Festival humoru a satiry Kremnické GAGY 2010

O niekoľko dní začne jubilejný Festivalu humoru a satiry KREMNICKÉ GAGY 2010. Festival vznikol z nadšenia amatérskych divadelníkov na začiatku 80-tych rokov a prežil aj napriek jeho potláčaniu bývalým režimom i mnohým neprajníkom po nežnej revolúcii. V posledných piatich rokoch výrazne zvýšil svoju umeleckú kvalitu a rozšíril svoj dramaturgický záber aj do zahraničia, čím získal prívlastok Európsky.

Na 30. ročník prijali pozvanie všetci najlepší slovenskí humoristi, satirici a recesisti z rôznych umeleckých žánrov. Okrem našich špičkových divadelníkov, hudobníkov, literátov, recitátorov, tanečníkov a karikaturistov nebudú chýbať ani významní umelci z Českej republiky a ďalších siedmich krajín Európy a Izraela.

Štyri dni plné rôznych foriem humoru pre všetky vekové kategórie začnú už vo štvrtok 26.8.2010

S najnovšími inscenáciami sa predstavia známe bratislavské divadlá GUNAGU, LUDUS a Radošinské naivné divadlo, Túlavé divadlo z Trnavy, TEATRO TATRO i Staré divadlo z Nitry a domáce Kremnické divadlo v podzemí. O dobrú atmosféru sa postarajú temperamentné hudobné skupiny Cimbali band a Flare beas band z Maďarska, talianski muzikanti Anonima Nuvolari z Portugalska a Balkansambel zo Slovenska. Zárukou zábavy sú aj slovenské recesistické skupiny Pii jem & Matelko & Malevil, Hudba z Marsu a ekologický underground Sto múch. Pre „fanjšmekrov“ zahrajú značkové formácie Vlado Vizár Revival & Traditional jazz band a Oskra Rózsa Partnership Unlimited. Deti prídu zabaviť študenti Bábkarskej katedry VŠMU z Bratislavy, Bábkové divadlo na rázcestí z Banskej Bystrice, Tomáš Plaszky z Košíc, Divadlo PIKI z Pezinka, Vranovské chodúľové divadlo a tradičný ľudový bábkar János Palyi z Maďarska.

Na festivale Kremnické Gagy 2010 aj karikaturisti, hudobníci, pesničkári a iní

Vystavovať budú siedmi špičkoví karikaturisti z Rakúska, Maďarska, Poľska, Bulharska, Českej republiky a Slovenska. Humor vo folklórnom tanci predvedú skúsení a vrtkí Všetecníci z Bratislavy. V programe IMPRO-KARIKATÚRA budú naživo kresliť renomovaní slovenskí karikaturisti Jano Valter, Fero Jablonovský, Ivan Popovič, Fedor Vico a Martin Šútovec. Zahraniční výtvarníci ukážu svoju pohotovosť v kreslení pod názvom AKO SA VIDÍME. V retro-blokoch sa pripomenú známe zábavné kapely MLOCI, Vrbovskí víťazi, LOJZO a Funny Fellows. Pridá sa aj pesničkár Peter Janků. Rasťo Piško, Jano Snopko, Miro Noga a Števo Skrúcaný oprášia APROPO PO 10 ROKOCH špeciálne pre Gagy. Mímovia a klauni Miroslav Kasprzyk a Adrián Ohrádka urobia ukážkový prierez svojimi staršími i novšími etudami a rozlúčkovú exhibíciu legendárnej súťaže „Pohár improvizácie“ predvedú jeho bývalí finalisti.

Veľmi kvalitné umelecké produkcie privezú vybraní zahraniční hostia

Najpopulárnejší poľský mím a držiteľ niekoľkých medzinárodných ocenení IRENEUSZ KROSNY ukáže najlepšie etudy zo svojho zábavného repertoáru v programe THE BEST OF, nemecké divadlo LA COMÉDIE DES MASQUES uvedie vynikajúcu one-man show BORIS BRONSKI, klaun HILTON HILTOFF zo Španielska očarí a zabaví svojou pouličnou groteskou RÁDIO SALMONELA a cirkusovým majstrovstvom ohúria aj dvaja talianski pouliční žongléri I CIRCONDATI.

