Big beatový festival už klope na dvere

Ak ste priaznivcom česko-slovenskej bigbítovej hudby, tak si určite do diára zapíšte (a nevynechajte) pripravované podujatie s názvom ,,Víkend legiend- Big beat“. Tento festival sa uskutoční predposledný letný víkend, 21. a 22. augusta v rekreačnom stredisku na Zelenej vode. Na pódiu sa predstavia úžasní muzikanti – priami aktéri, ktorí stáli pri vzniku bigbítu u nás doma či u našich západných susedov. V skratke, uvidíte samé hudobné legendy!

Ako prvá sa predstaví progresívna a artrocková kapela Gattch. Piatkový program ďalej zahŕňa vystúpenie legendárnych Blue Effect. Ich nezabudnuteľný gitarista vystúpi neskôr aj s Pavlom Hammelom. Nesmieme zabudnúť ani na Vladimíra Mišíka a ETC, ktorí budú určite pre mnohých najväčším lákadlom tohto večera.

Prvý deň je vábivý, ale mňa skôr zaujíma sobotňajší scenár. Môžete sa tešiť na Joža Barinu a jeho skupinu The Meditating four. Pre priaznivcom jazz rocku odporúčam Fermatu (na čele s Ferom Griglákom). Potom nasleduje česká kapela Progress II. Vrcholom večera, ale i samotného podujatia bude koncert kultového Collegia Musica. Marián Varga je opäť vo forme a som nesmierne rada (iste aj mnohí iní), že Collegium zase začalo hrať.

Dúfam, že na podujatie príde čo najviac ľudí. Taktiež verím, že na svoje si prídu i pamätníci, ktorí chodili na takéto akcie v 60-tych alebo 70-tych rokoch. Na pódiu budú mať logicky prevahu starší páni, ale niektoré kapely po tých dlhých rokoch museli zobrať medzi seba aj mladšie ročníky, čo môže byť pre ne plus. Bolo by super, keby sa v hľadisku mihne i pár teenagerov, ktorí vytiahli svojich starých rodičov na výlet. Bola by som rada, keby sa tiež môžem zúčastniť týchto 2 dní plných bigbítu, ale pravdepodobne budem sedieť v lietadle, ktoré bude smerovať do USA. Čo už, snáď nabudúce. Neváhajte a choďte si pripomenúť staré dobré časy prostredníctvom poctivej hudby. Určite neoľutujete.

Videá protagonistov:

Text tejto piesne mal dve verzie: toto je oficiálna, druhá bola za socíka zakázaná ako „negativistická“. Pán Hammel mal tú odvahu, že na koncertoch hrával len tú zakázanú. Na tieto koncerty si vďačne spomínam aj po 40 rokoch…(Lubos541108).

Progresívny rock? tak jedine Gattch (Martin ‚Gnarls‘ Sedlák).

Nemá cenu zmieňovať sa o Frešovej úchvatnej trsátkovej technike , to už je rovnaká samozrejmosť ako červení prezidenti na bratislavskom hrade…(westisbest). Fermata naživo v Ges klube.

Collegium – to bola vec. Neskrotná, slobodná a nekonečne charizmatická. Marián Varga za organom bol Paganini našej generácie, jediný tuzemský rockový idol. Tajuplný, divoký, opradený fámami. Vzrušujúci. Bol to človek, ktorý akoby prišiel do nášho malého štátu za železnou oponou z krajiny, kde sa rock môže hrať slobodne, kde sa hviezdy môžu správať, ako chcú, a kde úvodníky hudobných časopisov nemusia byť o festivaloch politických odrhovačiek. Varga bol živou revoltou proti tesilovému a dederónovému socializmu, s jeho hudbou sme dýchali priestor. (Marian Jaslovský v predslove svojej knihy Collegium Musicum).

One Reply to “Big beatový festival už klope na dvere”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.