Extense alebo nitriansky stoner rock

ExtensePo nedávno napísanej recenzii o alternative-rockovej kapele Trafika, som sa rozhodol napísať o ďalšej kapelke z Nitry. Vo štvrtok 8. 5. 2009 som sa totiž zúčastnil koncertu  skvelej stoner-rockovej skupiny Extense. Dúfam že tento článok kapelu podporí a vás čitateľov dovedie do podzemia nitrianskej hudobnej scény.

Kapela, ktorá je ovplyvnená tvorbou Muse, Kyuss, Spirit Caravan alebo Placebo, ukázala na pódiu kvalitnú hudobnú produkciu. Mínusmi koncertu, boli : malé množstvo ľudí a v neposlednom rade chyby v ozvučení. Najlepšími kúskami Extense boli pre mňa vlastné skladby „2000 Watts“ ,  „Like A Dream“, „Last Hope“ a v neposlednom rade rôzne jam session v rámci skladieb. Skupina bola na koncerte vynikajúco zohraná. Nechýbala tiež „šoková terapia v skladbách“. Čakáte že určitý motív bude pokračovať, ale príde šok a kapela prestane hrať. Po asi dvoch-troch sekundách začne hrať úplne iný motív s obdivuhodnou presnosťou. Nechýbali cover verzie stoner rockových peciek. Skupina ešte pred koncertom na skúšku začala hrať „2000 watts“. „2000 watts“ patrí podľa môjho názoru k vrcholom autorskej tvorby skupiny. Rytmické zmeny, špecifický spev a prejav skupiny, vytvárajú zaujímavú „chemickú reakciu“.   Ďalšia z vynikajúcich skladieb skupiny je „Like A Dream“. Zaujala podobne ako „2000 watts“ striedaním rytmov, vynikajúcim spevom a tiež prepracovanou basou.  Uprostred koncertu sa na pódiu objavila speváčka Miša. Okrem rôznych cover verzií u mňa zvíťazila vlastná skladba „Last Hope“. Treba tiež spomenúť že ide o jemnú melodickú skladbu, v ktorej vynikla nielen speváčka, ale aj melodické gitarové vybrnkávačky. Ďalšia už spomínaná vec boli  jam sessions v rámci skladieb, ktoré mali vynikajúce reakcie od publika.

Zloženie skupiny :

Tom  – gitara, spev                                                                          Filip  – bass

Juro –  gitara  Slavo – bicie  Miša – spev

Web :

hudba.sk * myspace.com *  bandzone.cz

Dostupné nahrávky

Skupina zatiaľ nenahrala žiadne oficiálne nahrávky. Na stránke bandzone.cz/extense ale nájdete live verzie skladieb, ktoré nahrali na predchádzajúcich koncertoch.  Zvukovo najkvalitnejšie sú z klubu Frankie.

Skupina Extense patrí spolu s Trafikou a ďalšími (o ktorých možno niekedy nabudúce) k veľmi nedoceneným kapelám  nitrianskej undergroundovej scény. Možno moje články prispejú k tomu, aby si ľudia tieto kapely všimli a pochopili, že v undergrounde sa hrá kvalitná hudba.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.