Fuera Fondo (SK) – Slovenský SKA štýl

V prvom rade oceňujem kvalitnú oficiálnu stránku, ktorú nemá každá kapela (niektoré ju vôbec nemajú). Fuera Fondo je kapela, ktorá ma oslovila pesničkou „Kráčajúc svetom„. Začal som si ju viac všímať a zistil som, že to je niečo nové, energické. V pesničke sa mi páči melódia, ktorá je nenútená a poslucháča nedráždi. Zaujímavé  hlasové dopĺňanie. Čo viac dodať, hor sa do sveta s touto skladbou.

Kráčajúc svetom prichádzam na to, že s rastúcim vekom, mlčať je zlato. Prúdy slov furt ľudia chŕlia, aj tak mi krv nerozprúdia… Ideológie sú bez ideí, veci čo sme vôbec nevedeli. Všetko to k nám ide bližšie, haló ľudia radšej kričte… Fuera Fondo – Kráčajuc svetom.

Druhá skladba  Fuera Fondo  „Svojou cestou“  mala zrazu iný feeling, opäť kvalitný text. Tak prečo sa trápiť niečim, aj tak  to  nevyriešim. Na youtube sa raz objavila pesnička „Guns of Navarone“ pri ktorej som mal miestami pocit, že počujem ľudovú pieseň- jemne rozladené a chaotické. Snáď ide iba o pokus. Experimentovať treba, lebo iba tak sa kapela priblíži k ceste, ktorá jej predurčuje úspech. Bohužiaľ už je to zmazané. Na oficiálnej stránke nájdete všetky texty skladieb, aktuálne koncerty, profily členov, fotogaléria, fórum a mnoho iného. Viac na oficiálnej stránke Fuera Fondo.

Fuera je pravá Slovenská SKA kapela. Toto nieje Rock, Punk, ale čistý nefalšovaný SKA štýl. Zakladatelia SKA sú The Skatalites. Komerčne známa kapela je Ska-P. Niečo medzi tým je Fuera Fondo, ktorá pomaly, ale isto prichádza. Slová sú zbytočné všetko je v hudbe.

  • Fuera Fondo je zaradená medzi ostatné kapely v sekcii Profily Kapiel.

Fuera Fondo – Kráčajúc svetom

Všetko o Fuera Fondo (SK)

Už asi týždeň  rozmýšľam nad tým, ako by som začal. Keďže nechcem aby to bolo klišé ako na všetkých našich profiloch o vzniku kapely, skúsim to takto. Boris

Fuera FondoNiekedy v roku 2005 som sa spoznal s Daliborom cez členov jeho bývalej kapely (Nora Caruso), ktorá v tej dobe už asi 5 rokov nefungovala stretávali sme sa každý týždeň v skúšobni a len tak sme hrávali pre radosť asi po roku takéhoto fungovania bubeník s basistom z časových, pracovných a rodinných dôvodov nás opustili zostal som teda ja (Boris) a Dalibor. Nechceli sme sa vzdať našej pravidelnej neresti a tak som začal oslovovať známych o ktorých som vedel, že hrajú na nejaký nástroj. Nikto ma našťastie neodmietol a tak sme sa začali stretávať v zložení: bicie (Dodis), bassa (Marčis), gitara (Dalibor), trúbka (Boris), klávesy (Tomáš) a akordeón (Vinco). Prvá skúška niekedy na jeseň roku 2006 a samozrejme strašidelný zvuk nikto nikoho nepoznal nikto sa s nikým nebavil no cítil som sa dosť zvláštne asi tak, že čo som to vyviedol nedalo sa to počúvať. Začalo sa teda pravidelne skúšať. Prišli prvé nápady pre vlastnú tvorbu (texty najviac písal Vinco akordeónista) .

Po asi roku fungovania sa k nám pridal Dano na alt. saxofón hudba naberala iný rozmer. Zohrávali sme sa niekoľko mesiacov a stále tvorili vlastné veci.

Fuera FondoV marci 2008 prišla 1. ponuka hrať koncert vo Vrbovom neďaleko Piešťan. Dopadlo to nad naše očakávania, aj keď sme teda nehrali ne jak obzvlášť bezchybne podstatné bolo že sme dokázali ľudí zabaviť a udržať pri tanci pocity super. Takto sa začalo koncertovať, odohrali sme ešte zopár koncertov a dostali sme pozvanie na  festival Topfest 2008 ako 1. kapela druhého dňa na Stage C . Prišlo tak okolo 400 ľudí možno. V tom roku sme zahrali celkovo 10 koncertov . Začíname si svojpomocne nahrávať demo vo vlastnom mini štúdiu pod Daliborovím dohľadom (nahrávanie ešte stále nie je dokončené).

