Fenomenálny John Lennon … čo ste o ňom nevedeli, časť 4

V 1970 Nixon napadol Kambodžu a celá zem prakticky vybuchla. Pesnička I don’t want to be a soldier. Jeden z nádherných textov: nechcem byť vojak mama. nechcem zomrieť, nechcem byť námorník mama, nechcem lietať, nechcem byť neúspešný mama, nechcem plakať, nechcem byť bohatý muž mama, nechcem plakať, nechcem byť chudobný muž mama, nechcem lietať, nechcem byť advokát mama, nechcem klamať, nechcem byť vojak, nechcem zomrieť, nechcem byť žobrák mama, nechcem zomrieť, nechcem byť zlodej mama, nechcem lietať, nechcem byť farár mama, nechcem plakať, nechcem byť vojak mama, nechcem zomrieť.

Následne bola zložená pesnička Imagine

Predstav si, že nad nami nie je žiadne nebo, dá sa to, ak sa o to pokúsiš. Predstav si, že pod nami nie je žiadne peklo a nad nami je len obloha. Predstav si, ako všetci ľudia žijú len pre dnešok…

Predstav si, že neexistujú žiadne krajiny, nie je to také ťažké. Predstav si, že neexistuje dôvod vraždiť, či zomierať a nebolo by tiež žiadne náboženstvo. Predstav si, že všetci ľudia žijú v mieri.
Možno si povieš, že len snívam, no nie som jediný… Dúfam, že sa k nám raz pridáš a svet sa zjednotí.
Predstav si, že by nikto nič nevlastnil. Uvažujem, či to dokážeš. Predstav si, že neexistuje chamtivosť či hlad a ľudia sú súdržní. Predstav si, že všetci ľudia sa spoločne podieľajú na existencii sveta.
Možno si povieš, že len snívam, no nie som jediný… Dúfam, že sa k nám raz pridáš a svet sa zjednotí.

John Lennon miloval New York, možno aj preto v 1972 album Some Time in New Your City. Pieseň New Yourk City. Problém Johna Lennona nebola jeho hudba, ale niektorý priatelia, ktorých začal mať rád. Jedným z nich bol určite Jerry Rubin, Abbie Hoffman. Nasledoval Bobby Seale, bol asi najnebezpečnejší zo všetkých.

Bobby Seale: „Môžeme rozprávať o znečistení v zmysle historického znečistenia, fašizmom, vojnou, hladom vo svete. Historickom znečistení vraždami, znečistením, ktorému sme my chudí a utláčaný tohto sveta, boli vystavovaný veľa rokov. To je základ znečistenia svetovej prírody. Jediné riešenie znečistenia je ľudová humanistická revolúcia“.

Filozofiou čiernych panterov bola interkomunalizmus. John mohol naďalej spievať a nestarať sa čo sa mu páči, alebo nepáči na USA. „Nepleť sa do politiky. Spievaj svoje pesničky a buď ticho“ a bol by kľud. Predstava, že spevák, umelec, intelektuál, maliar … môže ohroziť vládu USA, bolo k smiechu.

John: „Nebudeme voliť, nemá to význam. Ja som to tiež tak cítil a nikdy som nevolil“ … niečo robiť treba …

John:“Keď sa mne a Yoko niečo stane, bude to náhoda.“ ( povedal to vtedy, keď sa začal báť o svoj život )

John a Yoko mali byť vyhostený z USA, pod zámienkou neplatných víz. pesnička Cold Turkey. Vyhostený mal byť pre jeho životný štýl, priateľom a politike. Bol to verejný proces. A tak prišli s nápadom, že ho obvinia z držania drog, už nebola žiadna možnosť na úľavu, prehodnotenie vyhostenia. Sám John povedal, že žiadne drogy nedržal bolo to účelové. John povedal nebol som vyhostený za trávu, ale za to že som peaceman. Bol to veľký proces John a Yoko tam spomenuli, že si zakladajú vlastný štát, územie Utópia, kde niesu žiadne hranice, pasy, všetci sú si rovný, sú tam iba ľudia možno niečo ako v pesničke Imagine. „Umelci sú zábavný.“ John vravel veci tak ako to cítil a nikdy sa nechcel vzdať. A čo sa stalo nakoniec John Lennon vyhral, keď sa to dozvedel John povedal: Ako to, že sme vyhrali? Vraveli ste, že to je prehrané.“ … nechcel tomu uveriť.

Ron Kovic: „Mali sme ho radi takého, aký bol a kým sa stal v období jeho života“.

pesnička Here Today

John Lennon  „jedinú vec, ktorú som chcel robiť v živote, bolo hrať v rock’n’rollovej kapele“ … „nemôžem dovoliť, aby mi to vzali“.

Po tom čo bol prezident Nixon zvolený znovu, John Lennon naspieval pesničku, len ju neviem nájsť na nete a spieva sa v nej … Zase to tu máme, kedy to začalo?, kedy sa konečne dočkáme? …

Potom sa už o Lennona vláda prestala zaujímať a jeho zložka bola uzavretá. Pesnička Give Me Some Truth

Johnovi a Yoko sa narodil nádherný chlapec, v nemocnici v New Yorku. Narodil sa mu syn, vyhral prípad vyhostenia. Syn dostal meno Sean a otec bol naň hrdý. K tomu iba pesnička Oh Yoko! Ako o tom Yoko povedala bola to nádherná doba. Sean bol Beautiful Boy.

Yoko: „John, Ja a Sean sme začali žiť fantastický a milý život. Každý deň sme chceli prežiť spolu.“

A stalo sa to čo nikto nečakal tak ako Martin Luther King Jr., Gandhi aj John Lennon boli zastrelený, ľudia ktorý bojovali za mier.

8.december.1980 smrť človeka, ktorý hral na gitare, spieval pesničky

Na Johna Lennona bolo vystrelených 5. nábojov z ktorých ho štyri aj zasiahli. Strelcom bol Mark David Chapman, ktorý po streľbe ostal na mieste činu, sadol si na chodník a čakal. Keď za nim pribehol vrátnik, že čo to urobil povedal:

„I just shot John Lennon.“ ( Práve som zastrelil Johna Lennona )

U Marka našli revolver, kazeťák s nahrávkami od Beatles a knihu od J.D.Salingera – The Catcher in the Rye. ( Kto chytá v žite ). V tej knihe sa Mark videl. Určite odporučal film The Killing of John Lennon. Trailer k filmu TU.

Na záver pesnička 9 Dream.

Jeho posolstvo stále žije Give peace a chance.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.