Benátska noc 2011

V záplave pršiplášťov a gumákov sa konal tohtoročný, už 19. ročník českého hudobného festivalu Benátska noc. Zúčastnení však vedia, že oblečenie do dažďa momentálne fičí nie len v módnych kruhoch, ale má svoje využitie i v praxi a tak nečudo, že každý fanúšik dobrej hudby mal v základnej výbave niečo nepremokavé. Ako huby po daždi rástla a stúpala však iba dobrá nálada a čím ďalej, tým lepšia muzika znela z Malej Skály v Českom raji.Tri festivalové dni, tri rôzne hudobné žánre a kopa ľudí, zmes stanov a stánkov ste mohli nájsť v tzv. Little Rock (s Big rockom). Už z príjazdovej cesty zneli tóny českých aj zahraničných kapiel a ľudia sa hrnuli z každej strany k jedinému vchodu, ktorý bol však na podujatie takýchto rozmerov pomerne malý. Účastníkom, ktorí prichádzali po prvýkrát mohlo okrem parkovania narobiť problémy aj slabé označenie festivalu či skôr vstupu na plochu tohto festivalu. Osobne som nenašla ani jednu zabudnutú šípku alebo iné smerovanie. Po sluchu sme pátrali a nakoniec sme aj šťastne došli. Zelená lúka poznamenaná daždivým počasím a stovkami šľapají bola ako stvorená na bitky v bahne a poniektorí takéto „boje“ naozaj realizovali. Fanúšikovia dobrej hudby vedia byť našťastie veľmi prispôsobiví a počasie nedostalo nikoho do kolien (iba ak by sa príliš zaboril do blata☺).

Prvý večer zasvätený rockovej nádielke…

…poprchávalo len mierne a pri piatich stageoch to vrelo celý deň a celú noc, až do piatej rána kedy aj vytrvalí DJovia uvítali spánok s otvorenou náručou. Headlinerom piatkového večera bola nepochybne americká progresívna kapela Dream Theater, ktorá vystriedala taktiež zahraničných hostí – Iné Kafe. Iné Kafe aj keď spoza hranice o niečo bližšej ako Dream Theater malo pod pódiom tiež silný fans kolektív. Veď Iné Kafe toto leto odohrali v Českej republike len jediný koncert práve na Benátskej noci. Theateri sú páni muzikanti a bez akéhokoľvek pozlátka môžem napísať, že to, čo predviedli bolo naozaj divadlo, no nie snové ale skutočné. Progresívni metalisti zahrali aj úplne novú pesničku On The Backs Of Angels z albumu A Dramatic Turn of Events, ktorý u nás v obchodoch nájdeme až v septembri. Nálada bola skvelá, hudba sa dala krájať a zdalo sa, že aj pršať akosi prestáva. Niektoré veci sa naozaj len ťažko opisujú, niečo treba zažiť tiež na vlastnej koži a potom možno debatovať.

Každý sen raz však skončí a Dream nie je výnimka. Našťastie sa po ňom predviedla ďalšia známa kapela, tentoraz talianske Lacuna Coil, ktoré sklamalo horšou kvalitou zvuku, no o to viac pridávalo na energickej šou.
Prekvapením večera bola formácia z Nemecka s názvom In Extremo, ktorá okrem ohňových kulís predviedla šialenú hudbu odspievanú zaujímavým chrapľavým hlasom. Spevák Michael Robert Rhein bol plný elánu a skákali vlastne všetci. Či už s gajdami alebo s trúbkami na pódiu alebo s pršiplášťami pod ním. Zahraničné skupiny vystriedal o jednej nadránom „tradičný“ domáci Arakain, ktorý nesklamal a ako na každom koncerte aj v piatok prestriedal piesne novšie so staršími a pridal aj tri z najnovšieho albumu Homo sapiens.

Druhý deň, ktorý sa niesol v znamení pop music…

…sa rozpršalo už tak naozaj. Ešte, že keď nevyšlo počasie, vyšla aspoň nálada a hudba, ktorá bola predsa základom festivalu. Na najväčších pódiách sa v sobotu predviedli umelci ako Lucie Bíla, Aneta Langerová, Chinaski a neskôr aj tvrdší Clawfinger, U.D.O. a samozrejme Scooter, ktorý roztancoval aj zarytých postávačov.

Budúci rok oslávi Benátska noc druhé desaťročie svojej existencie a my môžeme iba dúfať, že okrem celého podujatia výjde o rok aj počasie, ktoré tentokrát mohlo niektorým pokaziť náladu. Nám ju ale nepokazilo, topánky sú vyčistené a okrem fantastických zážitkov sme si domov nedoniesli ani len nádchu. Gratulujeme, Benátska noc ☺

Video: youtube.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.