Emotívny album od Petra Lipu – Lipa 68

Peter Lipa, pán v najlepších rokoch renomovaný slovenský jazzový a bluesový umelec, vydáva nový autorský album, ktorý nesie názov Lipa 68. Nová nahrávka prichádza na trh po dlhých siedmich rokoch od poslednej úspešnej platinovej „dosky“ Lipa spieva Lasicu. Peter Lipa si tentoraz prizval k produkci syna Petra Lipu ml. a Ľubora „umelca“ Priehradníka. Výsledkom je zaujímavé až ľahko multižánrový pesničkový album, kde spoločným menovateľom je samozrejme spev Petra Lipu a jeho jazzbluesové hudobné cítenie. Vďaka patrí aj producentom a chuti Petra Lipu experimentovať, pristupovať k hudbe z rôznych uhlov. Album získal moderný a príjemný zvuk.

Pri práci v štúdiu vsadil Peter Lipa na dvoch producentov, svojho syna Petra Lipu, ml a na Ľubor Priehradníka. So svojim synom spolupracuje už dlhšiu dobu. Ako ste si mohli všimnúť na predchádzajúcich albumoch i na koncertoch. Ľubor Priehradník je známy slovenský producent a trúbkar. Jeho cit pre prácu s elektronikou a počítačovou hudbou bol hlavným dôvodom prečo sa pre neho rozhodol Peter Lipa ako pre svojho producenta na novom albume. Hudbu si z väčšej časti napísal Peter Lipa, alebo v spolupráci so svojim synom Petrom Lipom ml.. Výnimka je záverečná skladba „Hmla„, kde sa s Petrom Lipom podieľa na hudbe Martin Gašpar.

Na albume Lipa 68 sa nachádza dvanásť skladieb odspievaných v slovenskom, ale aj anglickom jazyku. Šesť z nich spieva Peter Lipa po slovensky, texty sú od Ruda Rusiňáka a Milana Lasicu. Zvyšných šesť je v angličtine, o ktoré sa delí s Petrom Kollárom, Jurajom Paliesekom, Christianom Webberom a Lindou De Bruyn Taylor.

Zoznam skladieb, Peter Lipa – Lipa 68

 1. Hopeful Spring and Weeping Summer 4:42 (Peter Lipa, Peter Lipa ml. / Juraj Paliesek, Opak)
 2. Čo mám rád 3:52 (Peter Lipa, Peter Lipa ml., Ľubor Priehradník / Milan Lasica)
 3. Ghosts 3:44 (Peter Lipa, Peter Lipa ml. / Christian Weber)
 4. A Bag of Gifts 3:37 (Peter Lipa / Peter Kollár)
 5. Kam sa stratí svetlo 4:36 (Peter Lipa, Peter Lipa ml. / Rudo Rusiňák)
 6. Woodoo Doll 3:28 (Peter Lipa, Peter Lipa ml. / Christian Weber)
 7. Smiem prosiť? 3:07 (Peter Lipa / Rudo Rusiňák)
 8. Water in My Shoes 4:25(Peter Lipa,Peter Lipa ml./ChristianWeber)
 9. Stromy sa ľúbia postojačky 3:37 (Peter Lipa, Peter Lipa ml. / Rudo Rusiňák)
 10. Úder pod pás 3:43 (Peter Lipa, Peter Lipa ml. / Rudo Rusiňák)
 11. Time 3:38 (Peter Lipa, Peter Lipa ml. / Linda de Bruyn Taylor)
 12. Hmla 4:27 (Peter Lipa, Martin Gašpar / Milan Lasica)

Vydavateľstvo: EAST-WEST PROMOTION, Rok: 2012, Formát: CD, LP, Dátum vydania: 2012

Peter Lipa – making of Lipa 68

Peter Lipa o albume Lipa 68

Podľa mňa je dobrý text základom každej pesničky. Musím sa stotožniť s jeho obsahom, jazykom aj s jednotlivými myšlienkami, pretože poslucháči už textára nevnímajú. Ja som ten, ktorý ich oslovuje. S muzikou je to trochu ináč. Už dávnejšie som zistil, že je jednoduchšie spievať piesne, ktoré pochádzajú z mojej hlavy, než melódie niekoho iného. V posledných rokoch si v tomto skladateľskom procese najlepšie rozumiem s mojím synom Petrom. Väčšinu piesní, ktoré tu predkladám, sme napísali ešte predtým, než vznikol album Lipa spieva Lasicu. Z tých čias je Ghosts, Kam sa stratí svetlo, Woodoo Doll, Water in My Shoes, Stromy sa ľúbia postojačky a Úder pod pás.

Pesnička ’68, oficiálne Hopeful Spring and Weeping Summer, má vlastnú históriu. Nikdy predtým som o politike nespieval, ale anglický text, ktorý sa mi dostal v roku 2008 do rúk, prebudil vo mne emócie z tých pohnutých augustových čias. Opakov rap bol môj nápad. Chcel som tú spomienku priblížiť aj slovenskému poslucháčovi.