Bonbónikom festivalu bude izraelský ISH Theater s bravúrnou komédiou v talianskom štýle ODYSSEUS CHAOTICUS, ktorá žne úspechy po celom svete. Všetky zahraničné produkcie sú prevažne nonverbálne a veľmi ľahko zrozumiteľné pre každého návštevníka. Viaceré sa budú aj reprízovať.

http://www.youtube.com/watch?v=hBLXUijQhvc

Českú republiku zastupujú dve vynikajúce predstavenia

CAFÉ TEATR Černá Labuť Praha uvedie Štepkovo SLOVENSKOČESKÉ TANGO v hlavnej úlohe so Zuzanou Kronerovou a brnianske Divadlo Bola Polívku vyslalo do Kremnice svoj atraktívny ženský súbor MALÉ(h)RY s úspešnou komédiou NEBE?

Vrchol festivalu Kremnické Gagy 2010

K vrcholom festivalu budú patriť aj produkcie Štúdia L+S z Bratislavy NA FAŠÍRKY MI NESIAHAJ s Milanom Lasicom a Milanom Kňažkom, populárna PARTIČKA a špeciálny komponovaný program ANATÓMIA GAGU s Elenou Vacvalovou a všetkými (ex)prezidentmi Akadémie humoru.

NA FAŠÍRKY MI NESIAHAJ – Ani komédia, ani dráma, ani tragédia, ani muzikál, ale rozhovory. To je to najbežnejšie s čím sa v živote stretávame. Potreba rozprávať sa s niekým. Vymieňať si názory. Alebo sa iba utvrdzovať vo vlastnom presvedčení. Alebo mudrovať v presvedčení, že pred nami na to ešte nikto neprišiel.  Zroj: www.studios.sk

http://www.youtube.com/watch?v=yKWQgw109R0&feature=related

Na festivale bude mať svoju stálu scénu aj Slovenský rozhlas (klub Labyrint). Uvedie svoje špeciálne programy, bude nahrávať i naživo vysielať. Za pozornosť stoja nielen Hudobné humoresky, živá nahrávka rozhlasovej hry ĎURI and ĽUBI a tiež spomienkového programu GAGY s Milanom Markovičom a Tomášom Janovicom, ale najmä literárny Salón humoru V4, do ktorého prijali pozvanie slovenský prozaik, esejista a prekladateľ Pavel Vilikovský, poľský prozaik a esejista Jerzy Franczak, maďarský básnik, novinár, kritik a prozaik Endre Kukorelly a českú literatúru bude zastupovať exilový spisovateľ, herec a bábkoherec Ivan Kraus (brat Jana Krausa). V Labyrinte bude aj komponovaný program zostavený z umeleckých prednesov nominovaných recitátorov. Ilustrovanie básničiek v priamom prenose ukážu aj Daniela Kapitáňová & Fero Jablonovský z Bratislavy.

Kremnické Gagy 2010 budú dopĺňať aj viaceré sprievodné programy

Výtvarná dielňa BÁBKARENIE pre deti, projekcie na hradbách pod názvom NOČNÉ VIDENIE pre priaznivcov animovaného filmu a grotesiek a k dispozícii bude takmer non-stop aj úspešne sa rozširujúca expozícia Múzea Gýča.

V priebehu štyroch dní a troch nocí vystúpi na 13 interiérových a exteriérových pódiách v centre mesta Kremnica viac ako 300 umelcov v rekordných 92 produkciách, z ktorých presná polovica je bez výberu vstupného. V uličke slávnych nosov budú odhalené aj umelecké plastiky dvom významným slovenským umelcom: kremnickému satirikovi Ľudovi Tatranovi (autor Pavel Karoly) a slávnemu slovenskému hercovi a komikovi Jozefovi Kronerovi (autorka Mária Podaufová).

Členovia medzinárodnej Akadémia humoru budú počas festivalu sledovať a hodnotiť nominované produkcie. Tým najlepším v šiestich kategóriách odovzdajú prestížnu cenu Zlatý gunár. Zlatého gunára dostane aj laureát ceny Stana Radiča – za objav roka. Naopak, anticenu Trafenú hus udelí Akadémia humoru „za niečo, nad čím aj humoristom rozum zastane“. Festival sa skončí slávnostným udeľovaním cien v nedeľu 29. augusta podvečer. HRT EKG´2010

zdroj: www.gagy.eu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.