Aktivity vybraných košických klubov na konci januára

Ľudia v prvom mesiaci roka bývajú často ospalí, no on sa paradoxne hýbe strašne rýchlo. Začal sa  ani nie tak dávno a  už sme na jeho konci. Kasárne Kulturpark sa rozhodli počas januára naberať síl do ďalšieho boja a sľubujú svojim priaznivcom počas ďalších mesiacov silné zážitky. Ostatné podniky sa rozhodli prilákať zopár priaznivcov hudby na celkom pozoruhodné akvizície. Bernard club hostí ostrieľaný Oskar Rózsa Quartet, v Malbo Caffé vystúpi môj najnovší objav, progresívna kapela Unforseen a Tabačku 30. januára poctia prítomnosťou až tri americké kapely naraz.

———————————————————————————————————————————————————————

27. január … 20:00 … Bernard Club, Alžbetina č. 4, Košice … Oskar Rózsa Quartet / Vstupné: predpredaj 4 e, na mieste činu 5 e

oskar rozsa quartetJe potrebné k tomuto podujatiu niečo písať? Basgitarista s povesťou, akú mu môžu kde-ktorí hudobníci ticho závidieť. Môj názor na pána Rózsu je približne taký, že ide o veľkého profesionála. Známeho po celom Slovensku, napriek tomu ešte stále v nezodpovedajúcej miere. Nie je iba jazzmanom, ale hudobníkom všestranným. Vie sa nadchnúť aj pre iné zaujímavé projekty, do ktorých vždy niečo vnesie.  K tomu by som ešte rád podotkol jednu vec, a síce, že ak by v budúcnosti u nás došlo k zlepšeniu situácie ohľadom kultúry, Oskar Rózsa by si mohol dovoliť komponovať skladby s oveľa experimentálnejším charakterom než doposiaľ.  Už dnes je jeho  prínos pre avantgardnú tvorbu obrovský, kam by však zašiel s dostatkom finančných prostriedkov, nedovolím si ani predstaviť. Tým by získala slovenská hudba ešte väčší cveng, veď O. Rózsa je známym pojmom aj v zahraničí. Nechajme sa prekvapiť a dúfajme v krajšie zajtrajšky.

Ak sa vrátime z budúcnosti (či skôr snov o nej) späť do súčasnosti, máme pred sebou celkom vydarenú akciu. Podrobné detaily o nej nájdete ako inak na všemohúcom, nemenovanom serveri. Pre úplnosť treba dodať, že tvorcom posteru pre túto udalosť je foto-grafo-maliar Maroš Hajduk a ide o skutočne vynikajúcu prácu. Má nádych takých starých čias,  že presné obdobie, ktoré zachytáva, sa pritom nedá určiť. Je v ňom čosi z meštianskeho prostredia 30. rokov, no rovnako by mohlo ísť aj o záber spred dvoch týždňov. Vskutku brilantné… Navyše, trochu mi ten bicykel pripomenul niečo zo slávneho  obalu „Konvergencií“, aj keď to iste nebolo autorovým zámerom.  Takže,  spolu s pánom Rózsom vystúpi gitarista Andrej Karlik, klávesák Eugen Vizvary a bubeník Michal Fedor. Bernard Club mal na svedomí už zopár vydarených koncertov a podľa všetkého budú kvalitné zvukové podmienky sprevádzať i vystúpenie hudobného kvarteta z Bratislavy. K úplnej spokojnosti by som prijal pokoncertné jamovanie, tvoriace pre jazzmanov vždy čosi ako alfu a omegu ich hudobného žitia a pri ktorom sa najviac ukáže ich neuveriteľná improvizačná schopnosť. Pri týchto spontánnych prejavoch získa fanúšik tie najkrajšie koncertné spomienky.           

———————————————————————————————————————————————————————

29. január … 20:00 … Malbo Caffé, Kysucká č. 16, Košice … Unforseen / Vstup voľný

unforseen1Pre progresívne kapely som mal odjakživa slabosť. Ich energiou nabitá, technicky komplikovaná a epicky precítená hudba je jednou z mála vyvolených, ku ktorej sa neustále vraciam. Príjemne ma prekvapil fakt, že v Košiciach sa jedno z takýchto zoskupení aktívne realizuje.  Už som začínal mať strach, že sa tamojšie kovové odliatky tavia výlučne v tradičných kováčskych vyhniach (Ravenclaw, Schyzofém, Slavonian, Clear, Agonica, atď.). O to väčšiu radosť mám teraz… Pätica mladých hudobníkov hudbu cíti nielen srdcom, ale i rozumom. Do melodických liniek vsádza potrebnú komplikovanosť a technickú vyhranosť. Výsledkom je koktejl, namiešaný z ingrediencií Rocku a Metalu, ktorému múdre hlavy pred mnohými rokmi vymysleli  označenie Progresívny. Skladby v žiadnom prípade nešľapú rovným chodníčkom, idú okľukami a navyše sa ich riffy zastavujú na každom centimetri (!). Aby im človek porozumel, musí mať správny pár uší, trpezlivosť a cit pre zachytávanie mikrodetailov, v ktorých sa môže vyžívať a na svoje si príde i jeho komplikovaná duša. Nechcem však predbiehať, aby som na mieste činu nebol sklamaný…