Chvíľu to vyzeralo tak, že na tomto CD nebudú žiadne Lasicové texty, ale mne by to asi chýbalo. Tak som mu nenápadne naznačil, že aj na tejto platni musí byť aspoň jedna pieseň s jeho textom. Tak vznikla pesnička Čo mám rád alias Lipový čajHmla mala najprv anglický text. Potom Milan napísal slovenskú verziu, a keď si to po prvý raz vypočul, usmieval sa. Pretože spievať desaťkrát v pesničke slovíčko hmla je vlastne taká malá skúška schopností východniara vysporiadať sa s úskaliami výslovnosti slovenského jazyka. A to ostatné je zdanlivo jednoduché. Hudba, melódie, tempá, harmónie, aranžmány, výkony hudobníkov, mix, mastering a po siedmich rokoch je tu moje nové CD. Želám Vám príjemné počúvanie.

Biografia Petra Lipu

Peter Lipa (nar. 30. 5. 1943) je najvýznamnejšia osobnosť slovenskej jazzovej scény. Vytvoril osobitý vokálny prejav s dôrazom na text. Jeho hudba vychádza zo spojenia jazzu a blues. Využíva výhodu spevákov, ktorí okrem hudobného materiálu, teda tónov, harmónie a rytmu, môžu publikum osloviť aj textom. Ako prvý spevák na Slovensku uplatňuje v jazzovej hudbe slovenčinu. Vychádza z rytmických možností textu a prenáša ich do hudobného prejavu. V jeho repertoári nájdeme tradicionály, štandardy z oblasti swingu a moderného jazzu. Posledných desať rokov sa venuje najmä pôvodným piesňam, ktoré vznikajú na texty. Priznáva ovplyvnenie spevákmi, ako sú Jimmy Rushing, Ray Charles, Al Jarreau, Joe Cocker či Bobby McFerrin. Počas svojej speváckej kariéry sa vždy dokázal obklopiť vynikajúcimi hudobníkmi, ktorí mu pomohli dosiahnuť európsku reputáciu jazzového vokalistu. Už v 80. rokoch minulého storočia sa v rebríčku najlepších európskych jazzových spevákov v časopise Jazz Forum pravidelne umiestňoval medzi prvou päťkou.V roku 1976 založil spolu s Milošom Paškom tradíciu Bratislavských jazzových dní a začal moderovať pravidelný rozhlasový program o jazzovej hudbe. V roku 1989 vznikla Slovenská jazzová spoločnosť. Peter Lipa je od začiatku jej prezidentom. Dnes sa môže pochváliť tým, že spieval na všetkých kontinentoch. Väčšina jeho piesní je zaznamenaná na hudobných nosičoch, aj keď kuriozitou je, že svoju prvú platňu pre komunistickú cenzúru vydal  až vo svojich 40 rokoch. Jeho najsilnejším zážitkom zo sveta hudby bol duet s Bobbym McFerrinom, ku ktorému ho vyzval sám maestro na záver svojho bratislavského koncertu v roku 1986.

Peter Lipa, rodák z Prešova, už od detstva inklinoval k hudbe. Od svojich dvanástich rokov sa učil hrať na husle, neskôr na trúbku, trombón a na gitaru. Strednú školu absolvoval v Prešove, potom vyštudoval Stavebnú fakultu SVŠT v Bratislave a pracoval ako redaktor Československého rozhlasu. V rokoch 1975 – 1976 absolvoval postgraduálne štúdium žurnalistiky na FFUK v Bratislave. Hudbe sa venuje od začiatku 60. rokov minulého storočia. Jeho prvá skupina bola Struny a potom IstropilanaBlues FiveOrchester Gustáva OffermanaRevival Jazz BandT+R Band Lipa Andršt Blues Band. V roku 1968 získal s Blues Five na 2. beatovom festivale v Prahe cenu Objav festivalu. Počas celej svojej kariéry vyhľadával spojenia s klaviristami, keďže tento nástroj mu ako spevákovi najviac vyhovuje. Ladislav Gerhard, Milan Svoboda, Gabriel Jonáš, Emil Viklický, Peter Breiner, Boris Urbánek, Juraj Tatár, Pavol Bodnár a jeho syn Peter Lipa ml. – to sú niektorí z nich. V roku 1978 založil vlastnú formáciuCombo a tento projekt ho v rôznych podobách sprevádza do súčasnosti pod názvom Peter Lipa Band. Medzitým spolupracoval na mnohých krátkodobých aj dlhodobých projektoch. V súčasnosti je to Višegrad Blues BandEU4Traditional club.

Zdroj: http://www.peterlipa.com/, Přemysl Štěpánek (Indies Scope)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.