Rok 2009 začal pribratím do kapely nového člena Petra hrajúceho na Trombón a 1. výjazdom za hranice Slovenska do susedných Čiech (Praha klub Chapeau Rouge) dojmi v pohode príjemná atmosféra kopec nových známostí … prichádzajú stále nove a nové pozvania na koncerty…

…jedným z nich asi najzaujímavejšie v dejinách kapely je TOPFEST 2009 STAGE A niekoľko hodín pred vystúpením našej obľúbenej kapely SKA-P. Neopísateľný zážitok veľké pódium, veľké publikum, veľký zvuk …..

Tak to je tak zhruba všetko najpodstatnejšie čo ma napadlo o Fuera Fondo. Kapela ma do budúcna v pláne kvalitne nahrať CD a veľa koncertovať. Uvidíme ako sa to všetko podarí.

Fuera Fondo – Svojou cestou

Discografia: (albumy)

  • nový album sa NEočakáva. Momentálne kapela rieši možnosť vydať album. Všetko to začalo pred rokom, kedy to skúšali vo vlastnom štúdiu. Po oslovení pár vydavateľstiev, odpoveď na seba dlho nenechala čakať. Kapela sa ozvalo jedno vydavateľstvo. Chalani riešia nahrávacie štúdio (rieši sa kedy, kde a za koľko). Kapela neurčila termín, lebo sami ho ešte nevedia. Jediné čo potvrdili, čakanie je unavujúce . Držte chalanom prsty, aby to bolo čo najskôr.

(spolupráce)

  • treba si počkať na oficiálne CD a nechať sa prekvapiť
  • zatiaľ iba kopec ľudí a kapiel – našťastie lepších, ale našli sa aj takí, ktoríFuera Fondo im nesedeli. Ale to sa neprezrádza kto a prečo.

Naše najznámejšie skladby:
Kráčajúc svetom, Svojou cestou, Strela z dela, Táraš.

  • PS: na novom CD môžme očakávať nové skladby, ktoré neboli hrané na koncertoch.

Fuera Fondo členovia:
Dalibor, Tomáš sem tam Thadeáš, Marčis, Boris, Dano alias Shino, Vinco, Dodis, Peťo (v kapele Peter alebo Piedro)

Prehrať tvorbu Fuera Fondo + linky:

Stručné odpovede od Fuera Fondo

Musím pochváliť vašu oficiálnu stránku. Nové prípadne kapely, ktoré ešte nevidali oficiálne CD také niečo ani nemajú. Mal by som menší dotaz či neplánujete zaviesť prehrávač, poprípade download skladieb? 30sek. ukážky by neboli zle.

Ako som spomínal chceme náš už zverejnený materiál + nové veci ísť nahrať niekam ku profíkom a potom určite niečo vymyslíme.

Ako sa k vašej tvorbe dostane bežný poslúchač? Má si počkať na oficiálne CD? Prípadne by ste mu vedeli zaslať pár skladieb?

Tak ako som už odpovedal v predošlej. Zatiaľ je to k dispozícii na bandzone a myspace.

Vyhlasujete o sebe, že hráte štýl SKA. Na jednej strane je pekné, že kapela sa vie zaradiť. Mnohé kapely nemajú radi škatulkovanie (nemám to rád ani ja). Ale musím sa priznať, že jedine čo mam rád je jasná definícia hráme Rock, Ska, Techno, Blues, Experimental. Na otázku, aký štýl hráte milujem odpoveď „hudbu zo srdca“. Ako ste na tom vy – dokážete sa zadefinovať, alebo rovnako ako aj iné kapely to nemáte radi?

Osobne občas rád používam škatule pokiaľ chcem niekomu popísať čo za hudbu hrajú Skatalites tak mu poviem : vieš čo je to taký čo ja viem SKAJazz a keď sa ma pýtajú čo za hudbu hrá Fuera Fondo tak mu poviem no je to „Možno SKA“, „možno Punk“, „možno neviem čo všetko možné“, ale viem, že je to to čo majú chalani z kapely radi.

Kde beriete inšpiráciu – textovú, melodickú? Máte svoj vzor v štýle SKA, poprípade aj iné?

Inšpiráciu na texty berieme s každodenného života prevažnú väčšinu textov píše náš akordeónysta Viktor (Vinco) Smutný albo, tak že niekto prinesie nápad tak ho a buď ho doskladáme spoločne, alebo ho doskladá Vinco a hudbu robíme zasadne spoločne teda aspoň doteraz to tak bolo 🙂 . Vzor? uum… Ani nie, že vzor ale je zopár kapiel na ktorých sa všetci v kapele zhodneme napr: Ska-P, Manu Chao, Gogol bordello … ale každý preferuje iný žáner.

Obľúbený bar, kde radi hrávate?

Zatiaľ všade tam, kde sme hrali a všade tam, kde je kopec baviacích sa ľudí a dobrý aparát.

Vedeli by ste odporučiť zaujímavé slovenské kapely? Čo sa vám páči?

Osobne sa mi páči Bublifunk, alebo naši kamaráti z Nového Mesta nad Váhom kapelka The Bright Eye .

Fuera Fondo – Kráčajúc svetom (live Topfest 2009)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.