Elektronická hudba v podaní skupiny TANX (SK)

The world is so much more than you could ever dream of. It’s so much more than you could ever try… skladba Whatever – TANX

Fantázia je veľmi komplikovaná, pretože veľa ľudí nezaujíma. Filmy o fantázii si pozrie málo ľudí, pretože nevidia a hlavne nechcú sa odosobniť od reality. Nikdy nepochopia zmysel filmu – tak prečo to pozerať. Jediné čo povedia: „blbosť“. Momentálne mám obdobie fantázie. Mám priveľa otázok na ktoré neviem odpovedať. Zrazu sa mi dostala do rúk elektronická skupina TANX. Trochu som mal obavu – elektronika je vec, ktorá je v mnohých smeroch upravená a mnoho kapiel to zneužíva. Skupina TANX ma prekvapila…

Zrazu som počúval hudbu fantázie. Texty, ktoré sa nezaťažujú jednoduchými skladbami o láske, ale niečím hlbším, a to existenciou na tomto svete. Jediné čo musíte spraviť, je započúvať sa do hudby od TANX a nechať sa unášať. Snívanie, fantázia a otázky tak jednoduché a pritom tak komplikované. Niečo z toho vám prezradí skupina TANX. Ich texty oceňujem vysokou známkou. Skupina si ma získala aj vďaka hudbe a nádherný speváčkin hlas uzatvára celkový dojem. Dojem, ktorý je tak neopísateľný, ako existencia človeka na tomto svete.

Keď som prvý krát počul „Asylum“ mal som pocit, že počúvam Madonu. Tohto pocitu som sa nezbavil ani po opätovných prepočutiach (pozn.aut. druhý miniprehrávač obsahuje skladbu „Asylum“).

Living in a bad place. He doesn’t want to be. Searching for a quiet space to finally feel free. Dirty hands of the city. Possessing his brain. Wake up, face reality. Everywhere it’s same. He runs to find. His place under the sun. Coming arend. After falling down… skladba Come down – TANX

Sám som nevedel, ktorý text mám zacitovať, pretože sa mi páčili všetky. Playlist obsahuje momentálne 12 skladieb z toho dve sú naspievané v slovenskom jazyku („Čas“ a „Insecure„) zvyšné sú v anglickom jazyku. Kapela finišuje s prípravou CD a v playliste sa objavujú nové skladby. Skladby nestrácajú na kvalite. Ako to robia je veľká otázka – no robia to profesionálne a kvalitne.

TANX – Whatever

Všetko o TANX (SK)

Pokúsila som sa o biografiu od začiatku pôsobenia TANX. Nela

TANXTANX založil v roku 2005 Ján Hedera. V pôvodnej zostave s mužským spevom kapela odohrala niekoľko živých vystúpení a vydala singel s názvom „Vráť sa mi„. V lete 2008 sa zostava zmenila, všetky pôvodné skladby boli pretextované, boli tiež nahrané nové skladby a pôvodný mužský spev bol nahradený ženským. V súčasnosti má TANX 4 členov: Ján „Lemon“ Hedera – klávesy, programovanie, Nela Horvathova – spev, Vlado „Brcho“ Kaňák – bicie, Peter Kováčik – basgitara. Ján Hedera v minulosti pôsobil vo formácii TC Lemons (house, drum & bass, ambient). Nela Horvathova spievala v doom-metalových kapelách Dysanchely a Thalarion, Vlado Kaňák pôsobil v kapele Madam a Peter Kováčik pôsobil v kapele Atria.

Začiatkom roku 2009 TANX vydal singel s s názvom „Čas„. V lete 2009 kapela nahrala videoklip k skladbe „Can of Worms“.

Zámerom bolo, aby mal videoklip filmový charakter. Scény boli nakrúcané v neobývanom areáli na okraji Bratislavy. V klipe vystupujú štyri neherečky vrátane speváčky a pred nakrúcaním nemali veľké skúsenosti s narábaním so zbraňami. Primárne išlo v klipe o vystihnutie hlavnej myšlienky textu piesne. Všetky bojové scény boli nacvičované pod vedením profesionálov a boli fyzicky dosť náročné. Zbrane použité v hudobnom klipe sú imitácie a mnohé audiovizuálne efekty (výbuchy, výstrely, oheň, dym, atď.) boli vyrobené postprodukčne.

  • Členovia TANX sa v súčasnosti pripravujú na živé vystúpenia.

TANX – Can of Worms

Discografia: (albumy)

  • nový album sa očakáva.V súčasnosti je pripravený materiál na album, jeho vydanie je naplánované na jeseň 2009. Album bude pozostávať z 13 skladieb v anglickom jazyku a jednej bonusovej skladby v slovenčine.
  • Zatiaľ okrem singlu „Čas“ vydali online 7 skladieb, ktoré budú aj na našom prvom albume. Vydali ich u Recordunion a boli distribuované ako album „Can of Worms“ do hlavných online shopov.

(spolupráce)

  • TANXSpolupráce sa rysujú, ale zatiaľ nič konkrétne sme nespravili, tak by som to asi radšej neuvádzala – Nela.Viacero ľudí prejavilo záujem o remixy, niektorí na nich už robia, tiež sa rysujú spolupráce s viacerými DJmi.

