Do Mesta plného hudby zavíta i Eric Marienthal

Po dlhšej programovej odmlke sa rozhodli Kasárne/Kulturpark znovu zorganizovať zaujímavé podujatie, ktorým chcú obohatiť multižánrový festival USE THE C!TY 2012. Pôjde o Mesto plné hudby, ktoré sa uskutoční 25. mája 2012 od 18:00 do 22:00 pri Dolnej bráne v Košiciach. Publiku sa predstavia Hugo Čáves Orchestra, Sto múch a Finally s Ericom Marienthalom.

Use The C!ty je festival, ktorý si v Košiciach vybudoval peknú tradíciu. Tento rok si v rámci neho organizátori pripravili hudobnú lahôdku, ktorou nie je nič iné než vystúpenie netradičného zoskupenia mixujúceho elektroniku a živé nástroje Hugo Čáves Orchestra, banskobystrickej kapely Sto múch a jazzfunkovej skupiny Finally spolu s americkými hudobníkmi Ericom Marienthalom a Ericom Valentineom.

Niečo o interpretoch

Hugo Čáves Orchestra

Netradičné deväťčlenné hudobné zoskupenie Hugo Čáves Orchestra spája elektroniku so živými nástrojmi. Kombinácia päťčlennej dychovej sekcie, gitary, basy a elektroniky vytvára jedinečný zvuk. Vlastná tvorba skupiny je sviežim mixom world music, reggae, funky, break beat, a drum’n’bass. Hugo Čáves Orchestra hrá so živelným nasadením, vďaka čomu si získava stále viac priaznivcov. Má za sebou desiatky koncertov v slovenských kluboch, ako aj vystúpenia v Maďarsku, Poľsku, Česku a Rakúsku.

Sto múch

Banskobystrická kapela Sto múch nedávno oslávila sedem rokov. Za projektom stojí hudobník a pesničkár Juraj Haško, ktorý je autorom väčšiny piesní zaznamenaných na troch doposiaľ vydaných albumoch. Prvý v poradí, „Z hrušky dole” (2007), získal ocenenie AUREL v kategórii Alternatívna hudba. Pri tvorbe piesní a ich interpretácií kapela kladie dôraz na „slovenský spev” a jeho zvukomalebnosť. Nezameniteľný a nezaraditeľný hudobný štýl sa vyznačuje bohatstvom nápadov a skvelým inštrumentálnym spracovaním nápaditých, vtipných, často sarkastických, až nonsensových textov. Poetika najčerstvejšieho albumu Sto múch „Skorotlčúce” (2CD, 2011) sa posúva do roviny „filipovsko-ursíniovských” inšpirácií.

Finally & Eric Marienthal, Eric Valentine

Jazzfunkovú skupinu Finally založil pred desiatimi rokmi multiinštrumentalista a skladateľ Eugen Botoš so spolužiakmi z konzervatória, neskôr sa obsadenie vykryštalizovalo do dnešnej podoby (Emil Frátrik – bicie, Róbertom Vizvári – basgitara, Martin Koleda – gitara). Z debutového albumu „My Space” (2010), na ktorom kapela spolupracovala s hviezdnymi hudobníkmi (Alain Caron, Eric Marienthal, Peter Horvath, Janek Gwizdala, Harri Stojka, Otmaro Ruiz), sa v zámorí predalo viac než 20-tisíc kusov a získal ocenenie „Best contemporary album”.

Spolupráca Finally s Ericom Marienthalom sa začala v roku 2009 a pokračuje na báze priateľstva dodnes. Eric Marienthal začínal v roku 1980 po boku trúbkára Ala Hirta, neskôr sa stal členom Chick Corea Elektric Band. Nahral s ním šesť albumov, získal dve ocenenia Grammy. Na svojom konte má 13 sólových albumov. Počas vyše tridsaťročnej kariéry hral s hviezdami ako Stevie Wonder, Aaron Neville, Barbra Streisand, B. B. King, Ramsey Lewis, The Yellowjackets, Billy Joel, Elton John, Patti LaBelle, Dionne Warwick alebo The Rippingtons.

Druhým hosťom Finally bude vychytený smoothjazzový bubeník Eric Valentine. Svoju kariéru odštartoval v kapele speváčky Patti LaBelle, hrával aj s umelcami ako Stevie Wonder, Dionne Warwick, Jonathan Butler a Kirk Whalum. Svet ho pozná ako bubeníka v kapele Steva Lukathera.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.