Festival Colours of Ostrava 15.-18.07.2010

Hlavnými hviezdami festivalu Colours of Ostrava, ktorý sa uskutoční od 15. do 18. júla v zelenom srdci severomoravskej metropoly, sú tri veľké mená súčasnej hudby. The Cranberries, jedna z najúspešnejších írskych kapiel, ktorá tento rok oslavuje po celom svete veľký úspech so svojimi reunion turné. Iggy Pop a jeho The Stooges, divoký kmotr punku, ktorý vystúpi v nedeľu na záver festivalu. A Afro Celt Sound System – najpredávanejšie hviezdy vydavateľstva Real World Petra Gabriela, ktorá prepája tanečné beaty s Afrikou, Keltmi a pakistanskou Bhangra.

http://www.youtube.com/watch?v=xXpL8XICJrc

Na Colours z jazzovej a nu-jazzovej scény dorazí napríklad deväťčlenná nórski Jaga Jazzist, hviezda labelu Ninja Tunes, francúzsky vizionársky trubkár Erik Truffaz s parížskym projektom, ktorý má spoločne s hlasovým kúzelníkom Sly Johnsonom (člen Saiano Supp Crew) a dubstepovým bubeníkom Philippom Garcia. K veľkým zážitkom bude patriť koncert združenia Open Hands s basistom Abrahámom Laboriel, klávesistom Gregom Mathieson, dechařem Justo Almariou a bubeníkom Billom Maxwellom. „Títo prošedivělý muzikanti nakrúcali a koncertovali napríklad s Ello Fitzgerald, Aretha Franklin, Chick Corea, Herbie Hancock, Eltonom Johnom, Cassandra Wilson, Barbarou Streisand alebo Stevie Wonder,“ dopĺňa Zlata Holušová. Jazz punkový Acoustic Ladyland z Londýna sú víťazmi BBC Jazz Award 2005. V príprave s mnohými výnimočnými menami je aj newyorská scéna.

Psychedelický a progresívny rock s výraznými projekciami zastúpia britskí Porcupine Tree. O divokých Finech Alamaailman Vasara naopak napísali na festivale v dánskom Roskilde, že „hrajú hudbu, ako keby si Frank Zappa a Mike Patton zaletěli do Srbska a nahrali tam dosku„. Kapela The Proclaimers identických dvojčiat Reidových prídu na Colours zo škótskej Vysočiny. Majú na svedomí niekoľko hitov. Na Colours budete počuť skladby švajčiarskej speváčky Sophie Hunger, ktoré znie ako „surrealistické spojenie Bjork s Nico, Joni Mitchell a Alenkou v ríši divov dohromady“.

Tradične ponúknu lahôdky Colours of Ostrava pre ctiteľov world music. Hudba šesťčlennej zimbabwianskej kapely Mookomba stojí na roztančené hudbe národa Tongo, afrobeatu, skvostných vokáloch . Dulsori z Južnej Kórey zaujmú hneď na prvý pohľad obrovskými bubnami. Izraelskí Oy Division hrajú s punkovým záprah, surovo. Americká kapela A Hawk And a Hacksaw poteší všetkých milovníkov kapely Beirut. Z Mexika pricestuje roztančená partia El Gran Silencio. Títo zakladatelia štýlu „chuntaro“ a jedna z najslávnejších latinskoamerických kapiel divoko mieša mexický rock, hip hop, ska, cumbia aj mariachi. Členovia kozmopolitnej kapely Peyoti for President, ktorú objavil a presadil Manu Chao, hrajú živelnou zmes juhoamerických karnevalov, flamenca, hip hopu, reggae, mexického mariachi, punku, salsy, pouličných zvukov. Šamanští Valravn s koreňmi v Dánsku a na Faerských ostrovoch miešajú severskú ľudovú hudbu s elektronikou. Ich meno znamená mytologického havrana s nadprirodzenými schopnosťami. Vietnamskú ľudovú tradíciu s jazzom originálne spája vietnamská speváčka Huong Thanh. Pri počúvaní jej hlasu vraj „topia ľadovce“ alebo „na púšti rozkvitajú ruže„. Ďalším exotickým menom je grónska speváčka a skladateľka Nive Nielsen. Speváčka dokáže uchvátiť poslucháčov nielen svojím nežným hlasom, ale aj hrou na červené ukulele. Slávny koncertný projekt The Gypsy Queens and Kings, ktorý na jedno pódium privádza najväčšie hviezdy súčasnej rómskej hudby. Legendárna speváčka a korunovaná „Cigánska kráľovná“ Esma Redzepova z Macedónska, rumunská kapela Mahala Rai Banda, ktorá kombinuje bláznivou balkánskou dychovku, kráľ bulharských rómskych spevákov Jony Iliev, flamencové kapela Kaloome z Francúzska, speváčka Florentina Sandu z Rumunska, vnučka zakladateľa Taraf de Haidouks, a rumunské tanečnice Aurelia Sandu a Tanzica Ionita.

