Glam rocková kapela Black Velvet (SK)

Ku skupine Black Velvet som sa dostal už v minulosti, vďaka stránke mkmb.sk. Hudba Black Velvet je návratom do éry hair metalu osemdesiatych rokov a spojením blues rocku s glam rockom. Ich drsný sound je pravou rockovu výpoveďou rebélie a tak trošku nezapadá do slovenskej komerčnej pop-rockovej scény. Výnimočnosť zvuku, dynamika a charakteristický americký sound ich posúva do kategórie tých najlepších vo svojom štýle na Slovensku.

Na úvod vás zoznámim s pojmami glam rock a glam metal. Glam rock  (niekedy nazývaný glitter rock) je štýl rockovej hudby, ktorý bol najviac populárny v sedemdesiatych rokoch.  Hrali ho kapely ako Sweet, Slade, Queen, David Bowie,Garry Glitter alebo T.Rex. Glam metal (alebo hair metal) je pre zmenu podžáner heavy metalu, ktorý vznikol niekedy medzi 70. a 80. rokmi a vyvinul sa z glam rocku. Hudba, ktorá sa vyznačuje hedonistickými textami (reprezentujúcimi životný štýl „sex, druggs, rock and roll“). Glam metal je tvrdšou alternatívou pre glam rock. Týmto štýlom sú známe kapely ako Poison,Def Leppard W.A.S.P., Mötley Crüe a Twisted Sister. Zmes týchto ingrediencií, spolu so starým dobrým blues rockom (alebo jeho neskoršou verziou – southern rockom – pr. ZZ TOP) a hard rockom vytvorila túto naleštenú hudbu.

Žilinskí rockandrolleri dali dokopy kapelu v roku 2006, pod názvom Honey Bolevard. Po personálnych zmenách sa premenovali na Black Velvet. Glam rock (alebo jeho tvrdšiu verziu hair metal) reprezentujú nielen energickou muzikou, ale aj svojským imidžom dlhých vlasov a oblečenia osemdesiatych rokov. Kapela sa priznáva na svojich stránkach inšpiráciou kapelami  The Black Crowes, Cinderella, Bon Jovi či Poison. Vytvoriť autorskú tvorbu, v tomto duchu a na Slovensku, je riadne zložité. Skupina má za sebou množstvo úspešných vystúpení a tiež niekoľko nahrávok.

Singel

Black Velvet nedávno vydali nový singel so skladbami „S tebou“, „King of the road“ a „Shine on me“. Prvá zo spomínaných  pripomína zmes inšpirácií rockových balád osemdesiatych rokov, skombinovanou s našou slovenskou Tublatankou. Nahrávka je jednou z malého množstva slovenských skladieb z repertoáru skupiny. Opakom komerčnejšie orientovanej balady je nárez „King of the road“ v ťažkom hard rockovom rytme. Nájsť slová, ktoré by vyjadrili kvality zvuku a originality tejto skladby je veľmi ťažké. Posledná skladba, „Shine On Me“ zneje (pre zmenu) viac „rádiovo“. Silnou stránkou skladby je refrén a excelentý spev. Celkovo by Black Velvet mali zostať pri tvrdších skladbách, kde sa prejavuje ich energickosť. Balady síce majú potenciál preraziť, ale kazí im to nielen image ale aj originalitu.

Demo a live nahrávky skupiny

Okrem spomínaného singlu nájdete na stránkach čiernych Velvetov aj množstvo drsných nárezov, ktoré stoja za vypočutie. Cowbell odštartuje ťažkú rockovú „Love Is Cheap“ a v totožnom duchu sa nesie aj „Love´s Lies Come An Go“.  Obdive boli nahrané v roku 2009. Ďalej na stránke nájdete live skladbu „Hey You“ (nejde o cover Pink Floyd, ale drsný rockový nárez vlastnej tvorby).

Ako z dielne ZZ Top, zneje song „Keep It Yourself“, ktorý strieda rocková baladka „Fallen Angels“ (jej úvod trocha pripomína Guns And Roses a ich verziu Knockin On Heavens Door). Poslednou skladbou, ktorú si pre vás na svojich Bandzone stránkach skupina pripravila, je „Wild Men´s Blues“. Jemný úvod v nej vystrieda drsný rockový refrén. Musím ešte upozorniť na „Let´s Call It Blues“, ktorý nájdete na .mkmb.sk. Vynikajúci drsný blues rock. Škoda tej zvukovej kvality.

Je pre mňa veľkým otáznikom, že sa táto skupina ešte nepresadila. Je to ďalší dôkaz toho, že dnešné rádia a festivaly berú iba toho, kto sa im páči a má prachy…

http://www.mkmb.sk/blackvelvet
http://bandzone.cz/blackvelvet

2 Replies to “Glam rocková kapela Black Velvet (SK)”

  1. Priznám sa, že skupinu Black Velvet som doteraz nepoznala. Tento článok je vynikajúco spravený- chválim autora Lucasa,ale takisto aj kapelu. Ked budete hrať v okolí NR určite si vás už nenechám ujsť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.