa odosobniť od reality. Nikdy nepochopia zmysel filmu – tak prečo to pozerať. Jediné čo povedia: „blbosť“. Momentálne mám obdobie fantázie. Mám priveľa otázok na ktoré neviem odpovedať. Zrazu sa mi dostala do rúk elektronická skupina TANX.

Impress (SK)

Výrazné klávesy, hlboký hlas speváčky a bicie, ktoré dotvárajú celkový zvuk. Novodobý Art rock s blúsovými, jazzovými a improvizačnými prvkami. Ide o novú nádejnú skupinu, ktorej meno je Impress. Apríl 2009 sa spája so skupinou, ktorá si prvýkrát spolu zahrala. Všetko to začalo v Novom Meste nad Váhom, paradoxne v škole, vďaka učiteľom. Treba pochváliť učiteľov.

The Uniques (SK)

Ku kvalitnej hudbe človek prichádza úplnou náhodou. Jediné čo musí preto urobiť je neprestať objavovať. Festivaly predstavujú určitú slobodu pre kapely, naopak kluby zázemie. The Uniques o sebe vyhlasujú, že viac im sedí klubová scéna. Sám spevák Pišta v jednom rozhovore vysvetlil prečo práve kluby. Ja by som dodal, že kapela, jednotlivec si musí veľmi vážiť dostať sa na festival.

Sisterhood of Klangpedal (SK)

Sú traja, hrajú art/progress rock a pochádzajú z Hlohovca. Dali si veľmi čudný názov, robia kvalitnú hudbu a nechcú sa nikomu prispôsobovať. Aj keď určité vplyvy nezaprie žiadny muzikant, slovenská tvorba sa vďaka typickému stredoeurópskemu feelingu od svetovej produkcie líší. To je i prípad skupiny Sisterhood of Klangpedal.

Marek Brezovský (SK)

Človek pred, ktorým mám rešpekt. Hneď na začiatok musím napísať, že album Hrana je najlepší art rockový album (aspoň podľa mňa). Určite sú v albume aj iné prvky, ako experimentálna, komorná, klasická hudba atď, ale ako celok je to určite art rock. Málo informácii je na internete o Marekovi Brezovskom, možno aj preto, že mal krátky život.

Dežo Ursiny (SK)

Bol kameňom, stojacim uprostred rieky – voda, ktorá ho obmývala, s ním nepohla a nezanechala na ňom žiadne stopy“. Nepamätám si presne, kto uvedený citát na Dežovu adresu vyriekol, ale tie slová mi utkveli v pamäti nenávratne. Myslím, že nikto by jeho hudobnú tvorbu a dušu neopísal lepšie. akmer nič ňou nepohlo, vonkajšie vplyvy sa o ňu len obtreli a dívala sa…

Lukáš „Lucas“ Perný (SK)

Bicie nástroje majú pôvod v ďalekej histórii a boli využívané hlavne pre kultové účely. Pre mňa osobne vždy predstavovali hudobný nástroj rituálneho charakteru. Zvuky úderov, rytmické finesy a neuchopiteľná energia, ktorá sa z nich dá vytrieskať, dokážu navodiť posvätnú atmosféru. Šamanské praktiky v 20. storočí pretavili rockoví bubeníci do umenia, aké sa hneď tak nevidí.

Zuzana Mojžišová (SK)

Tradičná forma umenia spojená s moderným hudobným vyjadrovaním dokáže priniesť poslucháčom zaujímavé zážitky, ale niekedy i určitú dávku sklamania. V prípade Zuzany Mojžišovej sa môžeme prikloniť k prvému názoru. Fúzia folklórnej a rockovej hudby nie je v histórii týchto žánrov ničím výnimočným (aj keď ide stále o menšinový žáner).

The Swan Bride (SK)

Hudba ktorou sa prezentuje kapela sa nedá zaradiť, chalani sa neradi škatuľkujú. To čo je podstatné je, že hudba sa robí pre ľudí. Hlavne pri tejto kapele je zvuk tak špecifický, že si tam poslucháč nájde z každého štýlu trošku. Potom už nieje problém poskladať skladačku a vytvoriť zvuk,  ktorý očarí a ulahodí náročnému poslucháčovi. Skvelý zvuk dopĺňa výzorový štýl, ktorý chalani majú.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.