unforseen2Nádejná kapela má za sebou viaceré akcie naživo. Obrázky z nich nájdete v rámci polo-oficiálnej stránky na FB. Za najvýznamnejší počin ich kariéry osobne považujem (môžem sa mýliť) usporiadanie festivalu Night in Progress 2, kde sa okrem nich predstavili Invictus a Universum. Treba poznamenať, že Unforseen sa spomedzi spomínaných interpretov prezentovali materiálom s najprogresívnejšími prvkami. Bohužiaľ, kapele sa počas troch rokov existencie nevyhli personálne zmeny. Dnešnú zostavu Unforseen tvorí speváčka Monika Štarková (pre tento štýl skutočne netradičná voľba, aj keď v Británii už nejaký ten čas funguje To-Mera, spomenúť môžeme i vekovitú americkú senzáciu Aghora), gitaristi Mišo Hudák a Mišo Molčan, basák Ivan Prešovský a bubeník Mišo Fejerčák (ako je vidieť, na Michala zrejme býva v kapele veselo).

unforseen3Trochu ma mrzí, že v skupine namiesto druhej gitary nie sú klávesy, no človek nemôže mať všetko. V sobotu 29. januára sa kapela  dúfam predvedie v dobrom svetle a ponúkne zo svojej komplikovanej hudby len to najlepšie. Unforseen majú v zásobe menej početný, no o to silnejší arzenál skladieb. Námatkovo si spomenieme „Dream Gone Wrong Part 1„, inštrumentálny „Dream Gone Wrong Part 2„, „Symmetry„,  dlhú epickú kompozíciu „Echology„, „Another World“ či „Search Within„. Ako obľúbený kus na koncertoch zvykne znieť „Erotomania a zopár ďalších kúskov z pera kedysi neprekonateľných, dnes bohužiaľ len prežívajúcich, predstaviteľov žánru DREAM THEATER. O akcii nájdete viac podrobností na Facebooku.

———————————————————————————————————————————————————————    30. január … 20:00 … Tabačka Kulturfabrik, Gorkého č. 2, Košice … Kayo Dot, Tartar Lamb, Jeremiah Cymerman / Vstupné: predpredaj 3 e, na mieste činu 4 e

Tabačka sa v januári rozhodla usporiadať okrem tradičných stredávok viaceré podujatia. Podľa mňa tým najdôležitejším bude spoločné vystúpenie žánrovo odlišných, no predsa len čímsi spriaznených kapiel. Ich spoločným znakom by mohol byť nekonvenčný a experimentálny prístup k hudbe, odmietanie triviálnych postupov a lákanie poslucháča do vyšších stupienkov jeho ťažko namáhanej fantázie. Temnej fantázie, podotýkam. Americkí interpreti možno majú tie isté problémy ako slovenskí, zvlášť keď sa rozhodnú robiť niečo nonkomforné, no akosi to vedia zvládnuť… a čo je hlavné, neplakať. Pri predstavovaní hlavných aktérov inkriminovaného večera si vypomôžeme oficiálnou tlačovou správou.

Kayo Dot je americká avant-rocková/experimentálna skupina, ktorú v roku 2003 založil Toby Driver. Svoj debutový album Choirs of the Eye vydali v tom istom roku vo vydavateľstve Johna Zorna Tzadik. Hudba Kayo Dot býva kategorizovaná ako post-metal, post-rock, progresívny rock alebo avantgarda. Ich skladby sú charakteristické bohatou inštrumentáciou a sú podstatne dlhšie ako typické rockové piesne – bežná dĺžka je v rozpätí 8 až 18 minút.

kayo dot

Tartar Lamb je vedľajší projekt dvoch členov Kayo Dot (Toby Driver a Mia Matsumiya), ktorý vznikol špeciálne kvôli nahratiu Driverovej dlhšej skladby pre husle a elektrickú gitaru Sixty Metonymies s potenciálom ďalšieho budúceho spolu-hrania.

tartar lamb

Jeremiah Cymerman je sólo umelec, skladateľ a hráč na klarinet, ktorý neustále objavuje nové možnosti svojho nástroja.

jeremiah cymerman

Bližšie informácie o akcii nájdete do tretice na FB. Na záver by som chcel v mene celého Musicone.sk vysloviť obdiv Tabačke, ktorá si dovolí pozvať pre našinca úplne neznáme kapely a riskovať tak nezáujem verejnosti. Ale predsa len, do spomínaného klubu si nadšenci, nehľadiac na okolnosti, cestu vždy nájdu.

One Reply to “Aktivity vybraných košických klubov na konci januára”

  1. Dakujeme za clanok. Velmi nas tesi ze aj o kapele ako sme my (amaterske zoskupenie) sa nieco napise a dufame ze v sobotu nesklameme a vsetci zucastneni budu spokojni.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.