Hammerklavier festival – zvuky klavírov

Tretí ročník Hammerklavier festivalu, organizovaného občianskym združením InMusic v spolupráci s VŠMU, Českým centrom a Poľským kultúrnym inštitútom, ponúkne v dňoch 12.–14. novembra 2010 milovníkom hudby v Bratislave prostredníctvom štyroch koncertov ojedinelú možnosť ponoriť sa do fascinujúceho zvukového sveta historických klavírov.

Pozvanie festivalu opäť prijali renomovaný americký staviteľ kópií historických klavírov Paul McNulty a klaviristka Viviana Sofronická, ktorí po nástrojoch Johanna Andreasa Steina, Antona Waltera a Conrada Grafa predstavia v Bratislave aj najnovší model z dielne McNulty – kópiu klavíra op. 1555 Ignaza Pleyela z roku 1830. Pleyelove nástroje označil ako non plus ultra Chopin, ktorý ich uprednostňoval vo chvíľach inšpirácie. Jeho klavírne diela a zriedkavo uvádzaná komorná hudba budú tvoriť recitál Viviany Sofronickej, dcéry legendárneho ruského klaviristu Vladimíra Sofronického a vynikajúceho ruského violončelistu Sergeja Istomina. (12. 11.) Poctou poľskému skladateľovi (ktorého 200. výročie narodenia si hudobný svet tento rok pripomína) a dramaturgickou raritou súčasne bude aj záverečný koncert festivalu (14. 11.), na ktorom zaznejú obidva Chopinove klavírne koncerty v dobových úpravách so sláčikovým kvintetom. Ako sólistky sa so súborom Solamente naturali (um. vedúci Miloš Valent) predstavia renomované slovenské klaviristky Daniela Varínska a Jordana Palovičová. Delikátnu zvukovú symbiózu Mozartovho obľúbeného klavíra od Antona Waltera a historických dychových nástrojov ponúknu na Slovensku zriedkavo uvádzané kvintetá Mozarta a Beethovena v interpretácii medzinárodného kvarteta (Marek Niewiedział, Róbert Šebesta, Rudolf Linner, Szymon Józefowski) a klaviristu Petra Guľasa. (13. 11.)

http://www.youtube.com/watch?v=dSa0rqePjXw

Úvodný koncert festivalu v piatok 12. novembra bude patriť recitálu výnimočnej českej klaviristky Petry Matějovej, žiačky Petra Toperczera a absolventky prestížneho parížskeho Konzervatória v triede Patrika Cohena, ktorý bude inšpirujúcim putovaním hudbou klasicizmu od diel Carla Philippa Emanuela Bacha, Josepha Haydna až po skladby bratislavského rodáka Johanna Nepomuka Hummela a českých majstrov Jana Václava Huga Voříška a Jana Ladislava Dusíka, ktorí svojou tvorbou otvorili dvere romantizmu. Všetky koncerty sa uskutočnia v Koncertnej sieni Dvorana na VŠMU (Zochova ulica č. 1) v Bratislave. Viac informácií na www.hkfestival.sk  predpredaj lístkov v sieti ticketportal alebo na mieste konania koncertu.

  • 12.–14. novembra 2010, InMusic o. z., Koncertná sieň Dvorana VŠMU, Bratislava

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.