Festival Bažant Pohoda 2009 predčasne ukončený

Prvá tlačová správa po tragickej nehode dňa 18. 07. 2009

V popoludňajších hodinách tretieho dňa zasiahla festival Bažant Pohoda 2009 silná búrka. Búrka je na festivaloch bežná udalosť, nie je však možné odhadnúť intenzitu lokálnych prejavov každej z nich. Organizátori celý festivalový areál od obeda zaisťovali proti jej prípadným následkom. Následkom mimoriadneho nárazu vetra spadla strecha tanečnej arény. Nešťastie si vyžiadalo ľudskú obeť.

Posledné informácie, ktoré poskytli organizátorom záchranári, hovoria aj o troch vážne a 52 ľahšie a stredne zranených osobách. Všetky boli umiestnené v ôsmych nemocniciach v Trenčíne a okolí. Krízový intervenčný tím ministerstva zdravotníctva SR zriadil vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne dočasné pracovisko a poskytuje postihnutým rodinám pomoc.

Približne o 16-tej hodine zasiahla prietrž mračien festivalový areál. Krytiny dvoch kupolovitých stanov boli pod náporom vetru zničené. Silný nápor vetru v kombinácii so vzdušným vírom zničil strechu tanečnej arény, ktorá sa zrútila.

Okamžite vstúpili do akcie všetky bezpečnostné zložky – záchranári, požiarnici, policajti. Spoločne s organizačným štábom momentálne s maximálnym úsilím pracujú na evakuácii účastníkov z festivalového areálu, na ďalšom zabezpečení dočasných stavieb, ktoré sa v areáli nachádzajú. O evakuácii sa rozhodlo na základe informácií o ďalších dvoch hroziacich vlnách veterných smrští. Záchranári intenzívne pomáhajú zraneným.

Prioritne boli evakuovaní rodičmi s deťmi, ďalší účastníci a účinkujúci, následne personál. Kyvadlová doprava bola posilnená, zvýšil sa počet zástavok – Centrum, Železničná stanica, Športová hala. V športovej hale je zabezpečené náhradné ubytovanie a strava pre účinkujúcich.

Momentálne majú návštevníci umožnené až do zotmenia baliť svoje veci a opúšťať areál, úschovne už vydávajú všetky odložené veci. V areáli letiska bola zriadená aj špeciálna kyvadlová doprava medzi vstupmi pre peších a pre návštevníkov na automobiloch. Organizátori pripravujú vypravenie špeciálnych vlakov smer Košice a Bratislava, o presnom čase odchodu budú návštevníkov informovať. Predpokladaný odchod je okolo 22. hodiny. V ďalších krokoch sa bude riešiť aj mimoriadna vlaková a autobusová doprava naplánovaná na nedeľu.

Vyjadrujeme úprimnú sústrasť pozostalým a blízkym chlapca, ktorý neprežil pád jednej z festivalových scén. Najcennejší boli a sú na našom festivale vždy návštevníci. Robíme všetko pre to, aby prežili na trenčianskom letisku dni plné radosti a pohody. Našim cieľom počas festivalu je vždy len jedno – aby sa každý vrátil zdravý a čo najspokojnejší domov. Preto nám je veľmi ľúto, že to v tomto roku nebude platiť pre všetkých ľudí, ktorí na festivale boli. Vyjadrujeme úprimnú sústrasť pozostalým a blízkym chlapca, ktorý neprežil pád jednej z festivalových scén. Nič si neprajeme tak, ako aby sa všetci zranení čo najskôr vyliečili.

LINKA POMOCI!!!

Príbuzní a blízki návštevníkov festivalu sa môžu informovať o zranených na dvoch linkách pomoci. Čísla: 0961 202 112 a 0905 559 386.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.