Hudobné novinky 2009 (5. diel)

Do dnešnej časti sme vybrali nie práve najhorúcejšie tituly, ale myslíme, že by nemali uniknúť pozornosti fajnšmekrov. Načrieme do studnice hudby, ktorú tvoria staršie ročníky. Ide o jazzrockový projekt Johna McLaughlina a Chicka Coreu s názvom Five Peace Band, hardrockovú klasiku ukrývajúcu sa pod logom Heaven & Hell a nakoniec najmladšie osadenstvo (aj keď iba relatívne), utajenú progrockovú kapelu OSI (Office of Strategic Influence).

Five Peace Band – Live (Stretch Records)

Vyberaná spoločnosť 5 inštrumentalistov sa uberá dosť zložitou cestou, pretože sa zoskupila okolo legendárneho britského gitaristu Johna McLaughlina a amerického klávesáka Chicka Coreu. Prvý menovaný má za sebou bezprecedentnú kariéru, na ktorej vrchole stojí tvorba Mahavishnu Orchestra zo 70. rokov. Bolo by na obšírnejšiu debatu, akým spôsobom vtedy John komponoval a hral. Druhý pán z USA sa činil sólovo, no hlavne v nemenej brilantnej formácii, Return To Forever. Pri vyslovení tohto mena sa dá prežívať len zbožná úcta, samozrejme pokiaľ ste naladení na správnu strunu hudby fusion. Ich cesty sa počas 40-ročnej kariéry občas pretli, minulý rok sa rozhodli spojiť znovu a ukázať svetu, ako má pravý jazz rock vyzerať. Z ich turné vyšiel v marci živý dvojalbum, zachytávajúci najlepšie momenty. Obal dýcha starými časmi a dotvára zaujímavú atmosféru, ktorá z hudby sála. Tá nie je na jedno vypočutie a prekračuje hranice normálnych možností a štýlov. Moderný jazz, avantgardné poňatie, free-rockové vyjadrovanie a umenie improvizácie. Na záver dodám, že turné pokračuje i tento rok, našich končín sa to prirodzene netýka.
null

Tracklist

CD 1
1. Raju
2. The Disguise
3. New Blues, Old Bruise
4. Hymn to Andromeda

CD 2
1. Dr. Jackle
2. Senor C.S.
3. In a Silent Way/It’s About That Time
4. Someday My Prince Will Come

Zostava

John McLaughlin: gitarynull
Chick Corea: klavír, syntezátor
Kenny Garrett: saxofón
Christian McBride: basgitara, kontrabas
Vinnie Colaiuta: bicie
+ špeciálny hosť Herbie Hancock: klávesy (CD 2, skladba „3“)

Heaven & HellThe Devil You Know (Rhino Records)

Obsiahle komentáre k tomuto albumu z konca apríla netreba. Jedna z udalostí roka napĺňa predstavy ľudí o klasickom hard rocku viac ako počiny Ozzyho Osbournea a teší sa značnej priazni. Ak už neexistuje Black Sabbath, dá sa fungovať aj takto. Ronnie James Dio patrí k mojim najobľúbenejším zahraničným spevákom a vždy dokáže zaujať, len potrebuje výborného gitaristu. Tony Iommi ním bezosporu je a keď sa pridá neomylná rytmika Terry Butler – Vinnie Appice, výsledok sa nemôže pokaziť. Turné je už naplánované a ja len dodám, že štúdiový počin som od týchto pánov vôbec nečakal. O to viac je moje prekvapenie a radosť väčšie.

Tracklist

1. Atom and Evil (5:15)
2. Fear (4:48)
3. Bible Black (6:29)
4. Double the Pain (5:25)
5. Rock and Roll Angel (6:25)
6. The Turn of the Screw (5:02)
7. Eating the Cannibals (3:37)
8. Follow the Tears (6:12)
9. Neverwhere (4:35)
10. Breaking Into Heaven (6:53)
Bonus Tracks
11. I (live) (6:30)
12. Die Young (live) (6:46)

Zostava

Ronnie James Dio: spev
Tony Iommi: gitary
Terry „Geezer“ Butler: basgitara
Vinnie „Vinny“ Appice: bicie

OSI – Blood (InsideOut Music)

Na koniec som umiestnil aprílový počin málo známej progresívnej kapely. Tvoria ho dvaja veteráni americkej scény, Jim Matheos a Kevin Moore. Jim sa preslávil ako gitarista a skladateľ skupiny Fates Warning, ktorá je už 5 rokov štúdiovo nečinná. Jej kvality potvrdzuje 10 albumov, ktoré z tejto kapely robia aspoň pre mňa jednu z najlepších moderných zoskupení. Kevin má za sebou účasť na prvých troch albumoch Dream Theater (netreba predstavovať), ktoré sú aj jednoznačne ich najlepšími počinmi. „Blood“ je v poradí tretí a nasleduje po klasickom trojročnom odstupe („OSI“ z 2003 a „Free“ je 2006). Hudba nesie nápadné znaky Kevinovej nepochopiteľnej mysle (s ambientnými názvukmi) a Matheos mu zdatne sekunduje vo vymýšľaní nápadov, aké by v domovskej kapele neuplatnil. Výsledok je počúvateľný až po viacerých pokusoch. Kapelu doplnil ako hosť bubeník Gavin Harrison z Porcupine Tree (britská progrocková hviezda posledného desaťročia).

Tracklist

1. The Escape Artist (05:51)
2. Terminal (06:29)
3. False Start (03:05)
4. We Come Undone (04:04)
5. Radiologue (06:05)
6. Be The Hero (05:52)
7. Microburst Alert (03:49)
8. Stockholm (06:42)
9. Blood (05:24)

Zostava

Jim Matheos: gitara, basgitara (photo vľavo)
Kevin Moore: klávesy, spev (photo vpravo)
hostia
Gavin Harrison: bicie
Mikael Akerfeldt: spev (skladba „8“)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.