Garážový live rock’n’roll The Swan Bride (SK)

Hneď na začiatok musím napísať, aký som nesmierne šťastný, že som mal možnosť osobne spoznať chalanov. Všetko to začalo na minuloročnej Pohode, ktorá nakoniec nedopadla podľa očakávania usporiadateľov a v neposlednom rade pre fanúšikov. Celé stretnutie a hlavne rozhovor prebehol spontálne, bez prípravy s chuťou spoznať kto sa skrýva pod názvom The Swan Bride (pozn.autora kapela bola moja prvá s ktorou som robil rozhovor).

garage rock'n'rollStretnutie predčilo všetky moje očakávania. Dlho som rozmýšľal ,čo robí kapelu tým čím je – drive (nasadenie) to je to správne slovo. S odstupom času viem vyhlásiť, že to bola najlepšia kapela,  s ktorou som sa mohol osobne stretnúť. Z chalanov sršala nesmierna chuť z hrania a hlavne pohoda, spontálny prístup k mojej maličkosti vyvrcholil do veľkého rozhovoru o hudbe, pocitoch z hrania a všetkého možného. Chalani trávili väčší čas v Nay tanečnom dome, kde ma aj pozvali. Mal som možnosť vidieť Fuxo-ve tanečné kreácie. Spoznal som ich známych no aj manažéra kapely Billy Barman (neskôr aj kapelu).

Hudba ktorou sa prezentuje kapela sa nedá zaradiť, chalani sa neradi škatuľkujú. To čo je podstatné je, že hudba sa robí pre ľudí. Hlavne pri tejto kapele je zvuk tak špecifický, že si tam poslucháč nájde z každého štýlu trošku. Potom už nieje problém poskladať skladačku a vytvoriť zvuk,  ktorý očarí a ulahodí náročnému poslucháčovi. Skvelý zvuk dopĺňa výzorový štýl, ktorý chalani majú.

The Swan Bride – Karma Revolution (live) …nikdy nevydaná skladba – raritka

Všetko o The Swan Bride

…informácie pripravil spevák Matto.

Kapela The Swan Bride vznikla v roku 2006 úplnou náhodou zvanou láska.  Možno Vám to príde ako haluz, ale je to tak…v podstate moja segra začala chodiť s Fuxom, ja som o nom vedel iba to, že je to nejaký “týpek” čo robí hudbu a chodí s mojou malou sestričkou, ale nič viac..ja som vtedy študoval farmáciu v Bratislave a spieval v jednej NU-metálovej kapele, ktorej meno nebudem uvádzať, keďže sme boli neznámi. Potom som skončil skoku a kvôli práci som sa presťahoval do Žiliny, späť domov.

garage rock'n'rollVždy som inklinoval k nejakému seba vyjadreniu a to je pre mňa najviac spev (Matto).

Takže slovo dalo slovo a zišli sme sa s Fuxom a od začiatku fungovala medzi nami zvláštna chémia… Akoby sme si rozumeli bez slov, stačil len náznak akordu..začali sme skúšať,  a po asi polroku sme sa rozhodli skúsiť  to naživo. Tak sa úplne vykryštalizovalo to, čo má na THE SWAN BRIDE baví – t.j. akoby sme sa uzavreli do vlastného sveta na pódiu. Ja som mohol a stále viac sa snažím pridávať naživo nejaké spontánne nápady, texty, malé básničky alebo veci ktoré som niekde započul…pričom sa môžem spoľahnúť na kapelu za mnou, ktorá doprevádza…niekedy sa mi stáva, že ani nemám tušenie, kde sa nachádzame, počujem len  pulzovanie. Ostatní chalani Mišo a Kačko  hrávali spolu s Fuxom už od detstva takže sú už ako rodina 🙂

Žilinskú kapelu The Swan Bride tvoria: (Matto – spev, Fuxo – basa, Kačo – gitara, Mišo – bicie).

The Swan Bride

The Swan Bride

The Swan BrideThe Swan Bride

Po čase sme začali hrávať naživo a videli sme reakcie ľudí. To,  že prichádzali na naše koncerty v stále väčšom počte, aj keď je pravda , že zo začiatku sme hrávali veľa coverov…rozhodli sme sa, že by sme chceli hrávať live aj väčšie akcie. Lenže všade od nás vyžadovali nejaké demo, takže sme sa rozhodli ísť nahrať nejaké piesne, keďže sme v tom bode mali za sebou už aktívny rok hrania a pesničky boli vlastne hotové.  Povedali sme si, že ich natočíme a vzniklo naše EP „Monsters in your drawers„. Potom nám niekto známi, nepamätám si kto, poradil aby sme to skúsili poslať do FM rádia.

Jedným z úspechov kapely je aj vystúpenie ako predkapela Marilyna Mansona.

