Festival ISCM New Music Days v Košiciach

Festival ISCM New Music Days 2010 sa bude konať v Bratislave a Košiciach s tým, že pôjde o 1. ročník medzinárodného festivalu súčasnej hudby na Slovensku. Jeho program je zameraný na prezentáciu tvorby súčasných skladateľov vážnej hudby, no zároveň treba dodať, že snahou organizátorov je ukázať jej „inú“, možno menej vážnu tvár. Košice budú môcť zažiť jeho atmosféru od 6. do 8. decembra striedavo v priestoroch Domu umenia a Kasárňach Kulturpark na Kukučínovej ulici.

Zacitujeme si z oficiálnej tlačovej správy:

Súčasná klasická hudba ako ju nepoznáte. Pilotný projekt Ivana Šillera, Mariána Lejavu, Daniela Mateja a ďalších špičkových slovenských, ale aj maďarských hudobníkov. A študentov konzervatórií. A detí zo základných umeleckých škôl.

Festival je jednou z akcií, smerujúcich k svetovému festivalu súčasnej hudby ISCM World Music Days, ktorý sa roku 2013 uskutoční v Košiciach a Bratislave. Ide o to, rúcať bariéry medzi hudbou a publikom, medzi skladateľmi a interpretmi, medzi hudobníkmi-profíkmi a hudobným dorastom. Preto sa na festivale popri renomovaných telesách a sólistoch prvýkrát predstaví aj nový celoslovenský orchester študentov hudby Veni Academy ensemble – súbor, o ktorom ešte budete počuť.

iscm

Nedá mi nespomenúť takmer geniálne riešený online bulletin podujatia, dostupný na oficiálnych stránkach ISCM. Pre „pisálka“ radosť pracovať…Z jeho obsahu sa záujemca o festival dozvie všetko podstatné, čo by nemalo ujsť jeho pozornosti. My si však predsa len detailne zopakujeme hlavné body programu:

Pondelok, 6. december, Dom umenia

20.00 Stormy Monday

Musica Cassovia, Marián Lejava, dirigent

Barber, Matej, Zagar, Adams

To ste ešte nepočuli a dlho opäť nebudete: sláčiky plačúce (Barber), chvejúce sa a loopujúce (Adams) v divokej smršti virtuóznych behov (Matej) a vášnivého scénického výjavu (Zagar) na jednom koncerte! Projekt Stormy Monday so skvelým orchestrom Musica Cassovia pod taktovkou Mariána Lejavu vám vleje dávku hudobného adrenalínu do žíl.

Utorok, 7. december, Dom umenia

17.00 Játékok

Účinkujú žiaci ZUŠ Márie Hemerkovej a ZUŠ Jantárová, Košice, ZUŠ Ľudovíta Rajtera, Bratislava, Konzervatória Žilina

Kurtág, Hirner, Hatrík, Kowalski, Papp, Chačaturjan, Dřízga, Brower, Bartók, Říha, Piazzolla, Bagin

Vstup voľný

Pozor, tieto hry nie sú zďaleka len pre deti! György Kurtág, ktorý dal názov tomuto koncertu, vo svojom cykle Játékok (Hry) hravou formou hľadá odpovede na zásadné hudobné otázky, ktoré iní skladatelia nechali otvorené. Na koncerte (sa) budú hrať malí a veľkí, mladší aj starší… – ľudia, pre ktorých je hudba hrou. Určite ste netušili, že hra môže mať toľko podôb.

18.30 Winter Seeds

Peter Katina, akordeón

Pintscher, Huber, Dillon, Sciarrino, Hosokawa, Lindberg

Koncert známeho akordeonistu predstaví najhorúcejšie trendy v komponovaní pre tento nástroj. V dielach svetových autorov zaznie široké spektrum farieb, industriálny chaos, experimentálne techniky na hranici hrateľnosti, perkusívne efekty a virtuózne prvky, ale i expresívne spevné línie, hudba na pokraji ticha a krehké melodické plochy. Všetko v exkluzívnej slovenskej premiére a s komentárom interpreta.

20.00 Waiting for…

THReNSeMBle

Horváth, Kőszeghy, Lejava, Tihanyi, Sixta, Tornyai

Z útrob maďarskej metropoly raketovým nástupom prichádza THReNeNSeMBle – partia mladých ľudí hrajúcich s obrovským zanietením a nasadením súčasnú hudbu. Okrem nástrojov ovládaných s bravúrou prinesú do Košíc to najlepšie zo svojho repertoáru spolu s dielami slovenských skladateľov. Radosťou z hrania a tvorenia nakazia každého!

Streda, 8. december, Kasárne/Kulturpark

18.30 December 1952

Marián Lejava, Daniel Matej, Marek Piaček, Zbyněk Prokop, Attila Tverďák, Juraj Vajo +VENI ACADEMY

Brown, improvizácie

Slávnu grafickú partitúru Earla Browna, oživenú na rozmanitý spôsob, a kompozície rodiace sa priamo pred vašimi ušami zažijete na koncerte nového košicko-bratislavského zoskupenia skladateľov a performerov za sprievodu najmladšieho slovenského ansámblu novej hudby.

20.00 In C

VENI ensemble, VENI ACADEMY, Marián Lejava, dirigent, Daniel Matej, umelecký vedúci, Peter Vrábel, svetelný dizajn

Rudziński, Riley

Na záver dvakrát „in C“ z roku 1964: Farbami hýriaca skladba poľského avantgardistu Zbygniewa Rudzińského, skomponovaná na jedinom tóne, a nepokojne pulzujúce dielo zakladateľa amerického minimalizmu Terryho Rileyho v podaní skúsených hráčov VENI ensemble a rodiaceho sa súboru budúcnosti VENI ACADEMY.

Sprievodné podujatia

Interpretačné a skladateľské semináre (Konzervatórium Košice, Kasárne/Kulturpark)
Výstava výtvarných prác žiakov ZUŠ Jantárová v Košiciach (Dom umenia)

Predaj vstupeniek

hodinu pred začiatkom koncertu na mieste jeho konania
Rezervácie: irena.lanyiova@iscm-slovakia.org, 0910/613 005
Cena vstupeniek: 4 / 2 €, permanentky: 16 / 8 €

Ako som povedal v úvode, radosť spolupracovať s takýmto materiálom a ľuďmi, ktorí sa podieľali na jeho tvorbe. Treba už len dodať, že projekt vyzerá sľubne. Ak je jeho cieľom predstaviť verejnosti vážnu hudbu v odlišnej forme a prevedení, ide o úctyhodný počin. Prajeme jeho tvorcom a organizátorom veľa úspechov a dúfame, že nepôjde z ich strany o jednorazovú záležitosť…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.