Čo rok to klip alebo Čo nové má kapela Mariša

Už od roku 2010 ťahajú Žumo (Martin Zimanyi – ex-Happy Melon a ex-OBD) a Mariša (Mária Kisová) spoločnú kapelu, ktorá nesie meno speváčky – MARIŠA. Vďaka skladbám Adventureland a Pár snov, ktoré v minulom roku hralo Rádio FM, sa skupina ocitla na longliste cien Radio_Head Awards v kategóriách Nováčik roka, Singel roka a Koncertná kapela roka.

„Sme radi, že popri možnostiach prezentácie vlastnej tvorby na internete, čo poskytuje tvorcom absolútnu slobodu pri komunikácii so svojimi sympatizantmi, si nás všimlo aj rádio, ktoré zaradilo naše skladby do svojho vysielania“, hovorí Žumo.

MARIŠA neostáva pri prezentácii svojej hudby len pri elektronických médiách, minulý rok odohrala svoj program napríklad na bratislavskom MAJÁLESE, na letných festivaloch GRAPE, ŽAKOVIC OPEN či ORANGE JOJ Music Summer a mala tiež niekoľko klubových koncertov. Členovia skupiny sa postarali aj o remix skladby „V zabehnutých koľajách“ na remixovom albume kapely HEX.

Po lete sa kapela zatvorila do Žumovho domáceho štúdia a sústredila sa na tvorbu nových skladieb. Vďaka tomu nám prinášajú novú skladbu The Situation. „Pesnička The Situation, ako aj celá súčasná tvorba MARIŠE, je ovplyvnená minimalistickou elektronikou typu Krafwerk. Zároveň radi používame melodické spevové linky, aby hudba ostala hudbou. Je to možno trochu konzervatívne, ale odzrkadľuje to naše cítenie.“ Každý rok sa MARIŠA snaží ponúknuť svojim sympatizantom aj vizuálne stvárnenie svojich skladieb v podobe klipu. Po klipe Pár snov sa opäť spojili s Julom Šimlovičom a Jožkom Kohárym, ktorí klip k The Situation natočili a sprodukovali. „Sú to ľudia s vycibreným výtvarným cítením, čo si všimli aj iné kapely, pre ktorých robili klipy, ako napr. Hex či Sounds Like This“ zhodujú sa Mária aj Žumo. V klipe si opäť zahrali Máriine kamošky – do maturity v máji 2011 ešte spolužiačky. Ako prezradila Mária, neodradila ich ani zima v Tranzite, kde sa klip točil, ani igelity, do ktorých ich tvorcovia klipu zamotali a užili si aj záverečné minúty, keď sa museli ohadzovať múkou (efekt, ktorý nemá nič spoločné s pečením, si môžete pozrieť v klipe).

MARIŠA hrá v zostave syntetizátory, basgitara, bubny a spev. Pri tvorbe sleduje overený proces, ktorý nám popísal Žumo: „Pri skladaní pesničiek rád pracujem s tajomstvom, nie vždy je potrebné všetko vypovedať. Páči sa mi, keď je v speve cítiť mystiku a záhadu. Mám rád jednoduchú údernú rytmiku, na ktorú som celý život zvyknutý. Keďže som basgitarista, prvoradá je pre mňa linka basy a bubnov. Potom príde na rad Mária a vymyslíme spevovú linku“. Aby bol odkaz skladieb autentický, skladbu The Situation si otextovala Mária sama. Generačný rozdiel medzi ňou a Žumom nevidia ako prekážku, naopak, hudba s textom vytvára pevný celok.

Kapela má za sebou dva roky hrania a rada by sa posunula ďalej

„Máme zozbieraný hudobný materiál, s ktorým postupne pracujeme, bavíme sa o hudbe, čo ňou chceme povedať, píšeme texty. Zaujíma nás aktuálna dobrá hudba, ktorej je našťastie v súčasnej dobe veľa a vďaka internetu je ľahko dostupná. Chceme, aby naša tvorba mala moderný zvuk, páčia sa nám napr. skupiny Ladytron, Crystal Castles či Metric. Myslíme, že poslucháči odhalia aj vplyv new wave a punku“.

Na slovenskej hudobnej scéne je ešte dosť priestoru, ktorý môže zaplniť práve MARIŠA. „Tešíme sa z každého pozitívneho ohlasu. Je to hudba, ktorá vychádza priamo z nás. Snažíme sa pri tvorbe odbúrať akúkoľvek vnútornú cenzúru a nerobiť žiadne zbytočné kompromisy“.

Zdroj: Martin Zimanyi

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.