Ako bolo na koncerte Lennyho Kravitza v Steel Aréne

Tento článok venujem štyrom bezdomovcom zo železničnej stanice v Košiciach. Môj obdiv patrí vám.

Prvý článok, ktorý som napísal o Lennym Kravitzovi si môžte prečítať TU. Tak ako som napísal v prvom článku košická Steel aréna ožila. Bola to zmes rock’n’rollu a love revolution. Tri fotky mám vďaka stránke www.metoo.sk. Nepresnosti doplním 🙂

Začnem úplne od začiatku. Príchod k Steel aréne okolo devätnástej hodiny. Bol som prekvapený, veľkým množstvom fanúšikov pred arénou.

Zaujímave na tom bolo to, že organizátori už dávno púšťali ľudí. Hneď som sa zaradil prešiel cez detektor overenia lístka. Nasledoval rýchly presun k pódiu, no zdržala ma ešte trojitá kontrola. Bežná vec na koncertoch. Chytil som asi tridsiaty rad, čomu som sa potešil. Najlepšie na všetkom bolo, že okolo mňa boli same mladšie dievčatá. Zazrel som dve staršie manželské páry, väčšina mladí ľudia. Príjemný fakt bol ten, že až na pár ľudí, ktorý sa tlačili dopredu, nebola žiadna tlačenica. Počul som aj maďarčinu.

Čakaním na Lennyho skracovali pesničky v štýle „ala“ disco, hippie a iné. Keďže som nevedel, aká predkapela bude pred Lennym, dozvedel som sa to až priamo tam. Prišla skupina IMT Smile. Začali hrať a jemne znudené publikum sa dostávalo do zahrievacej nálady. Zvuk bol jemne upravovaný počas hrania. Na začiatku to riadne hučalo, decibely boli riadne. Upravovali sa aj gitary. Predkapela IMT Smile začala niečo po 20.hodine. Kapela odohrala zhruba 30.minútový playlist. IMT Smile začali pesničkou „Tajné milovanie“ a celý playlist ukončila pesničkou „Ľudia nie sú zlý„. Ženské publikum spievalo spolu s Taslerom pri pesničke „Podvod„. Následne sa Tasler rozlúčil slovami „Užite si Rock’n’Roll„.

Playlist: predkapela IMT Smile (SK)

 1. Tajné milovanie
 2. Opri sa o mňa
 3. Nič nie je isté
 4. Nepoznám
 5. Podvod (covered Honza Nedvěd)
 6. Mám krásny sen
 7. Ľudia nie sú zlí

Čomu som sa čudoval a stále sa čudujem, bolo neskutočné dlhé čakanie na Lennyho. Bežne na koncertoch po odchode predkapely sa doladia gitary, skúška svetiel atď. To všetko sa po odchode predkapely udialo, ale to čo nasledovalo po tom sa ťažko opisuje. Ľudia začali byť nervózni, silne pískanie nepomáhalo. Kľudne mohol niekto z organizátorov prísť na pódiu a ohlásiť, že Lenny bude meškať. Ak keď nechápem prečo to meškanie, keď Lenny dorazil z Budapešti okolo 13.hodine. A tak nás tam nechali čakať viac ako jednu hodinu.

Kapela v plnom zložení.

Osobne som čakal kvalitnejší príchod, také intro by nezaškodilo. Rozblikali sa svetlá a prišiel dlho očakávaný Lenny spolu s kapelou. Prvú pesničku, ktorej názov neviem odpálil spolu so saksofonistami a trubkárom. Záver bol tiež perfektný, keď bubeník udrel do veľkého gongu za ním. (bohužial už som si nevšimol či ho použil aj pri inej pesničke). Ľudia sa moc nechytali na prvú pesničku, nepoznali ju. Nasledovala energická pesnička „Bring It On“ z nového albumu It Is Time For Love Revolution. No bohužial, ako u prvej pesničke som mal pocit, že slová poznám iba ja. Nasledovala klasika „It Ain’t Over ‚til It’s Over„, pri ktorom spievalo aj publikom. Lenny okorenil pesničku tanečným precítením. Pri štvrtej pesničke som mal obrovskú radosť. Hneď pri prvom zvuku som kričal „Where Are We Running„. Konečne niečo v štýle rock’n’roll. Nasledoval hit „I Belong To You„, kedy sa publikom jemne upokojilo. Nasledovala „Stand By My Woman„. Niečo nádherné pre páry, ktoré tam boli. Siedma pesnička „Dancin‘ Til Dawn“ z nového albumu It Is Time For Love Revolution. Po pesničke nasledovala malá improvizácia pesničky „Another Brick in the Wall„, ktorú odspievalo krkolomne mladé publikum. Nasledovali jemné tanečné improvizácie, ktoré vyvolával sám Lenny slovami „dancing“.

A čo nasledovalo potom, bol podľa môjho skromného názoru vrchol koncertu. Lenny sa posadil za sklenený klavír, niečo nádherné. Začali prvé tóny a skoro každému muselo byť jasné, že začína pesnička „I’ll Be Waiting„. Pesnička je z nového albumu, pokladám ju za jednu z naj., ktoré sú na albume. Pesnička natoľko chytila publikum, že sám Lenny ju natiahol ako sa len dalo. V polovičke začalo publikom tlieskať do rytmu pesničky a nahodilo to neskutočnú atmosféru. Pesnička má na albume 4.19, odhadujem že na koncerte sa mohla priblížiť k 8-9.minútam. Pre mňa to bol vrchol koncertu, už som nepotreboval počuť „Are You Gonna Go My Way“. 🙂

Po tomto zážitku nasledovala stará klasika „Always On The Run„. Mohli sme si spievať „my mama said, that your life is a gift and my mama said …“. Kedže koncert sa pomaly blížil ku koncu, prišli na rad rock’n’rollove pecky. Prvá pesnička bola „American Woman„. No medzi ne Lenny vsunul starú pesničku „Let Love Rule„. Nasledoval odchod z pódia a ľudia sa dožadovali prídavku. Hned mi bolo jasné, že to musí byť pesnička „Are You Gonna Go My Way„.  Lenny žiadal od publika, aby každý začal skákať. Nasledoval druhý odchod z publika a ľudia začali odchádzať z tribún. Neviem či sa ponáhľali, ale svetlá sa nerozsvietili a to bol jeden zo signálov, že kapela sa vráti. Kapela sa vrátila a bola to rock’n’rolová šou. Záver patril pesničke „Fly Away„.

