Benjamin Britten zaznie v Košiciach

Úvodný koncert bude patriť jubileu významného britského skladateľa, Benjamina Brittena. Hudobný svet si tento rok pripomína sté výročie jeho narodenia, preto Brittenova hudba znie v operných domoch, v koncertných sieňach i na festivaloch po celej zemeguli. Po prvýkrát jeho muzika klavírneho koncertu rozozvučí aj košický Dom umenia (5.12.). 

Klavírny koncert, opus 13 je rané dielo autora, ktorý je popri Purcellovi najuznávanejším britským skladateľom. Cítiť z neho odlišnosť hudobného jazyka od tendencií a prúdov v hudbe európskej a svetovej moderny. „Britten miloval jednoduchý vidiecky ľud a jeho krajinu. Dominuje to takmer vo všetkých jeho partitúrach,“ hovorí dramaturgička Kornucíková.

Jeho klavírny koncert sa od diel iných skladateľov venovaných tomuto nástroju vymyká predovšetkým po formovej stránke. „Už to, že si vopred určil formu jednotlivých častí, svedčí o zvláštnosti diela.“ Prvá je Toccata – trošku neobvykle ako úvodná časť. Svojou technickou brilanciou budí dominantný dojem z celého koncertu. Nasleduje pôvabný Valčík, ktorý vystrieda sedem variácií. Aj záver je netradičný – koncert sa končí Pochodom.

http://www.youtube.com/watch?v=h9HWCBci1nk

Bonbónikom Čajkovského Symfónia č. 5 e mol

Lákadlom večera bude pre poslucháčov bezpochyby Čajkovského azda najefektnejšia Symfónia č. 5 e mol. „Pre pravidelného návštevníka koncertov je to dielo notoricky známe, avšak vždy rovnako príťažlivé. Veríme, že popri tomto populárnom opuse publikum objaví aj pôvab Brittenovho nezvyklého diela s ostrovným koloritom.“

Punc kvality dodáva večeru aj sólista – klavirista Karel Košárek. Ten už počas štúdií patril k nádejam českej pianistiky. Dnes je vyhľadávaným koncertným klaviristom a komorným hráčom, ktorý sprevádzal aj svetoznámu speváčku Magdalenu Koženú.

Zhrnutie:

Britten 100 /výročie narodenia skladateľa
koncertná sála Domu umenia/ 05.12.2013 19:00
Britten* Koncert č. 1 pre klavír a orchester
Čajkovskij * Symfónia č. 5 e mol
ŠfK, dirigent: Zbyněk Müller
sólista: Karel Košárek, klavír

Zdroj:

Andrea Schusterová, PR manazer Štátnej filharmónie Košice

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.