Naše najznámejšie skladby:
Can of Worms, Insecure (v slovenskom znení)

  • Ja by som tam pridal aj: Whatever, Come down, Insecure (v anglickom znení), Haunted.

TANX členovia:
Ján „Lemon“ Hedera, Nela Horvathova, Vlado „Brcho“ Kaňák, Peter Kováčik.

Prehrať tvorbu TANX + linky:

TANX – Asylum

Stručné odpovede od TANX

Hneď na úvod sa musím opýtať, kto vám píše texty? Ako prebieha celé programovanie skladieb (ak sa to tak dá nazvať)?

Nela: Texty si píšem sama. Väčšinou v angličtine, boli aj pokusy o slovenské texty, ale slovenčina je podľa mňa na hudobné texty ťažký jazyk.

Jano: Tvorba pesničiek je obdobná asi ako u väčšiny iných kapiel. Základom na tvorbu novej skladby je motív, ktorý ma napadne pri hraní na klávesoch, alebo počas bežného dňa. Tento prvotný motív sa nahrá do počítača použitím MIDI rozhrania. Týmto si zabezpečíme jeho uchovanie, možnosť opakovaného púšťania, ďalšieho rozvíjania a doplnenia hudobných nástrojov a zvukov k nemu. Tým že jedná o elektronickú hudbu, sú v skladbách okrem syntetizátorov, živej bass gitary a bicích použité prevažne softvérové zvukové, efektové a iné moduly. Programovanie zahŕňa ako celok prácu pri tvorbe elektronickej skladby, počnúc od vyrobenia konkrétneho zvuku na moduloch do pesničky, vytvorenia požadovaného efektu na nástroj alebo hlas speváčky až po naprogramovania automatizácie jednotlivých úkonov ako sú automatické pridávanie a uberanie hlasitosti jednotlivých nástrojov, automatické zmeny parametrov zvuku nástroja počas skladby, atď. Veľmi dôležitou časťou pri tvorbe pesničky je aranžmán kde je potrebné doladiť ako bude nakoniec vyzerať celá štruktúra pesničky. Poslednou fázou je mixáž pomeru jednotlivých nástrojov v skladbe. Každý nástroj má mať svoje miesto v priestore a danom čase aj hlasitosti počas hrania pesničky. Našou snahou je aby každá skladba bola jedinečná, hraná s inými nástrojmi a hlavne pre poslucháča zaujímavá.

Ako sa bude volať oficiálne CD?  Sám som zvedavý, aký názov ste zvolili.

Nela: CD sa bude volať Safe Zone podľa jednej z našich skladieb.

Kto a kde objavil speváčku Nelu? Nela, aká bola tvoja ceste k skupine?

Nela: Ozvala som sa ja, reagovala som na inzerát na internete. Povedala som si, že zvuk tejto kapely a atmosféra skladieb sa mi veľmi páči. Keď som si odmyslela pôvodný mužský spev, povedala som si, že by mohlo ísť o zaujímavý experiment.

TANX

Kde beriete inšpiráciu? Hlavne tá textová by ma zaujímala, ale kľudne spomeňte aj hudobno-programovú.

Nela: Texty píšem vždy v určitom duševnom rozpoložení, určite nie v čase, keď práve riešim bežné každodenné záležitosti. Musím však povedať, že sa mi málokedy podarí napísať optimistický text:-)

Jano: Ako autor skladieb som určite ovplyvnený synthpopovými skupinami 80tych a 90tych rokov, čo je možné aj vycítiť z prvého vypočutia pesničiek. Tým že sú skladby rôznorodé a nesú v sebe aj prvky súčasného zvuku, nedá sa kapela zaradiť medzi konkrétny štýl a obdobie.

Hrávate? Kde vás môžme vidieť. Oficiálna stránka neobsahuje túto informáciu. Platí veta Členovia TANX sa v súčasnosti pripravujú na živé vystúpenia? Celý čas venujete príprave skladieb v skúšobni (nahrávacom štúdiu)? Nenahrávate sa? (prípadne DVD by nebolo zle).

Nela: Veľmi radi by sme začali hrávať, ponuky sú vítané. Dúfajme, že od budúceho roka sa tak stane. Chystáme sa osloviť organizátorov hudobných festivalov, prípadne kluby. Zatiaľ pravidelne skúšame a finalizujeme playlist na koncerty, aby sme boli pripravení.. V štúdiu sme sa zatiaľ nenatáčali, ale máme v pláne aj to.

Čo počúva TANX zo slovenskej a zahraničnej scény?

Nela: Moja srdcová kapela je Dream Theater. Mam blízko k progresívnemu metalu, prípadne melodickému death-metalu, čo je dosť odlišná hudba od tej, čo tvoríme. Ale v súčasnosti počúvam aj elektronické a synthpopové zoskupenia.

Jano: Zo slovenskej tvorby si rád vypočujem ešte niekde z archívov TC Lemons (to iba žartujem:)), počúvam asi všetko čo sa objaví na trhu a je niečím zaujímavé. To isté platí aj smerom ku zahraničnému trhu.

Na záver  by som sa chcel opýtať textára, aké má obľúbené filmy?

Nela: Mám rada psychologické filmy a thrillery s komplikovanou zápletkou, kde do seba veci navzájom dokonale zapadajú, Davida Lyncha, sfilmované príbehy od Stephena Kinga, Veľmi rada pozerám britské komediálne seriály.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.