Alalya

Keď sa v kruhoch hudobnej scény začne skloňovať mesto Nitra, zvyčajne môžeme očakávať niečo nové, kvalitné, nevtieravé a predsa zaujímavé. Asi tak by som opísala pár mojich dojmov z prvého stretnutia s kapelou Alalya. To, čo táto kapela ponúka moje ucho možno nedokáže zaradiť do hudobného štýlu, ostatne by sa jej hudba dala charakterizovať významom plynúca.

Pre bližšie spresnenie je to ten typ hudby, pri ktorom zavriete oči a máte pocit že sa neustále pohybujete priestorom, nechávate sa unášať. Nie každá hudba má takéto atribúty. Možno je to dané špecifickým jemným hlasom speváčky Edit, možno ľahkosťou textov. Alebo kontrastným pôsobením jednotlivých pesničiek. Každopádne je tvorba tejto kapely pre mňa silne asociatívna (vytvára obrazy vonkajšej reality namiesto toho aby realita dotvárala obrazy piesní ) – inými slovami má silu.

História kapely Alalya sa začína utvárať na konci roku 2004, kedy si pätica mladých ľudí rozhodne založiť kapelu a eklekticky spojiť hudobné vplyvy jednotlivých jej členov. Po krátkej dobe sa zloženie kapely mení, odchádzajú dvaja členovia – Michal a Marienka a do kapely prichádza Sixo. Tu sa začína písať skutočná história kapely Alalya.

Alalya – Polovica z dvoch

Počet členov kapely sa postupne stabilizuje na štyri osoby, a to : Martin – gitara, Edit – spev a gitara, Sixo – basgitara, Lacko – bicie.

V tejto zostave hrá kapela dodnes pričom dochádza k prelínaniu špecifického vnímania basgitaristu Sixa s anglickým vplyvom bubeníka Lacka s tvrdým kurzom Martinovej gitary. Na prvý pohľad chaotické prelínanie štýlov však prináša značne príjemný mnoho žánrový výsledok.

Pokiaľ ide o názov kapely, ktorý je prinajmenšom netradičný, jeho pôvod možno odvodzovať od verša básne Jána Bottu – Žltá ľaľija. Touto básňou sa kapela neinšpirovala len pri výbere svojho názvu, ale využila ju aj ako text piesne a tým jej dodala nový rozmer. Slovami samotných tvorcov,…

…„Existuje toľko názvov kapiel, ale myslíme si že nie názov tvorí kapelu ale kapela vytvára image k názvu!“ Alalya

Za svoje pomerne krátke (aj keď toto pomenovanie možno brať relatívne), no o to intenzívnejšie účinkovanie na poli hudobnej scény, sa kapele podarilo odohrať desiatky úspešných koncertov a to tak pod holým nebom počas festivalov, ako aj v interiérových zákutiach hudobných klubov a to tak na Slovensku, ako aj v zahraničí. Pozitívne ohlasy na seba nenechali dlho čakať, a kapela sa koncom roku 2007 prihlasuje do medzinárodnej súťaže International music awards, kde v tvrdej medzinárodnej konkurencii obsadzuje 8. Miesto, čo je pre doterajšiu slovenskú hudobnú scénu nevídaný úspech. Ten posúva kapelu ďalej smerom k zviditeľneniu sa a končí v súčasnom pripravovanom prvom albume.

Alalya – Je mi to jedno

Spolupráca: Alalya spolupracovala v roku 2006 s kapelou Horkýže slíže v rámci ich turné po Morave a Slovensku, kde účinkovala ako predkapela. Pokiaľ ide o produkciu, kapela je pod záštitou Juraja Kupca, ktorý spolupracuje s kapelou od roku 2008.

Diskografia: Demo nahrávka SUTERÉN (2006)

Prehrať tvorbu Alalya + linky:

Otázky pre Alalya

Tento rok by Vám mal vyjsť debutový album. Kedy si ho budeme môcť vypočuť a čo môžeme očakávať?
Boli by sme radi, keby CD vyjde do leta, no keďže je to na Slovensku s hudbou tak ako je, nechceme predbiehať. Na debutovom CD by sa malo nachádzať 10 songov, všetky z autorskej dielne Alalye. Skladby sú vo väčšine so slovenskými textami, až na dve výnimky.

Odkiaľ čerpáte námety na piesne? Kto vlastne stojí za tvorbou textov u Vás?
Námety na piesne prináša naša skúšobňa, prežitý deň či nálada na skúške. Texty píše Edit, jeden text nám napísal priateľ skupiny Dano Hevier a keďže sme mali menšiu krízu v textovaní, dve skladby v angličtine pretextoval do slovenčiny Sixo.

Aký význam má pre Vás vaša vlastná tvorba a kam by ste ju chceli ďalej posunúť?
Vlastná tvorba tvorí podstatu Alalye, aj keď skupina má vo svojom programe zopár covers. Vždy a stále nás ovládne ten zvláštne príjemný pocit, ktorý vzniká pri tvorbe niečoho z ničoho.

Novo pripravovaný album prinesie pravdepodobne aj ďalšie koncerty. Pripravujete koncertnú šnúru, prípadne účasť na nejakom festivale?
Každé nové CD na trhu je podporené hraním či na šnúre alebo jednotlivých koncertov a tak by to malo byť aj v našom prípade. Keďže sme za tých pár rokov existencie odohrali už slušný počet koncertov, vieme posúdiť a selektovať zopár festivalov, pri ktorých ide hlavne o muziku a radosť s ňou spojenú. A práve tieto festy by sme chceli aj odohrať, no doma nikto nie je prorokom….dáme včas vedieť.

Ak by ste mali vybrať jednu pieseň, ktorá charakterizuje skupinu ako celok, ktorá by to bola a prečo?
Jedna pieseň? Hmmmm….divný pocit, keď má človek vybrať iba jednu. Keďže sme štyri rôzne povahy, každý má tú svoju. V prípade Alalye sa o charakteristickej skladbe pravdepodobne hovoriť ani nedá. Niekedy je to tvrdšia Somebody, druhý krát nežná Polovica z dvoch, proti nej stojí divoká Challenge či notoricky známa Bottova Žltá Ľaľija…to nie je preklep, originál názvu je práve v takejto podobe.

Alalya – Ľaľija

2 Replies to “Alalya”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.