Fenomenálny John Lennon … čo ste o ňom nevedeli, časť 1

Hneď na začiatok, keďže som zistil že text, ktorý som napísal je rozsiahli rozhodol som sa ho rozdeliť do 4.častí.

Celým menom John Winston Lennon, britský spevák, skvelý človek, skladateľ, výtvarník, herec, politický aktivista, spisovateľ a člen skupiny The Beatles. Ovplyvnil vývoj a ponímanie modernej populárnej hudby. Jeho piesne sa stali nesmrteľné tak ako aj on sám. Nebudem tu písať celú jeho históriu ako žil, čo robil. Skôr spomeniem jeho hudobnú časť života, ak keď všetko je to navzájom popreplietané. Mňa dosť zaujala jeho politická angažovanosť, jeho postoje za krajší svet … svet, kde vládne mier.

John Lennon bol aktivista v 60 – 70 rokoch, proti vláde prezidenta Nixona.

Tento text, ktorý napíšem, budú frázy, názory ľudí, ktorý boli v dokumente U.S. vs. John Lennon. ( ktorý odporúčam každému, ten kto nemá o dokument záujem ponúkam svoju textovú verziu … môj pohľad. Ide o dokument ( film ), Davida Leafa a Johna Scheinfelda. A hlavne veľa informácii z internetu. Snažil som sa pridať pesničku, ktorá zapadala do textu.  Johnov život mi dosť pripomína knihu od J.D.Salingera – Kto chytá v žite, ten kto ju čítal a prečíta si aj môj text, určite tam nájde prvky knihy. O knihe napíšem aj neskôr, ale nechcem o tom teraz hovoriť, len vám poviem, že ešte zohrá úlohu v Lennonovom živote.

Začalo to revolúciou, protestom proti vláde Nixona, 10.12.1971 Ann Arbor, Michigane ( bol to koncert, možno niečo najdôležitejšie čo sa stalo v Michigene ). Zúčastnilo sa tam 15 000 ľudí, ktorý sa dožadovali oslobodenia Johna Sinclaira. John Sinclair bol odsúdený, na 9 a pol mesiaca v 1969 a to iba preto, lebo dal 2 jointy policajtke, ktorá bola v prestrojení. No a začala sa aktivita za nezmyselnosť vlády Nixona, pretože oni boli tí ktorý mali moc rozhodovať o všetkom. Nikto sa nedokázal postaviť vláde, ktorá zhadzovala bomby, ktoré boli 2,5 krát silnejšie, ako bomba v Hirošime. Bolo to memento toho, že človeku, ktorý možno predával joiny, sa dostal na 9 a pol mesiaca do väzenia a ľudom, ktorý podporovali nepokoje, násilie sa len ticho prizeralo. Richar Nixom stále klamlivo ľudí ubezpečoval, že vojna sa blíži ku koncu. ( niečo o vojnách som spomenul aj v článku War Child TU ).

Na protestnom koncerte sa predstavili umelci, osobnosti a to: Stevie Wonder, Bob Seger, Rennie Davis, Jerry Rubin, Bobby Seale ( bol z černoský panterov ). „Všetku moc ľuďom“. Následne sa stretli Jerry Rubin s Johnom Lennonom a Yoko Ono, ktorý sa tiež zúčastnili koncertu. A o Johnna Lennona a Yoko Ono sa začala zaujímať vláda ako aj o ostatných, každý kto sa vyjadroval proti vláde, jej rozhodnutiam sa stal nepriateľ, k tomu stačili aj piesne, ktoré John spieval, proti vláde, vojne atď. John Lennon zložil pesničku pre Sinclaira a to: John Sinclair.

Vyjadrenie vlády: „Keď sa niekto zo šoubiznisu, politickej manifestácie … a on, alebo ona robí niečo, čo je obrovskou osobnou obetou, dokonca osobným rizikom“… stáva sa nepriateľ

Báli sa Johna Lennona jeho vyjadrení … to čo symbolizoval pre ľudí, vedel osloviť masu ľudí.

Každý kto spieval o láske, harmónií, živote sa stal nebezpečný pre toho kto spieval o smrti. ( John vs. Vláda ). John Lennom mal veľa neprajníkov,dostal sa do zoznamu ľudí, ktorých by vláda chcela vidieť vo väzení. Všetky jeho aktivity sa začali monitorovať vládou.

John Lennon: “ … myslím, že ma chceli vystrašiť a to sa im podarilo, bol som vystrašený a paranoidný“. Začal si myslieť, že všetky jeho telefonáty boli monitorované, veril že bol sledovaný, o svojich priateľoch si začal myslieť, že sú tajný informátori. Sinclairova kauza, bola tá ktorá upútala pozornosť vlády a ktorá sa snažila umlčať Johna Lennona. Pesnička Scared

Detstvo Johna, aspoň ako o ňom rozprávala Yoko bolo pekné, mal veľmi rád svoju mamu. Možno aj preto pesnička Mother z Madison Square Garden. Otec ich opustil

Takto John uviedol pesničku Mother v Madison Square Garden:

„Táto pesnička je ďalšia pesnička z jednej z dosiek, ktoré som natočil potom, ako som odišiel z Rolling Stones. Veľa ľudí si myslí, že je to iba o mojich rodičoch, ale je to na 99% o všetkých rodičoch, živých alebo polomŕtvych“.

No ja si myslím, že je to dosť o jeho matke a otcovi. Pesnička končí … Mami, nechoď ! Otec, vráť sa !

Bol opustený otcom a ako sa v pesničke spieva tak aj matkou. Ako rástol uvedomoval si, že bol nechcený, stal sa rebelom. Každý kto sa mu snažil povedať, ako žiť, ako sa správať, čo robiť, nad nimi iba krútil hlavou. Ako John povedal, bol som stále v problémoch, z každej školy kde som bol ma vyhodili. Išiel som stále proti prúdu. Možno aj preto pesnička Nobody Told Me ( jedna z mojich obľúbených ).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.