Hevhetia – viac ako predajňa

Je iba pár predajní, v ktorých môžete nasávať aj inú atmosféru ako nákupnú. Málo miest, kde sa môžete utiahnuť a čerpať pozitívnu energiu. Niekedy je človek unavený a hľadá niečo iné ako podniky, kde chodí každý večer s kamarátmi. Postupne začnete hľadať aj iné možnosti. A ak ste ešte nezačali hľadať, tak verte, že prichádzate o veľa. Možno iba musíte objaviť to zabudnuté Ja vašej úžasnej osobnosti. Zvláštny pocit človek zažije iba málokedy , aj preto by nemal zabudnúť na miesta kde k nim prišiel, prípadne na ľudí s ktorými ich zažil.

Ja som jedno také príjemné miesto objavil na Alžbetinej ulici v Košiciach. Ide o novootvorenú predajňu a zároveň aj galériu. Široký sortiment od CD, DVD, LP nosičov, hudobnej literatúry a periodík (Downbeat, Jazz Times, Jazz Forum, BBC Music Magazin, Blues Revue, Top Guitar , :Hudba, Hudobný život atď.).

Antikvariáty v dnešnej dobe ožívajú, no a aby to nestačilo tak v predajni nájdete antikvariátnu literatúru o hudbe a výtvarnom umení. Poprípade ak máte niečo cenné vy, je aj spätná možnosť výkupu. Stovky hudobných titulov z katalógov vydavateľstiev ako Tzadik, Winter & Winter, ECM, Cuneiform, World Circuit0 a ďalších, Vám poskytnú obrovskú škálu hudobných žánrov.

Nedalo mi, aby som nepoužil google a pohľadal niečo o predajni. Dozvedel som sa, že Hevhetia je zároveň hudobné vydavateľstvo a distribútor časopisu :Hudba. Nadžánrový hudobný štvrťročník, ktorý vychádza od roku 2006, momentálne je výroba pozastavená, čo je smutné. No to čo prináša Hevhetia ako celok či už bežnému, alebo umelecky založenému poslucháčovi je v dnešnej dobe cenné. Prajem predajni veľa úspechov, ako aj vydavateľstvu ktoré si zaslúži jedno veľké ďakujem.

Ďakujem za nadčasovú Slovenskú hudbu s tradičnými slovenskými prvkami obalenými duchom terajšej doby.

Otváracie hodiny predajne: (internetový predaj)

  • Po – Pi: 10.00 – 18.00
  • So: 09.00 – 12.00

Vyberiem pár skvelých kúskov z dielne vydavateľstva Hevhetia. Ibe o moje hudobné typy, ktoré pokladám za hudobné klenoty.

„Naše skladby zverujeme existujúcim inštitúciám alebo ich píšeme pre našich priateľov. Pre život našej hudby je priateľstvo veľmi dôležité a nepriateľstvo hudbu ohrozuje rovnako ako najväčší nepriateľ ľudstva – ľahostajnosť.“ autorom Vladimír Godár (slová z bookletu)

A kto je to Vladimír Godár? Je to slovenský skladateľ, muzikológ a učiteľ. Muž mnohých skvelých projektov. Jeden z mála skladateľov, ktorým sa podarilo presadiť aj v zahraničí.  Človek ktorý stojí, upozorňuje a „bojuje“ o návrat k slovenskej klasike. Zaujímavý zvuk albumu prinášajú elektrické husle a elektrická gitaru, Breiner pre klasické gitarové kvarteto a mnoho iného objavíte v albume (rapkáče, fujara, štátny komorný orchester…). Cd sa vám bude počúvať príjemne bez nutnosti byť znalcom klasiky.

Experimentálny, alebo jedno veľké improvizačné dielo tak by sa dal nazvať album SpaceBoys. Na albume spolupracovali Andrej Šeban a Anton Kubasák. Anton Kubasák je klavirista o ktorom chýba pomerne veľa informácii na internete. Spolupracoval napríklad s Robom Grigorovom. Dlhoročné skúsenosti a zručnosti umožňujú autorom prelínanie novodobých skladateľských techník s odkazmi na tradície európskej vážnej hudby, jazzu, alebo domáceho folklóru. Poslucháča prekvapí vrstvenie zvukomalebných vokálov, ale najmä dodekafonické parodovanie a výsmech hitovej recyklácie. Cena SNS IFPI Aurel 2005 – kategória alternatíva.

prípadne si môžete za zvýhodnenú cenu 15 € kúpiť 2cd Šeban – Godár – Breiner – Kolkovič a SpaceBoys

Oscar Rózsa Trio sú – Oscar Rózsa, John Shannon a Martin Valihora. Ide o nadčasovú hudbu. Stále sa vraciam k The Universal Cure vždy ma tam niečo prekvapí. Príjemné počúvanie skladieb vás naladí pozitívnou náladou. Všetko okolo basgitaristu Oskara Rózsu funguje takmer terapeutickým spôsobom. Zdanlivo nekonfliktné mantrické formulky atmosferický zahalených hlasov jednotlivých neexhibujúcich nástrojov navodzujú u poslucháča dokonalý stav sférickej hudby.

PS: ak by niekto vedel na akom albume od Oscara nájdem skladbu Flying Fish Movie Song budem mu vďačný.

Ľubica Salamon-Čekovská, Dai Fujikura, David McQueen, Miki Skuta, Štátny komorný orchester Žilina, Henrieta Lednárová, Nora Skuta a Ana Krsmanoviæ – tak práve týchto umelcov hľadajte za albumom Passing Impression. Skladateľka a klaviristka Ľubice Salamon-Čekovská je absolventkou postgraduálneho štúdia na Royal Academy of Music v Londýne poukazuje na širokospektrálnosť a zrozumiteľnosť jej kompozičného jazyka. Renomovaný estónsky skladateľ Arvo Pärt o nahrávke napísal: …jednoznačne by som chcel podotknúť, že Fractal i Klavírny koncert sú serióznymi dielami, ktoré majú „svoju tvár“…cítiť v nich čistotu, strohosť a dramatické cítenie …z hudby sála pocit sviežosti a života …krása a serióznosť…“ Skladba Fragment a Elégia pre sláčiky bola ocenená Cuthberth Nunn Composition Prize. Medzi najnovšie ocenenie patrí cena Jána Levoslava Bellu, ktorá jej bola udelená v roku 2004.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.