Fenomenálny John Lennon … čo ste o ňom nevedeli, časť 2

V auguste 1966 Doug Layton a Tommy Charles v miestom rádiu prehlásili, že chlapci s Beatles sú stále obľúbený, aj napriek ich vyhláseniu. V roku 1966 to John skúsil s filmom How I Won the War ( Ako som vyhral vojnu ). Kde sa predstavil v úlohe vojaka Gripweeda. Ide skôr o komédiu než vojnový film. No zistil, že film nie je to čo chce. Pri nakrúcaní v Španielsku skomponoval Strawberry Fields demo, štúdiová verzia a začal nosiť okuliare, známe ako lennonovky 🙂 . No a v tom istom roku začali Američania páliť, lámať, trhať platne od The Beatles a prečo ? Lebo si dovolili povedať, že sú populárnejší ako Ježiš Kristus. Z nátlaku médii, verejnosti sa ospravedlnili a svoje vyjadrenie možno zjemnili, poupravili:

„Verím, že to, čomu ľudia hovoria Boh, je niečo čo je v každom z nás. Verím, že to, čo povedali Ježiš, Mohamed a Budha, je dobré. Iba interpretácia môže byť zlá“

pesnička God

Bolo to niečo, ako hon na čarodejnice.

John: “ …nezáleží na tom či naše pesničky majú radi ľudia, alebo tak ako vyzeráme a čo hovoríme. Majú právo byť proti. My máme právo s nimi nesúhlasiť, nebrať na nich ohľad, aj keď si prajú presný opak. Všetci máme svoje práva …“

Možno aj tento fakt bol začiatkom Lennonovej cesty, isť proti všetkým, nebáť sa povedať čo si myslí … čo samozrejme viedlo ku konfliktu, podľa mňa práve o to mu išlo vyvolať konflikt, pohoršenie, aby ľudia začali o tom premýšľať, čo sa snaží povedať a upozorniť na vládu Nixona. Možno aj preto pesnička All You Need Is Love. Každý skákal, bol šťastný. 60 roky priniesli revolúciu, ukázať nám možnosť a zodpovednosť, ktorú všetci mali.

Vojna vo Vietname bola v plnom prúde. Verbovali a hlavne posielali sa nové jednotky do Vietnamu. A nasledovala pesnička Working Class Hero. Nádherný text: Len čo sa narodíš donútia ťa cítiť sa malým, Nedávajú ti žiadny čas napriek tomu všetkému, Kým je bolesť taká veľká necítiš vôbec nič, Hrdina robotníckej triedy je niečo čím môžeš byť, Ubližujú ti doma a bijú ťa v škole, Nenávidia ťa ak si múdry a pohŕdajú hlupákom, Kým si tak skurvene bláznivý nemôžeš sa riadiť ich pravidlami, Hrdina robotníckej triedy je niečo čím môžeš byť, Keď ťa mučia a strašia dvadsať čudných rokov, Potom očakávajú že si vyberieš povolanie, Keď naozaj nemôžeš fungovať si tak plný strachu, Hrdina robotníckej triedy je niečo čím môžeš byť, Keď ťa nadrogujú náboženstvom, sexom a TV, A ty si myslíš že si tak múdry, beztriedny a voľný, Ale si stále zasraný sedliak pokiaľ vidím, Hrdina robotníckej triedy je niečo čím môžeš byť, Stále ti vravia že na vrchu je izba, Ale najprv sa musíš naučiť ako sa usmiať kým zabiješ, Ak chceš byť ako ľudia na kopci, Hrdina robotníckej triedy je niečo čím môžeš byť, Ak chceš byť hrdinom tak ma len nasleduj.

Vojna vo Vietname nebola prijatá s kľudom, nebolo nič, čo by malo za následok, alebo fenomén vlastenectva, pomsty. Takže to bola neobľúbená vojna, čim viac trvala tým sa stávala v očiach ľudí, ako niečo čo nemá zmysel, začali pochybovať o jej skutočných dôvodoch. Veľa ľudí zomrelo, čo nesymbolizovalo život, nádej, slobodu a lásku. Začali protesty „Nechceme vojnu na svete“, nikdy to nebolo pre ľudí, vždy tam bol záujem druhej strany, čo bežný človek nemohol vedieť. Protestovali mladý ľudia a bolo to niečo neuveriteľné, od ktorých sa očakával nezáujem, možno pasívny postoj. Keďže Beatles bol fenomén, otázky typu, aký majú názor na vojnu sa ich nemohli vyhnúť.

Otázka pre Beatles: Amerika a vojna vo Vietname ? Myslíte si, že to má zmysel ?

Samozrejme odpovedal John: „Zdalo by sa mi hlúpe, keby som bol Američan a na podobné otázky sa nepýtal, tváril sa že sa nič nedeje“.Tak prečo sa to pýtajú vás úspešných umelcov ? „Pretože Američania sa stále pýtajú slávnych na ich názor, tak isto ako Briti … Slávni, čo tí vedia? No je možné nereagovať, na súčastné dianie vo svete, ale iba ak ste mních. A hneď na to ospravedlňujem sa všetkým mníchom, nijak som ich nechcel uraziť“.

John Lennom bol veľmi zaujatý tým čo sa deje vo svete, všetko čo sa stalo ho svojím spôsobom menilo. A potom sa stalo to, čo nikto nečakal prišla ona Yoko Ono. Yoko bola japonská avantgardná umelkyňa. Pre Lennona, ktorý hľadal svoju cestu to bolo niečo neuveriteľne. Našiel niekoho rovnocenného, pretože dovtedy nepoznal žiadnu ženu ktorú by mohol považovať za rovnocennú. Predstavila mu avantgardnejšie formy výpovede – pesformance art, happening …

Yoko, Johna označovala ako „Hudba duše“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.