Z českej scény sú v tejto chvíli potvrdený: Blue Effect, Circus Ponorka, Duende, Gang Ala Basta, Goodfellas, Charlie Straight, Ida Kelarová, Kryštof, Lenka Filipová, Marek Ztracený, Marta Kubišová, Please the Trees, Post-It, Skyline, Sunflower Caravan, Štěpán Rak, The Cornflakes, Tomáš Klus, United Flavour, Visací zámek, Wohnout či Zrní.

V súčasnej dobe je tiež v plnom prúde prihlasovanie kapiel do 6. ročníka súťaže „Česká spořitelna Colours Talents“. Uzávierka pre prihlasovanie na internetovej adrese http://talents.freemusic.cz je 30. apríla. Víťaz vystoupí na Colours of Ostrava a bude mať možnosť vydať album u vydavateľstva Indies Scope Records. Medzi víťazov minulých ročníkov patria kapely BraAgas, Trio de Janeiro, Prosti dumi, Yellow Sisters a Posmrtné skúsenosti.

Ako tradične Colours of Ostrava ponúknu návštevníkom celkovo na dvanástich vonkajších aj vnútorných scénach cez 100 zahraničných a domácich kapiel, DJs, divadiel (potvrdené novo cirkusové predstavenie La putyky, Divadelná inscenácia roku 2009), ďalej potom filmy v spolupráci Letní filmovou školou, diskusia v spolupráci s týždenníkom Reflex, workshopy i detský svet.

Generálnym partnerom festivalu je už ôsmy krát Česká sporiteľňa. Tomáš Kolář, riaditeľ marketingu a sponzoringu Slovenskej sporiteľne, k tomu hovorí: „Naša dlhodobá podpora len potvrdzuje správnosť rozhodnutia pred ôsmimi rokmi, keď sme spojili naše meno s Colours of Ostrava. Je pre nás potešením vidieť, kam sa festival aj vďaka nám za tých osem rokov dostal, aké kapely, zážitky i servis návštevníkov ponúka. Po minuloročnom veľkom ohlase opäť v areáli festivalu ponúkneme Bankomat a ďalšie spríjemnenie pre návštevníkov akcie.

Festival ďalej prebieha pod záštitou primátora mesta Ostrava Petra Kajnar, za pomoci štatutárneho mesta Ostrava. Hlavní partneri: Slovenská priemyselná zdravotná poisťovňa a Skupina ČEZ. Generálny mediálny partneri: Hitrádio Orion a Deník.

Oba hlavné areály, aj keď sú blízko centra Ostravy, ponúka parky, stromy, zeleň, trávu a pre odvážne aj rieku, teda správnu letnú pohodu. K dispozícii bude veľké stanové mestečko a všetky zázemia – od reštaurácií, barov, čajovne či stánkov s exotickým aj českým jedlom až po internetovú kaviareň. Pre tých, ktorí nechcú spať pod stanom, festival sprostredkúva ubytovanie v hoteloch všetkých cenových kategórií. V rámci programu Colours Plus budú môcť návštevníci na základe predloženia vstupenky využitia mnohých zliav na návštevu zaujímavých miest v Ostrave.

Štvordenné vstupenky sa dajú zakúpiť vo všetkých pobočkách siete Ticketpro, v e-shope festivalu.

Cena:
1. 3. 2010 – 31. 3. 2010 – 42,30 EUR
1. 4. 2010 – 30. 4 2010 – 46,18 EUR
1. 5. 2010 – 31. 5. 2010 – 50,06 EUR
1. 6. 2010 – 30. 6. 2010 – 53,94 EUR
1. 7. 2010 – 14. 7 2010 – 57,82 EUR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.