Tam sa to veľmi páčilo a vlastne vďaka FM rádiu sme sa dostali do povedomia ludí a organizátorov. No a potom vlastne prišlo pre nás veľmi úspešné turné s Lavagance v rámci ich albumu „Orthodox Experience„. Prešli sme Slovensko a videli sme, že ľudia nás poznajú, neodchádzajú ale ostávajú sa baviť ďalej (na turné s LVGNC sme hrali až po nich ako poslední). Našli sme si manažérku a makali. Hrali všade aj zadarmo, za pár drobných na všelijakých akciách sme sa zoznámili s chalanmi z Billy Barman-a a sadli sme si ako ľudia aj hudobne maximálne – z tohto spojenia v vzniklo minuloročne turné „CIRQUE DE VILLE„, ktoré bolo tiež veľmi fajn, akurát dokončujeme album, mali by sme ho vydať a krstiť v Bratislave na konci februára a potom ideme opäť na turné po kluboch. Ešte by som chcel podotknúť, že sami seba berieme hlavne ako Live kapelu, to je naša živná pôda.garage rock'n'roll

EP „Monsters in your drawers“

  1. Phantom Psychosis
  2. Don’t Wake Up The Swan
  3. More Or Less Depressed Vampire Protest Song
  4. Alternate Ego
  5. Mad Romance
  6. A Night At The Freak Hotel
  7. Moon Chase Polka
  8. The Day After I Killed My Girlfriend

Nový album by sa mal objaviť vo februári, vyjde vo vydavateľstve Wagon Records. Určite môžme očakávať klubové turné po Slovensku. Pre svojich fanúšikov pripravila kapela ochutnávku z pripravovaného albumu. Skladba s názvom „Cabaret Marionette„. Znie veľmi dobre. Typický nefalšovaný The Swan Bride.

The Swan Bride – Cabaret Marionette

Prehrať tvorbu The Swan Bride + linky:

The Swan Bride o novom albume, koncertoch…

Prezradíte niečo k novému albumu?  Počet skladieb? Spolupráce ak sú, názov?
Skladieb bude 12 + 2 chceme dať ako free download na Valentína ako darček. Spolupráce sú, ale takisto nechcem veľmi prezrádzať. Veľmi sme spokojní, že nám ten človek povedal, že do toho ide a je z toho..hmm podľa mňa veľmi zaujímavá pieseň. Prezradím len, že je to zahraničný hosť..konkrétne z UK. Nechceme veľa info o tom albume dávať von, lebo vlastne makáme na tom, ako na celku. Všetko si sami robíme…aj vizuály klipov atď…proste nebudem prezrádzať, už sa to blíži. Nech je nejaké  surprise.

Na pohode sme sa rozprávali a spomenul si, že s príchodom nového albumu máte na pláne pripraviť video klip, ktorý bude mať príbeh. Aspoň to bola tvoja predstava. Ako ste na tom, chystá sa niečo?
No máme v pláne v priebehu jari natočiť 2 videoklipy – jeden sme už robili – druhý nás čaká začiatkom februára. Nebudú to príbehové varianty, ako som ti spomínal na Pohode, lebo tie piesne majú svoj príbeh a my nechceme aby si človek musel nutne priradiť nejaký videoklip práve k danej piesni. Mám pocit, že to zabíja fantáziu a pocit z toho. Pokiaľ by sme mali na výber a nemuseli by sme točiť videoklipy (čo je ale prakticky dnes nereálne) – určite by sme ich nerobili. Čo sa týka autorov dali sme priestor (a v tomto trende budeme pokračovať) mladým alternatívnym filmárom a dali sme im voľnú  ruku nech už majú v plane s nami hocičo. Čiže sa môžete tesiť na „iný“ typ videoklipov ako sa u nás robia.

Kde budete najbližšie koncertovať. Momentálne sú aktuálne Košice. Máte už potvrdenú účasť na niektorom z festivalov?
Čo sa týka hrania tak ideme na takú mini tour..začíname 25.2 v Bratislave, potom 26.2 Trenčín atď. Všetko budú ľudia v pravý čas vedieť, kde kedy s kým atď. Prezradím len, že tích hostí budeme mat viacej, nemáme fixnú predkapelu. Rozhodli sme sa dať šancu aj mladým kapelám, samozrejme budu s nami hrať par koncertov aj kamoši s Talkshow a special guest by mala byt kapela z CZ – Sunflower Caravan s ktorou si výborne rozumieme (nielen hudobne). Vydali výborný album, ktorý chcú trošku odprezentovať aj u nás – toto sa týka druhej polovice marca a potom aj niektoré dni v apríli. Čo sa týka festivalov myslím, že ešte nemáme zajednané nič, ale uvidíme lebo radi by sme na leto vypadli zo Slovenska preč a skúsili šťastie v zahraničí  odkiaľ máme veľmi pozitívne ohlasy na našu hudbu. Uvidíme veľa zavisí od prijatia albumu tu…aj keď.. 😉

Na internete sa objavilo zaujímavé video.

5 Replies to “Garážový live rock’n’roll The Swan Bride (SK)”

  1. Ano, aj ja si myslim, ze je to dost smutne.. co tam po dobrych ohlasoch zo zahranicia! ale co my?? :-/

  2. nebojte urcite neobideme slovensko..my to tu lubime najviac ako sa da 🙂 trosku som sa zle vyjadril-myslel som ze by sme radi „vyskusali“ aj von,nieze kasleme na domov ..:)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.