Blackmetaloví pútnici na ceste k Bohu (1. časť)

Sú iba dvaja, no vedia sa postaviť k problémom s hudbou a existenciou kapely hrdinsky. Obom koluje v žilách black metal, postavený na pevných kresťanských základoch. Obaja ctia dedičstvo predkov, ktoré sa snažia napriek prekážkam zveľaďovať. Duo PILGRIMAGE, pochádzajúce z Hertníka pri Bardejove, svoj žáner nazýva „True Holy Un-Black Metal“ a svojimi názormi a kresťanským vierovyznaním je na slovenskej scéne ojedinelé. Spoločnými silami odpovedali na otázky, týkajúce sa všemožných tém – Rot a Makkabi.

logo

1. V prvom rade, vyslovujem obdiv nad množstvom vašich počinov za necelé dva roky… ako sa to dá stíhať? Čomu sa vy dvaja venujete?

R: Pozdravujem. Nuž skúšalo sa, a nápady sa akosi sypali. No keď sa na to dívam retrospektívne, tak sú to veľmi odfláknuté veci a pravdupovediac na svoje demá osobne nie som hrdý (po hudobnej stránke). Keď sa kapela rozbiehala, tak bolo aj viac času. Teraz to už bude pravdepodobne striedmejšie, ale dáme si viac záležať.

2. Keď už sme pri tom, naozaj zostavu tvoríte len dvaja? Pokúste sa v krátkosti predstaviť…

R: Je to pravda. Pilgrimage som založil ja a neskôr si volal rôznych členov na skúšky. Istú dobu sme mali vcelku pevnú zostavu. Potom ostatní členovia odišli hlavne kvôli odlišnosti hudobných štýlov. Priatelia sme ale stále. Makkabi stál vlastne od začiatku kapely v úzadí a tak som si povedal, že by sme mohli tvoriť spolu. Píše úžasné texty, vie úžasne vystihnúť myšlienku celého toho. Máme veľmi podobné názory a myslím, že jeho vokál sa hodí do kapely viac ako môj. Makkabi je ženatý a narodila sa mu dcérka. Pri tejto príležitosti sme vlastne vydali náš debutový album. On pracuje, ja ešte študujem. Ale okrem toho väčšinu času trávim v lesoch nášho Čergovského pohoria, s ktorými som takpovediac „zžitý“ a odkiaľ čerpám všetku inšpiráciu.

foto2

3. Filozofia vašej kapely je bojovať za vieru a Boha pomocou Black Metalu?

R: Posolstvo našej kapely je hlavne vniesť trochu svetla do temnej black metalovej kultúry. Ukázať ľudom, že existuje aj alternatíva. Aj keď väčšina tých čo to práve čítajú ma preklínajú a kameňujú zároveň. My veríme, že najlepším vyjadrením našej viery je Black metal, ako Makkabi sám podotkne lepšie. Robíme to, čo nás baví, a vieme, že robiť black metal bez posolstva pre nás nemá zmysel. Príde mi úplne prirodzené, že ak človek robí hudbu, je vyjadrením jeho samého, toho čo prežíva, jeho pocitov, života, radostí i smútku. Určite chcem využiť šancu zdeliť poslucháčom isté posolstvá formou textov, a je už len na nich ako to posolstvo rozlúštia.

M: Mojím cieľom (filozofiou) nie je bojovať za Boha. Myslím, že Boh je mocný a nepotrebuje ľudských obhajcov, ani sa pred ľuďmi obhajovať. Robíme to preto, lebo máme radi tento štýl. Našim životom dáva naplnenie a zmysel náš Pán a prejavuje sa to vo všetkých oblastiach života. Black metal tam tiež patrí. Pilgrimage znamená púť. Je to hlavne o našej duchovnej ceste, aj keď dúfame, že osloví aj druhých.

4. Ako hodnotíte napr. kapelu Master`s Hammer, ktorá sa vždy hlásila k satanizmu, no po hudobnej stránke išlo o číru genialitu? Rozlišujete medzi hudbou a textami?

R: Master’s Hammer hrajú určite dôležitú rolu. Teda chcem povedať, že položili isté základy tohoto štýlu v Čechách i u nás na Slovensku. Mňa osobne ovplyvnili lenže iba hudobne. Ich texty – posolstvo je ale odpad, teda pre mňa určite áno. Texty sú ale písané zaujímavým a chytľavým štýlom.

