Budzogáň 2011 na jedničku

Úspešnú polovicu dekády má za sebou slovenský hudobný festival Terchovský budzogáň. Toto leto môžeme hovoriť zatiaľ o najúspešnejšom ročníku rockového podujatia v amfiteátri nad Bôrami. Rekordný záujem, ktorý tromfol aj predaj vstupeniek spred pár rokov, keď v Terchovej hrali americkí Offspring narobil organizátorom nemalé „starosti“. O starostiach ako takých sa ani nedá vravieť, keďže organizácia sa rozširovaniu amfiteátra pre priveľký záujem tešila.

„Keď sa ešte pár hodín pred ukončením oficiálneho predpredaja predalo cez 1000 lístkov, tak sme vedeli, že sme sa dostali na hranicu kapacity. Kvôli bezpečnosti a pohodliu návštevníkov sme operatívne kompletne rozobrali jednu stranu pevného oplotenia amfiteátra a posunuli sme ho o päť metrov ďalej. Kapacitu sme tak zvýšili o ďalších 2000 miest“, vyjadril sa na margo príjemných starostí promotér festivalu Miroslav Tomaškovič.

Slnko svietilo, kapely hrali, pivo sa čapovalo, všetci sa zabávali. Zhrnutie jednou vetou. Nebudem ale neprofesionálna a pekne poporiadku vám ako na tanieri predložím, prečo je Budzogáň čím ďalej tým lepší a prečo si získava každým rokom viac a viac fanúšikov.

Dva festivalové dni s bonusovou nedeľou čakali na fanúšikov tvrdšej muziky v ráznejšom kraji.

A veru aj fanúšikovia sa nevedeli dočkať, keď už vo štvrtok ráno prichádzali stanovať na kopec pod terchovským amfikom. Oficiálny začiatok bol stanovený na šestnástu hodinu v piatok dvanásteho. Večer ešte ani poriadne nezačal a na pódiu sa menili známe slovenské skupiny ako HT a Grexabat. Aj napriek rockovejšiemu obsadeniu a autorovmu kritickému označeniu – najhoršia vec, ktorú kedy zložil – si myslím každý z chuti zaspieval s Mariánom Grexom staré známe „Amerika, Afrika, paradajka, paprika…“. So Zónou A sa okrem potenciálnych spevákov v radoch fanúšikov predviedli aj tanečníci. Stúpanie po nohách bolo však povolené, ba priam až nutné. Správny punkeri predsa vedia pogovať. Pri populárnom Horkýže Slíže sa zdalo aj rozšírenie plochy málo, a preto sa jednoducho odhalil líder večera. Najmä keď to celé začalo „na lehátku“ a pokračovalo cez LAG song a Shangai colu až po Silný refrén. Obohatením domácej hudobnej scény bola metalová kapela zo severu. Dánska Manticora má ale podľa všetkého na Slovensku celkom rozsiahly fanclub, ktorý sa, ako ináč, nedal zahanbiť. Pomaly sa blížil koniec či skôr začiatok soboty a z kotla pod pódiom neubúdalo. Pred Slobodnou Európou hrialo Iné Kafe a po tejto „dobrej káve“ sa teda nechcelo spať nikomu. Načo aj? So Slobodnou si zaspieval Podvod aj Konik zo Zóny a to sa len tak nevidí.

Aj napriek pomerne skorému sobotnému začiatku to už o tretej pod pódiom opäť vrelo a mladých aj starých bavili chalani z Caliber X. Potom to už len gradovalo. Konflikt, Citron, Arzén, Tublatanka, Kabát a Helloween. Slnko pripekalo o čosi silnejšie, a preto mnohým možno odľahlo, keď sa pred Kabátom spustil dážď. Poriadny rockeri vydržali. Bolo ich neúrekom. No vrátim sa ešte pred Kabát… Konflikt sa predviedol s novou skladbou z nového albumu, ktorý po piatich rokoch potešil nejedného verného konflikťáka. Spevák z Arzénu je nielen spevák, ale aj zabávač. Dokázal to aj tým, ako zvládol odspievať ženskú časť piesne. Tublatanka, ktorá zažila v sobotu svoju budzogáňsku premiéru bola viditeľne spokojná. Spokojní boli aj fanúšikovia v každom rohu amfiteátra. Starí aj noví priatelia spievali o Lodi, ktorá sa plaví do neznáma a bolo to fajn a lepšie. Dočkali sme sa aj gitarových iskier, keď to Maťo Skúsil cez vesmír a to už bolo úplne najlepšie. No a potom Kabát a Helloween. Dvaja lídri sobotňajšej horúčky. Prekvapením bolo, že väčším lídrom sa predsa len ukázal český Kabát. Vzdialenosť predsa nie je všetko a aj keď Helloween predviedol podobnú šou ako nedávno v Prešove, Kabát má na Slovensku svojich verných. To dokázal minulý rok a tento víkend si svoje prvenstvo na Budzogáni len potvrdil.

  • V bonusovom nedeľnom dni sa predviedli tri skupiny. Anthology, ktorá vyhrala súťaž o predkapelu a hlavné kapely – slovenský Desmod a český Olympic.(Anthology poskytla krátky rozhovor, ktorý uverejníme v najbližších dňoch.)

Terchovský Budzogáň 2011 – Slnko svietilo, kapely hrali, pivo sa čapovalo, všetci sa zabávali. Úroveň každým rokom stúpa a preto sa ďalšie leto tešíme na šiesty ročník, na kapely, pivo a dobré počasie 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.