Fenomenálny John Lennon … čo ste o ňom nevedeli, časť 3

John: Vždy som mal sen, že sa raz zoznámim s umelkyňou, zamilovať sa do nej. Uvedomil som si, že vie o mne viac ako ja sám … Totálne ma to uchvátilo.

Yoko mu dala nádej, istotu, že môže povedať čo chce, nemusí sa ničoho báť, už nie je sám. A začali spoločne provokovať ľudí, alebo len tak robiť všetko spoločne, čo sa druhým zdalo byť absurdné im to pripadalo normálne. Začali o ňom rozprávať, že je cvok. Veď napríklad sa raz skryl s Yoko pod plachtu, pred novinármi, ktorý sa ich pýtali čo robia a oni to nazvali „Úplná komunikácia“. Keďže v tej dobe, bola otázka rasizmu otvorená a ľudia tmavej pleti mali menšiu, alebo žiadnu šancu zamestnať sa. John a Yoko sa snažili ukázať, že ak by sa s človekom komunikovalo, že ho nevidíte či je tmavý, alebo svetlý, ľudia ba sa správali normálne, ale ako náhle zbadajú ako vyzerá je tu problém. Snažili sa ukázať spoločnosti, že všetci sme len ľudia a nemáme nikoho posudzovať len na základe jeho farby, náboženstva atď. Ľudí musíme súdiť podľa ich vnútorných kvalít – „úplná komunikácia“.

„We shall overcome“ ( Prekonajme to )

Dr.Martin Luther King, Jr. „I have a dream“

Niekde som čítal o slobode zhromažďovania, o slobode slova, o slobode tlače …

Nie len John ale aj Dr.Martin Luther King, Jr., Bobby Seale boli aktivisti, ktorý sa nebáli povedať čo si myslia.

Za to všetko pesnička Power To The People. A veľké protesty sa mohli začať.

John: Keď sa uchýlite k použiť násilia, začnete sa hrať so systémom, vláda vás provokuje, aby vás donútila bojovať, pretože akonáhle použijete násilie, budú už vedieť ako vás kontrolovať. Pesnička I Found Out.

Vojna bola tá, ktorá rozdelila ľudí. Demonštrácie, násilie, John Lennon bol považovaný za toho kto môže byť vodcom za mier. Revolution. We all want to change the world.

John: „Sme revolučný umelci, niesme ozbrojený … Som pre mier, pre revolučný mier, na prvom mieste som umelec až potom som politik“.

Svadba s Yoko Ono a Wedding album, avantgardný. Nasledoval sedem dňoví štrajk Johna a Yoko s názvom Bed Peace, Hair Peace 🙂 . Bolo to proti násiliu na svete, lepšie je ostať v posteli ako ísť do vojny a nechať si narásť vlasy za mier.

Mier v duši, mier na zemi, mier doma, mier na svete.

John: „Verím, keď ľudia budú chcieť mier a uvedomia si, že ho môžu mať, budu ho mať. Nemoc ( Problém ) je, že si to neuvedomujú, že ho môžu mať. Je naivné priať si mier ? Je naivné, keď si myslíme, že môžeme zmeniť svet ? Asi áno. Ale určite to stojí za to o tom porozmýšľať. No a prišla pesnička Give peace a change.

Dan Richar: „John mi raz povedal, keď zaspievam I wanna to hold your hand, bude ma počuť veľa miliónov ľudí na celom svete, tak prečo nezaspievať Give peace a change.

Prečo nespievať o miery, láske. Ako v pesničke Love, text piesne: Láska je skutočnosť, skutočnosť je láska, láska je pocit, pocit je láska …

Yoko: „Bolo to nádherné propagovať lásku a mier, a obe veci sme pritom mali“.

15.novembra 1969 – bol ohlásený mier, pesnička Give peace a change sa spievala počas mierového pochodu. Give peace a change sa stala hymnou.  ( War is over ) Happy Xmas.

Všetko čo robil John, pútalo pozornosť médii.

Gloria Emerson, pre New York Times: „Patrim k tým ktorý vás veľmi obdivovali. Páčili sa mi starí vlasáči, ako sú vtipný …

John odpovedal: „páči sa vám Pekný deň, ale ja som už z toho vyrástol. Vy evidentne nie“.

John Lennon vedel, že ho ľudia budú milovať a iný zatracovať, ale jemu to bolo jedno. Vravel, keď už si o ňom ľudia myslia hoc čo, v porovnaní s tým čo propaguje to nie je dôležité. Chcel, ak sa dostane na titulnú stranu, aby tam bolo slovo mier.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.