Rot

M: Myslím si, že texty sú dôležité. A posolstvo je nie len v textoch ale aj v hudbe. Nič nie je neutrálne. Ako kresťania rozlišujeme dobro a zlo. Nie len ako filozofické kategórie, ale zosobnené. Ľudia sa často vystavujú vplyvom, o ktorých ani nevedia, aj cez hudbu pôsobia nehmotné duchovné bytosti, a nemajú vždy dobré úmysly.

Makkabi

5. Lyrika je veľmi vydarená, počuť ju aj podľa vokálu… kto je jej autorom?

R: Textárom aj spevákom je Makkabi. Až na pár výnimiek, ktoré boli mojím nápadom. Je to oduševnený, charizmatický človek. Mnohé texty a metafory v nich vystihuje tak skvelo, že ja sám som často v rozpakoch.

6. Mám pocit, že hlas je prehnaný cez nejaký efekt… Mám pravdu?

R: Nie. Nepoužívame žiadne efekty na hlas. Teda až na miernu ozvenu. Makkabi má jednoducho talent od Boha na takýto vokál.

7. Inšpirácia je jasná, ale chcel by som vedieť podrobnosti… ide len o Bibliu, alebo je ten inšpiračný zdroj širší?

R: Inšpiráciou je prevažne Biblia. Ale taktiež veľa inšpirácie prichádza v modlitbe. Tiež veľa nápadov prichádza pri prechádzkach lesom. Hudobne sa to popisuje ťažko, pretože môj hudobný rozhľad je široko ďalej ako je len metal. Z metalu je to asi s nami spriaznená kapela zo susedného Poľska – Elgibbor, s ktorým máme aj split album. Tiež prvý unblack band, Horde. Veľmi ma ovplyvňujú Negura Bunget, Alcest, Kampfar, Windir a mnoho ďalších. Obľubujem slovenskú a českú blackovú scénu. Tiež mám veľmi rád atmosferický, ale aj surový Čierny Kov, Post-Rock, nepohrdnem naozaj žiadnym štýlom, dokonca ani kvalitným rapom.

brany pekelne

M: Hlavným zdrojom mojej inšpirácie sú osobné meditácie, rozhovory s Bohom. Spolu s Ním premýšľam nad Bibliou, nad životom. Často je to v prírode, v rozbesnených živloch, daždi, búrke, … fascinujú ma staré kresťanské piesne.

8. Vaša kapela mi je sympatická tým, že navonok sa prezentuje rebéliou, hnevom a temnou podstatou bytia, no ukrýva v sebe posolstvo viery a šíri mierumilovné evanjelium s cieľom priviesť ku kresťanstvu možno aj nejaké zblúdilé ovečky. Ako vás vníma anti-náboženská metalová komunita?

R: Hm. Názory sú teda rôzne. Denne sa stretávam s ľuďmi, ktorí nás počúvajú a uznávajú to, čo robíme, no ale aj s tými, ktorým by spravilo radosť, keby sme zmizli z povrchu zemského a tretia skupina ľudí je taká, ktorá si nevie nijako spojiť kresťanstvo a black metal. Sú to takpovediac „zadebnenci“ (pri všetkej úcte k nim), ktorí nijako nevedia prijať názor iných a myslia si, že len jemnučký pop a organová hudba môže byť na oslavu Boha.

foto3

M: Tú temnú podstatu máme s nimi spoločnú. Tam je náš začiatok. Lenže my sme stretli živého Boha. Nepovažujeme ostatných za nejakých chudáčikov a seba za záchrancov. Všetci sme zblúdené ovce. Keď sa stretneš s Bohom, vládcom vesmíru, si menší ako tá ovečka. Potrebujeme Ho rovnako ako ostatní. Bez Neho by nášmu životu niečo chýbalo. Na jednej strane cítim, že do tej blackmetalovej scény patrím, veď tam mám priateľov, cítim, že som jej súčasťou, ale na druhej strane ma z nej vymedzuje moja viera. Chodíme na akcie, koncerty ako všetci metláci, tam sa často stretneš so zaujímavými ľuďmi, je tam dobrý priestor na diskusie, rád stretávam ľudí s inými názormi. A stane sa, že stretnem aj militantného blackáča, či tzv. „pohana“, ktorému som nepríjemný a dáva to patrične najavo. Má na to právo. Ale aj ja mám právo robiť hudbu tak, ako chcem. Vravím, mám priateľov aj takých, aj takých – a znesieme sa.

Pokračovanie rozhovoru nájdete v 2. časti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.