Zvuk bol veľmi dobrý, jedine sklamala vizualizácia čakal som niečo kvalitnejšie. Každá pesnička bola obohatená o improvizácie. Stihol predstaviť kapelu a zahral si na akustickej a elektronickej gitare, piane a klávesoch. Počas vystúpenia stihol navštíviť publikum, ktoré si aj vyfotil. Celkom mu to trvalo pokiaľ nafotil slovenskú krásu. Fotky z koncertov nájdete na oficiálnej stránke.

Po koncerte som nestihol posledný vlak do PO, tak som sa túlal po meste do pol 4 rána. Okolo pol 4 otvárali železničnú stanicu, kde som bol s pár ľuďmi. Prevažne išlo o bezdomovcov. Prečo venujem tento článok práve im? Mal som možnosť počúvať ich viac ako 45.minút. Boli štyria stara pani, ktorú volali babka. Starší pán, mladá pani a chlap. Ako ich počúvam tak pani vraví kúpila som dva rožky a jeden šalát. No keď som to počul, ako to vraví štyrom ľuďom, slzy som mal na krajíčku. Pani kúpila aj šľahačku a to vam bolo radosti. Po tom všetkom čo som videl som sa rozhodol im dať všetky drobné čo som mal. Povedal som si, že bez bagety vydržím. Verím, že 4,60 eur im pomôže aspoň jemne zmierniť už aj tak dosť ťažký život.

Playlist: Lenny Kravitz v Steel aréne 17.6.09 v Košiciach + videá z koncertu

 1. (zistím názov)
 2. Bring It On
 3. It Ain’t Over ‚til It’s Over
 4. Where Are We Running
 5. I Belong To You
 6. Stand By My Woman
 7. Dancin’ Til Dawn
 8. Another Brick in the Wall (cover Pink Floyd)
 9. I’ll Be Waiting
 10. Always On The Run
 11. American Woman
 12. Let Love Rule
 13. Are You Gonna Go My Way
 14. Fly Away

Slovakia, thank you for tonight’s show. It was great! Let Love Rule. (Lenny Kravitz)

 • Pár informácii na záver:
 1. na poslednú chvíľu zrušil prezidentský apartmán v hoteli Yasmin (Slovensko).
 2. ubytovaný v Budapešti, hotel Four Seasons (Maďarsko).
 3. v šatni mal vlastného francúzskeho kuchára.
 4. stihol navštíviť hotel Privilege, kde si doprial Rímske kúpele.
 5. žiadal profesionálneho ladiča klavírov, anglicky hovoriacich pomocníkov a zdravotnú službu.
 6. k šťastiu potreboval tri luxusné autá typu „passengervan“ s tmavými oknami a šoférom.
 7. na pitie mrkvový džús, 140 osušiek, 15 čiernych uterákov a 10 antialergických mydiel.
 8. po koncerte odišiel žúrovať do Bratislavy v sprievode česky hovoriacich žien.
 9. nekonala sa tlačová konferencia.
 10. za $59.98 sa dá objednať Limited Edition Deluxe Package (viac info TU)
 • Kde ešte uvidíte Lennyho Kravitza:

June 19, 2009: Brno, Czech Republic – Velodrom
June 20, 2009: Krakow, Poland – Meadow
June 24, 2009: Newcastle, England – 02 Academy
June 25, 2009: Glasgow, Scotland – 02 Academy
June 27, 2009: Wolverhampton, England – Civic Hall
June 28, 2009: Manchester, England – Manchester Academy
June 30, 2009: Southampton, England – Guildhall
July 1, 2009: London, England – 02 Brixton Academy (Main Support: Paul Oakenfold)
July 4, 2009: Amsterdam, Netherlands – Westerpark
July 5, 2009: Arras, France – Main Square Festival. (Moby, Duffy)
July 8, 2009: St. Malo du Bois, France – Poupet
July 9, 2009: Carcassonne, France – Festival de Carcassonne
July 11, 2009: Lucca, Italy – Piazza Napoleon
July 13, 2009: Monte Carlo, Monaco – Sporting Club
July 15, 2009: Six-Fours-Les-Plages, France – Voix du Gaou Festival
July 17, 2009: Carhaix, France – Vieilles Charrues Festival
July 19, 2009: Stuttgart, Germany – Jazzopen Festival
July 20, 2009: Jüchen, Germany – Polodrom

Na záver pridám video, ako Lenny testuje pódia. Možno takto tanečne odtestoval aj Steel arénu.

One Reply to “Ako bolo na koncerte Lennyho Kravitza v Steel Aréne”

 1. Skvelý report. Musím povedať, že ma osobne oslovila iba rock and rollová stránka Lennyho. Jeho tanečné a popové záležitosti mi veľa nedávajú. „Are You Gonna Go My Way“ som hral aj na prvom koncerte ex-kapely s veľkým úspechom (až na to že mi tam gitarista vyšiel z rytmu pri nástupe). Videl som reportáž v TV novinách. Ľudia z toho boli neuveriteľne vzrušení.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.